Studnica skvelých nápadov

Na Slovensku by mala od 1. januára budúceho roka pôsobiť nová verejnoprávna inštitúcia, ktorá vznikne zlúčením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Vláda schválila zákon o Rozhlase a televízii Slovenska. Nová inštitúcia má mať skratku RTS, je však celkom dobre možné, že sa vžije skratka RaTS, keď už sa neujal názov Slovenský rozhlas a televízia (SRaT).

Rezort kultúry odôvodnil spájanie do jednej inštitúcie hrozbou značnej finančnej škody, keďže STV počíta na budúci rok s deficitom 37 miliónov eur. „Keď k stratovej STV priúčtujeme ziskový rozhlas, výsledkom bude síce zase len strata, ale už nie taká veľká,“ pochvaľuje si minister kultúry Daniel Krajcer. „Tie dve inštitúcie nemajú okrem základných štatútov nič spoločné, ale však je to reforma.“

Kritici zákonu vyčítajú, že neobsahuje relevantnú analýzu finančných dopadov. Nepáči sa im ani skrátené legislatívne konanie a krátky čas, ktorý neumožní riadnu prípravu na zlúčenie dvoch veľkých organizácií. „To sú taľafatky. Skrátka sme sa rozhodli a bude to tak,“ nezaprel v sebe Krajcer liberála na slovenský spôsob.

Pridaj komentár