Schody pre bielu pani

Sú miesta, okolo ktorých chodíme každý deň a hoci môžu byť veľmi nezvyčajné, ani si ich nevšimneme, poprípade nevnímame ich výnimočnosť. A to môže trvať napríklad aj celý život.

Tak sa stalo, že po troch či koľkých rokoch dennodenného chodenia po Mýtnej som si všimol jednej architektonickej kuriozity: schodov, ktoré z chodníka viedli – rovno do steny.

Neviem, či ma viac vyviedli z miery samotné schody, alebo fakt, že hoci smelo trčali do chodníka, neevidoval som ich celé roky – až doteraz.

Človek nemusí byť Sherlock Holmes, aby pochopil, o čo tu ide. Bývalý vchod prestal slúžiť svojmu účelu, tak ho jednoducho zamurovali. Zrušiť schody však nebolo také jednoduché – a tak ich tam jednoducho zanechali svojmu osudu.

Tento úkon sa musel stať poriadne dávno, pretože zamurované dvere sú dokonale skryté pod storočnými nánosmi náterov a špiny.

Schody tak ostali vhodné akurát pre prípadnú bielu pani, ktorá tak mala uľahčenú cestu cez stenu do budovy.

Bohužiaľ, bude sa musieť s nimi rozlúčiť. Celý areál opustenej továrne o chvíľu ľahne v troskách a na jeho mieste vyrastie ďalšie business centrum či podobný nezmysel. Fotografia schodov do steny sa tak stane už historickým dokumentom.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár