Slovo na nedeľu 14. januára

Drahí bratia a sestry,

Vážené súdružky a súdruhovia,

diplomacia je vec veeeľmi ošemetná. Svoje by o tom vedeli aj pán arcibiskup povedať. V takej diplomacii si nemôžete dovoliť povedať čokoľvek. Aj náš pán premiér. Ide sa konečne stretnúť so svojím obľúbeným Kaddáfím, ale nemôže sa s ním baviť tak, ako chce, diplomaticky sa musí rozprávať aj o bulharských zdravotných sestrách, čo v base čakajú, kým ich popravia. Alebo tento prípad – no uznajte, aspoň na diaľku chce oslavovať spolu s Fidelom – a že aká kauza je z toho!

Fico na recepcii oslavoval Castrovu revolúciu

Predseda vlády Robert Fico sa vo štvrtok večer zúčastnil na recepcii, ktorú usporiadalo veľvyslanectvo Kubánskej republiky pri príležitosti 48. výročia kubánskej revolúcie vedenej Fidelom Castrom. Agentúre SITA to potvrdili dve pracovníčky veľvyslanectva, ktoré však odmietli uviesť svoje meno.

Okrem Fica sa podľa informácie pracovníčok ambasády zúčastnili na recepcii viacerí predstavitelia ministerstiev, parlamentu i podnikovej sféry. Menovať ich však nevedeli. Recepciu usporiadalo kubánske veľvyslanectvo v bratislavskej reštaurácii na nábreží Dunaja, orientovanej na kubánske a karibské špeciality.

Podľa hovorkyne premiéra Silvie Glendovej sa predseda vlády, ak mu to pracovné povinnosti dovoľujú, pravidelne zúčastňuje na všetkých oficiálnych recepciách k štátnemu sviatku krajiny, ktorej veľvyslanec je akreditovaný na Slovensku a má sídlo zastupiteľského úradu v Bratislave. „Úradu vlády nie je známa žiadna prekážka zo strany Európskej únie v súvislosti s úrovňou účasti na recepciách k štátnemu sviatku Kuby,“ konštatuje Glendová. Premiér prostredníctvom svojej hovorkyne tlačovej agentúre SITA odkázal, aby podobnú otázku položila všetkým diplomatom, podnikateľom a ďalším hosťom, „ktorí do posledného miesta zaplnili veľké priestory reštaurácie, kde sa recepcia konala.“

Kubánska revolúcia bolo zvrhnutie vlády kubánskeho diktátora Fulgencia Batistu Hnutím 26. júla a založenie nového režimu vedeného Fidelom Castrom koncom 50. rokov 20. storočia. Po rozpade komunistického bloku a jeho lídra Sovietskeho zväzu sa Kuba pod vedením Castrových komunistov ocitla v ekonomických problémoch a pod ostrou kritikou demokratických krajín pre porušovanie základných ľudských práv na ostrove.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár