Vražda patrí do rodiny

Veľký detektív podľa všetkých štandardov starej anglickej školy musí byť výstredný. Napríklad má fenomenálnu pamäť, je protivný a jeho najväčšou záľubou je podrobné čítanie a analýza zmlúv. Hoci je súkromný detektív, zdroj jeho obživy ostáva záhadný, nakoľko všetky sily venuje odradzovaniu klientov. Do dokonalosti mu chýba už len asistentka, študovaná latinčinárka, ktorú vyhral v kartách. Máte obrázok poskladaný? To je, prosím, Veľký detektív spĺňajúci najprísnejšie kritériá starej školy. Je však domácej výroby a stvorila ho spisovateľka Daniela Kapitáňová.

 

Súkromný detektív Oto Župan dosahuje v odradzovaní klientov veľkú úspešnosť. Pred dávnym priateľom, režisérom Macom Galejníkom však kapituluje a vezme prípad – prácu bezpečnostného konzultanta, ktorý má vopred odhaliť bezpečnostné riziká pripravovaného projektu. Maco a jeho manželka Bela totiž pripravujú pre televíziu Maxima novú reality show s názvom Nech to zostane v rodine!, ktorej ústredným motívom je vybrať rodinu ťaženú temnou minulosťou – a nechať ju v izolovanom priestore sa škvariť.

Rodina je to vskutku vypečená – arogantný pán Roháň, jeho extrémne nevľúdna matka, dvaja úplne odlišní synovia a postihnutá nevlastná dcéra. Pán Roháň je trojnásobný vdovec, čo je samo osebe dosť neobvyklé. Navyše smrť jeho poslednej manželky so sebou nesie niekoľko dosiaľ nezodpovedaných a nanajvýš znepokojivých otázok. Roháňovci, štáb televízie Maxima a Župan s asistentkou Gerdou sa ocitnú na opustenom gréckom ostrove. A samozrejme, stane sa vražda.

Kto, ako a najmä prečo – to sú základné otázky, na ktoré Župan musí nájsť odpoveď ešte skôr, ako sa na ostrov dostane grécka polícia. Pri vyšetrovaní vychádzajú najavo ďalšie a ďalšie prekvapivé odhalenia a samotné rozuzlenie v ničom nezaostáva.

Nech to zostane v rodine! je skutočnou poctou detektívke, ako ju vytvorila Agatha Christie. Bez akčných scén, no nechýba v nej napätie. Prekvapivé zvraty, o ktoré nie je núdza, nie sú v rozpore s realitou a nemajú pachuť barličky. Na detektívke zaujme predovšetkým jej neuveriteľná premyslenosť, za ktorú treba vzdať autorke hold.

Daniela Kapitáňová nezaprie, že je autorkou Knihy o cintoríne, aj keď ide o diametrálne odlišný žáner. So Samkom Tále túto detektívku spája predovšetkým autorkina schopnosť na neuveriteľne malej ploche, niekoľkými vetami presne charakterizovať postavu a priblížiť ju čitateľovi tak, že mu až dýcha do tváre. Kapitáňovej práca s menami sa takisto stáva jej poznávacím znamením.

Pokusy o slovenskú detektívku vždy končili rozpačito, nakoľko autori nedokázali spracovať slovenské reálie tak, aby v kulisách detektívky nepôsobili smiešne. Nečítal som ešte pôvodnú slovenskú detektívnu prózu, ktorá by ma skutočne oslovila a zotrvala mi v pamäti. Konečne som sa teda dostal k tejto detektívke – a som rád.

V prípade tejto knihy ide o dokonale vybrúsený diamant, ktorý si zaslúži miesto v klenotnici svetovej detektívky – a vo vašej knižnici takisto.

Názov Nech to zostane v rodine!
Autor Daniela Kapitáňová
Vydavateľ LCA, 2005
Hodnotenie  rating5

 

 


 

Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár