Odškodné za hlúposť

Nikdy som neveril, že sa to stane, ale život ma opäť presvedčil, že nemožné je možné a navyše aj pravdepodobné. Banda, ktorá sedí v parlamente z vôle ľudu, radostne posunula do druhého čítania návrh idiotského zákona, ktorým štát odškodní chamtivých hlupákov, ktorí svoje peniaze darovali podvodníkom v pevnej viere, že im to prinesie rozprávkové bohatstvo. Prinieslo im to oči pre plač – a my im to preplatíme?

Pretože logika nepustí: oklamaných hrabošov má odškodniť štát. Štátne peniaze sú tie, ktoré im odvedieme na daniach. Znamená to, že ja zaplatím ziskuchtivým hlupákom ich vlastnú chamtivosť a blbosť. Úplne rozkošné. Už aj tak ma dosť tankuje, keď vidím, komu platím za to, že nepracuje, ale zato sa usilovne množí. A teraz mám zase prispievať debilom?

Pretože o nič iné ako blbosť nejde. Človek so zdravým rozumom do tých pochybných spolkov nešiel. Peniaze im sypali tí, čo boli takí hlúpi, že uverili sľúbom absurdných výnosov. Obviňujú štát, že na nich nedal pozor. Keď si aj odmyslíme upozornenia štátnych predstaviteľov v tom čase – prečo by mal??? Veď sú to sakra súkromné peniaze a je úplne vecou ich majiteľov, ako s nimi naložia. Keď ich chcú vraziť do pochybného podniku, nech sa páči. Ale je to len a len ich vec a nijako s tým nesúvisí ani štát, ani tí, ktorí sa im na ich „odškodnenie“ majú poskladať.

Mám preto dva návrhy. Keď tento zákon prejde, podajme my ostatní žalobu na štát. Nedokázal totiž zabezpečiť, aby sa naše dane využili v súlade s pravidlami rozumného hospodárenia. Štát tiež poškodí občanov, ktorí nikomu nenaleteli, pretože sa budú musieť skladať na uspokojenie chamtivých sprostáčikov.

Druhý návrh sa mi pozdáva viac. Dobre, odškodnime tých idiotov. Vzápätí by im ale mal štát odňať volebné právo a umiestniť ich do uzavretého zariadenia. Keď totiž nie sú svojprávni, tak nech teda na nich dáva štát pozor. Definitívne.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár