Otrávený národ?

Tento národ je jednoducho otrávený.

Všimnite si ľubovoľnú anketu v televízii, pri ktorej sa chtiví redaktori vypytujú ľudí na ich názor k čomukoľvek. Pokiaľ nejde o zhodnotenie jarmoku, môžete si byť istí, že skôr či neskôr sa medzi anketovanými ukáže niekto otrávený. Mávne rukou a povie: „Škoda reči.“ Zatvári sa zarputilo a znechutene, aj keby práve prežíval najkrajší deň svojho života.

Ako ukazuje naša aktuálna anketa, otrávenosť sa týka aj (dokonca predovšetkým) politiky. Ale otrava pochádza aj z iných vecí a javov.

Spomeňte zdravotníctvo. Absolútna otrava. Ľudia musia za všetko platiť, čakajú nekonečné hodiny a starostlivosť nestojí za nič.

Sociálne veci? Dávky a príspevky sú malé, štát sa snaží papierovo znížiť nezamestnanosť, pričom mu je úplne jedno, či tí ľudia si prácu nájdu. Len nech štatistiky vyzerajú dobre.

Platy? Ale prosím vás! Štatistický úrad pojedol halucinogénne huby, v skutočnosti sa reálne mzdy nezvýšili. Naopak, ceny idú štandardne hore a výdavok každej koruny musíme zvážiť. Jaaaj, či bolo dobre, keď rožok stál dvadsať halierov…

Tento národ je otrávený chronicky. Nič mu nie je dobré, na všetko sa sťažuje. Pritom sa uzatvára do seba, nejaví záujem o okolie a viac ho zaujíma upravená realita pre potreby televízie ako realita samotná.

A z toho som zase otrávený ja. Kašlem na vás, idem pozerať Vyvolených!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Tagged

Pridaj komentár