Zbúrajme všetky novostavby!

V tlači (bulvárnej, aj serióznej), na blogoch, v chladničke, skrátka všade v poslednom čase nachádzam pobúrené články o viacerých novostavbách, ktoré špatia naše hlavné mesto. Frekvencia podobných článkov sa ešte o niečo zhustila, odkedy sa stavia výšková budova Aupark Tower na petržalskej strane Dunaja. Dovolím si teraz uviesť niekoľko vlastných postrehov k tomuto literárnemu fenoménu (pričom moralizovanie a filozofovanie rád prenechám iným).

 

Každý človek má určité vlastné estetické kritériá a je v poriadku vyjadriť svoj názor na veci, ktoré sa s nimi nezhodujú. Podľa mňa ale nie je celkom férové hodnotiť nedokončenú stavbu. Z reakcií na diskusných fórach viem, že mnohí ľudia nežijúci v Bratislave, respektíve žijúci v zahraničí, sú na základe fotografií pri spomínaných článkoch presvedčení, že podoba budovy je finálna (a ich pobúrenie nad tým „hnusom“ je ešte o čosi hysterickejšie).

Viacerí zastávajú názor, že Aupark Tower kazí panorámu pri pohľade na hrad s Mostom SNP v popredí, prípadne, že sa tam „nehodí“. Prekvapuje ma, že dotyčným kritikom neprekáža nevzhľadný kváder Incheby (stavba je dokončená, preto si dovoľujem vyjadriť svoj názor na ňu). Navyše aj samotný komunistický Most SNP svojím charakterom s renesančno-barokovým hradom asi ťažko môže korešpondovať, nevraviac o tom, čo všetko sa kvôli nemu muselo svojho času zbúrať. Za tie roky si ale ľudia na ten pohľad tak nejako zvykli a budú sa za most biť do posledného dychu (zaradenie do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO je zrejme len otázka času).

Dojímajú ma tiež rôzne šokujúce fotografie historických budov v pozadí s modernými, ktoré majú pôsobiť ako príslovečná päsť na oko. Takéto fotografie nie je problém spraviť v ktoromkoľvek meste na svete. V našich podmienkach je model, ktorý by historické budovy a novostavby vizuálne od seba úplne oddeľoval čisto utopický (iba ak by si niekto dal tú námahu, že by všetko zbúral a začal od piky). Uznávam ale kritiku niektorých nie najšťastnejšie umiestnených budov (za všetky snáď len spomeniem Tatra banku oproti prezidentskému palácu.)

K teórii, že stavba pri Auparku negatívne vplýva na faunu v blízkom Sade Janka Kráľa sa nevyjadrím, nakoľko nie som odborník na veverice. Uznávam ale, že je to možné a dokonca mi to pripadá ako jedna z mála výčitiek, ktoré majú racionálny základ.

Zhrnutie – všetko chce asi svoj čas a vôbec ma neprekvapí, keď niekto o pár rokov bude rovnako pateticky obhajovať Aupark Tower ako petržalskú dominantu na úkor nejakej novej (podľa možnosti nedokončenej) stavby, ktorú niekto bude mať tú drzosť postaviť v jej blízkosti.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár