Burina na ceste

Aha, takto to tu vyzerá. Z rovnej cesty som skĺzla na tú bočnú, zarastenú burinou. Vlastnou neschopnosťou za každú cenu zostať v koľajach života, tak ako všetci ostatní.

Šedivá babka pred Tescom sedí v kabáte a drží v ruke pohár z umelej hmoty. Hodím jej tam drobné, to najmenej, čo jej môžem dať. Keby som tam mohla hodiť šťastný výraz, to by bolo niečo! Potom som si uvedomila, že ja sa netvárim o nič veselšie a vypľula som ironický úškľabok môjmu vnútornému zrkadlu.

V Starej Tržnici žiari slniečko. Taká milá urapotaná, perfektne opálená tetuška s Fornetami. „Aké budú, zlatinko?“ Tie celozrnné. „Áno, áno, moja máte šťastie práve som ich vybrala z trúby, sú teplučké, chrumkavé. A posledné. Paničky, čo idú do práce to ráno berú na kilá. Tááák nech sa páči moja, rovných dvadsať.“ Široký úsmev a k tomu sto kíl pozitívnej energie. Už som sa jej spýtala odkiaľ je, ako sa majú dcéry, kde nabrala ten bronz, ale nikdy to, že prečo nie je občas vytočená, rozčúlená a mrzutá. Nabudúce odhalím jej tajomstvo!

Bola som na ulici kúsok pred domom, keď sa oblaky nečakane zatiahli a zdvihol sa vietor. Odpoveď na dusný májový deň. Všetok prach sa mi vysmieval do tváre a štípal moje oči. Farebné blesky zatiaľ iba nemo oznamovali hromžiacu parádu a kvapky dažďa sa veľmi pomaličky terigali z oblakov k mojim nohám. A ja som nemala na nič chuť.

V takéto dni sa na nič neteším. To chce posteľ a cédečka. Prípadne lap top. Len ležať snívať, nariekať a rozhodiť myšlienky ako rybársku sieť na hladinu jazera. Oni sa potom unavia a dostaví sa spánok. Pohár správne vychladeného vína. Horúci kúpeľ, či terapia šokom.

V takéto dni neviem po anglicky, neviem vykecávať s kamoškami a zažrať sa do knihy. V práci sa cítim ako nováčik. Neistá, stará, sprostá. Nebaví ma telka, moje diáre ani DVD. Čas hrá proti mne. Znervózňujú ma turisti, revízori a červená na semafore. Mám na háku, že Britney je tehotná a že mamina kolegyňa dala výpoveď. Na mobil ani nepozriem. Idem rýchlo spať. Burinu vytrhám zajtra.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár