Tulene do parlamentu

Novela zákona o štátnych symboloch, ktorá stanovovala, aby štátna zástava, text hymny či preambula Ústavy SR už nemuseli byť umiestnené v každej školskej triede, nepostúpila do druhého čítania. Pričinil sa o to aj jeden z jej predkladateľov, Miroslav Beblavý z SDKÚ-DS. Okrem neho za zastavenie rokovania hlasovali aj ďalší koaliční poslanci – Beblavého stranícky kolega Kamil Homoľa a poslanci KDH Peter Muránsky a Marian Radošovský. Na príčine malo byť to, že sa pri hlasovaní pomýlili.

Časté omyly poslancov pri hlasovaní začínajú ich straníckych šéfov poriadne hnevať. Uvažujú preto, že by zmenili ústavu. Namiesto poslancov by do rokovacej sály zasadli cvičené tulene, u ktorých je percento chybného stlačenia tlačítka výrazne menšie ako pri priemernom poslancovi. Znížili by sa tiež náklady na osadenstvo zákonodarného zboru a podstatne by sa skrátili aj vystúpenia rečníkov.

Niektorí stranícki predsedovia by však pred tuleňmi uprednostnili šimpanzy. Odôvodňujú to tým, že hlasovacie zariadenie má pomerne malé tlačítka a tulene plutvou alebo nosom nemusia trafiť presne. Na druhej strane, opice majú vďaka piatim prstom vysokú presnosť. „Je to vďaka palcu v opozícii. Hej, to by sa nám páčilo,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ Smeru-SD. „Navyše, pri ich správaní a vreskote by si nikto nevšimol, že nejde o skutočných poslancov,“ pridal ďalší argument.

Je preto celkom dobre možné, že sa všetky strany naprieč politickým spektrom dohodnú a už na najbližšej schôdzi namiesto koaličných poslancov do sály vťapkajú uškatce a namiesto opozičných zákonodarcov šimpanzy.

Pridaj komentár