Strelím do vlastných radov

Vždy som to vedel, ale priznať to nie je jednoduché. Lenže je najvyšší čas, aby som sa k tomu postavil ako chlap a povedal to nahlas. Od pľúc. Chcem povedať toto: Niektorí novinári sú blbí!
A to nehovorím o sliepočkach z mesačníkov pre ženy. Ani o senilných chlebíčkároch. Ťažko ich vôbec považovať za novinárov. Hovorím o kolegoch, ktorí pôsobia v denníkoch, rádiách, televiziách… skrátka v spravodajskom segmente mediálnej sféry. Bohužiaľ, je to tak. Nemám dobrý pocit z toho, že to musím povedať, ale je lepšie to priznať, ako sa tváriť, že to nie je pravda.

 

Sem-tam má každý právo na chybu, alebo na pomýlenie. Je však tragické, keď je dôsledkom panika. Hovorím o navýsosť aktuálnom prípade. Verejnosť je na pokraji povstania, pretože vraj hrozí zvyšovanie poplatkov, známych to zajacoviek, o ktoré pacientov oberajú lekári, lekárnici a nemocnice. S touto informáciou je však jeden zásadný problém: Nie je pravdivá.

Čo sa to teda s tými poplatkami deje?

Poplatky podľa zákonov stanovuje svojím nariadením vláda. Keby si zajtra zmyslela, že zvýši zajacovku z 20 korún na stovku, tak vydá nariadenie a pacienti namiesto dvadsiatich korún platia sto.

Novela zákona, o ktorú teraz ide a ktorá to všetko odštartovala, zavádza jednu jedinú vec: vláda si nebude môcť zmyslieť zvýšiť zajacovky podľa ľubovôle. Zákon jej určí maximálnu výšku týchto poplatkov.

To znamená, že poslanci v žiadnom prípade neschvaľujú zvyšovanie poplatkov. Ani nemôžu, pretože to má v kompetencii vláda a tak to aj ostane.

Je to jasné?

No vidíte, a nie všetci novinári to pochopili. Už niekoľko dní sledujem v novinách poplašné správy a rozčúlené komentáre o tom, ako sa zase dvíhajú ceny v zdravotníctve. Novinári, ktorí nemajú dostatok IQ na to, aby pochopili, o čom je reč, dokonca napísali, že poslanci ani nevedia, čo schvaľujú. To tiež nie je pravda. Sedel som na zdravotníckom výbore, keď minister Zajac tento návrh predkladal a na vlastné uši som počul, ako o tom hovorí. Pokiaľ poslancom vzápätí položili otázku, či vedia o tom, že zvýšili poplatky, samozrejme, že o tom nevedeli, pretože sa nič také nestalo.

Dôsledkom celého tohto cirkusu je, že verejnosť je zase raz úplne popletená. Tí, ktorí zverejnili blbosť, sa totiž s opravami a jednoznačnými vysvetleniami neponáhľajú. A čo je najhoršie – tí novinári, čo vedia, ako je to v skutočnosti, sa nedobrovoľne dostávajú do úlohy obhajcov ministra zdravotníctva, čo tiež nie je bohvieaká pozícia…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár