Slovo na nedeľu 3. augusta

Vážené súdružky a súdruhovia,

musím povedať, že takéto šťavnaté Slovo na nedeľu sme tu už dávno nemali. No priznajme si to – kedy sa nám najbližšie môže podariť dostať do jedného článku nášho osvieteného premiéra, Pána Boha, Jána Slotu a Maticu slovenskú? Práve o tú poslednú ide, samozrejme. Lebo práve ju všetci traja milujú, tú našu šumnú dievku. Áno, píše sa to dievka, nie děvka! Nezačínajte s tou češtinou, a na maďarčinu si tiež dajte pozor, vy neprajní obyvatelia púšte Gobi! Lebo Jano sa nasere a poráta sa s vami aj so zbraňou v ruke, aj keby to malo byť na futbalovom zápase v Dunajskej Strede!

Česť práci!

Podľa Fica Pán Boh miluje Maticu slovenskú

Matica slovenská by mala svoju pozornosť obrátiť na okresy na južnom Slovensku, povedal v príhovore na Matičných slávnostiach v Martine, ktoré sa konajú pri príležitosti 145. výročia vzniku MS, premiér Robert Fico. Ako príklad spomenul okresy Levice, Nové Zámky, Komárno, Lučenec a Rimavskú Sobotu. Uviedol tiež, že Matičné slávnosti by sa nemuseli vždy konať len v Martine, ale aj v týchto okresoch.

Podľa predsedu vlády Pán Boh má rád Maticu slovenskú, pretože na celom Slovensku „leje“, ale v Martine svietilo slnko a matica mohla oslavovať. Fico zároveň vyzdvihol prácu matice. „Pred prácou MS sa hlboko skláňam,“ vyhlásil. Zároveň pripomenul, že o vlasť sa treba starať, aby slúžila ľuďom. Chce, aby sa Slováci mohli spoľahnúť na štát, ak budú v núdzi. Fico tiež zdôraznil, že si váži slovenských umelcov a spisovateľov, ale aj interpretov populárnej hudby, že svoje piesne spievajú v slovenčine. Vyslovil sa za dobré vzťahy so slovanskými národmi a štátmi.

V prejave sa venoval aj novinárom a médiám. Podľa neho rodina vlastníkov jedného z mienkotvorných slovenských denníkov blahoželala Adolfovi Hitlerovi k „Mníchovu“. Ani po prejave však nepovedal o aký denník ide.

Predseda Matice slovenskej Jozef Markuš upozornil, že Matica má za sebou viac rokov neslobody a zákazu činnosti ako slobodných rokov. Verí však, že tento pomer sa zmení. Podľa neho všetci, ktorí chceli zlikvidovať Maticu, si na nej vylámali zuby.

Predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota sa v prejave vyslovil za vlastenectvo a odmietol šovinizmus. Ako príklad uviedol zápas futbalovej ligy v Dunajskej Strede. Podľa neho sa šovinistické prejavy maďarských fanúšikov nesmú opakovať a zasiahnuť by mala aj vláda. Slota pripomenul, že Slováci v meruôsmych rokoch ukázali, že sa vedia brániť aj so zbraňou v ruke a likvidovať maďarských honvédov. Zároveň vyhlásil, že pôvodnou domovinou Maďarov nie je Karpatská kotlina, ale mongolská púšť Gobi.

Matičné slávnosti sa konali pod záštitou Slotu, ktorý zabezpečil peniaze na program i na rekonštrukciu amfiteátra. V martinskom amfiteátri vialo množstvo zástav SNS. Ficovi to neprekážalo. Na oslavy podľa neho mohol prísť ktokoľvek. „Ide o Slovensko,“ vyhlásil.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár