Odmäk je tu, a čo ďalej?

Čo sa to zrazu deje? V bývalom Československu akoby čosi povolilo či čo… Skoro to až vyzerá, že národná mentalita zľavila zo svojej konzervatívnej zaprdenosti a začala tolerovať gayov. Ich zástupcovia vyhrali s podporou divákov hneď dve reality show, v Česku zase uzákonili možnosť registrovaných partnerstiev… Pôsobí to ako nečakaný odmäk uprostred zimy, keď ľady povolia… No dobre, nepreháňajme, život a moja večne pesimistická babička, ktorá vždy čakala len to najhoršie, ma naučili, že prílišný optimizmus nie je za žiadnych okolností namieste.

Po týždňoch urputného zápolenia, vypätých emócií a hysterických záchvatov si hlavnú trofej v podobe miliónovej výhry českej verzie reality show Vyvolení odniesol Vladko. Podľa externých zdrojov si výhru zaslúžil, fanúšikov si našiel hneď zo začiatku, keď bol mimoriadne zábavným elementom. My sme ho po príchode do slovenskej vily bohužiaľ poznali inak – ako hysterickú primadonu.

Po týždňoch urputného zápolenia, vypätých emócií, nadštandardných fyzických výkonov a našťastie bez hysterických záchvatov svoj boj doviedol do víťazného konca aj slovenský gay, Richard, ktorý o pár miliónov obral Veľkého brata. V súboji o hlavnú výhru vo finále porazil ďalšieho gaya, Jána. No povedzte – povedali by ste, že do zdarného finále privedú slovenskí diváci hneď dvoch zástupcov tejto silne nepopulárnej menšiny?

Ich víťazstvá sú dôležité, pretože na obrazovky priviedli gayov z mäsa a kostí, nie skarikované figúrky známe z hlúpych filmov. Diváci mali možnosť spoznať skutočných ľudí – a tí im boli sympatickí. Dokonca Tony, ukážkový prototyp zabedneného hôrneho chlapca, sa na život a na smrť skamarátil práve s Vladkom. Irónia osudu.

Znamená to teda, že najhoršie obdobie predsudkov a absurdného odsudzovania máme za sebou?

Ale kdeže, mávla by rukou moja babička, keby bola ešte nažive. A keby som jej začal protirečiť, veľmi rýchlo by ma usadila a umlčala. Povedala by: „Toto všetko je veľmi pekné a aj diváci majú skvelý pocit, akí sú veľmi tolerantní. Ale skúsil by niekto z tých troch pobozkať na verejnosti svojho priateľa. Skúsili by vystúpiť na podporu registrovaného partnerstva. Pre ľudí sú dobrí iba ako zvieratká v klietke, ale keď príde na skutočný život, stiahnu sa naspäť do svojich stereotypných koľají.“

Mohol by som protirečiť: „Babka, ale však pozri na Čechov. Veď im tam schválili registrované partnerstvo!“

Babka by sa len usmiala: „Ja si myslím, že ak by to aj náhodou prešlo senátom, Klaus ten zákon veľmi rýchlo vráti.“

Na sporáku by v tej chvíli zovrela voda a babka by sťažka vstala, aby si zaliala kávu a ešte takmer vriacu ju vypila. Medzi dvoma hltmi by len tak prehodila: „Je to odmäk. Ale po odmäku nemusí prísť jar. Môže ešte viac prituhnúť.“


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár