Vrátnik všemocný

Prírodopis ľudí je prinajmenšom taký zaujímavý ako biológia živočíchov. Toľko druhov ľudí, čo behá po tomto svete, priam vyráža dych. Najfascinujúcejšia je však ich podoba. Akoby dosiahnutie určitého stavu (dôchodca, sviatočný vodič, úradník) priam predurčovalo na konkrétny vzorec správania. Toto mi preletelo hlavou minule, keď som svoje zbrane skrížil s vrátnikom všemocným.

Vrátnik všemocný je persóna, ktorej najdôležitejším znakom je dôležitosť. Ide o dôležitosť absolútnu, nadnášajúcu, spôsobujúcu prevahu nad všetkým živým i neživým. Pokiaľ má strážená budova iba jedného riaditeľa, vrátnik je ochotný postaviť ho na svoju úroveň. Ak však stráži administratívnu budovu s viacerými firmami, považuje sa za toho najdôležitejšieho.

Ide zväčša o osoby blízke dôchodkovému veku, alebo už priamo v ňom. Takýto vrátnik býva umiestnený na vrátniciach ľubovoľnej budovy. Najväčšiu eufóriu dosahuje, keď sedí v presklenej kukani a priam orgastické pocity sa ho zmocňujú, keď je kukaňa vyvýšená. Svoje povinnosti si vrátnik plní stopercentne. Je totiž presvedčený, že jeho povinnosťou je sedieť a nechať zo seba plnou intenzitou sálať dôležitosť.

Napriek zdanlivej zábavnosti takéhoto vrátnika ide o nesmierne škodlivý druh, ktorý dokáže neuveriteľným spôsobom znepríjemniť život ešte aj morským živočíchom. Vrátnikovou snahou totiž nie je hladký priechod príchodzích vrátnicou. Nie. Vrátnik robí všetko pre to, aby nič netušiaci návštevníci nedosiahli svoj cieľ.

Vrátnici najskôr podrobia svoju obeť beštiálnemu výsluchu, za kým a z akého dôvodu smeruje. Potom mu predložia niekoľko zásadných dôvodov, prečo sa k cieľu nedostanú. Ak návštevník vo svojom úsilí vytrvá, vrátnik začne telefonickú operáciu, ktorej zmyslom je nenájsť kontaktnú osobu. Ak ju napriek tomu nájde, požiada ju, aby si prišla vyzdvihnúť návštevy na vrátnicu. Nech sa totiž deje čokoľvek, vrátnik nesmie dopustiť, aby vpustil pre neho neznámy element voľne sa pohybovať po stráženej budove.

Pred vrátnikom si však nie sú istí ani obyvatelia budovy postihnutej týmto parazitom. K obzvlášť stresujúcim patrí čas, keď sa do budovy nasťahuje nový obyvateľ, alebo v tom horšom prípade – keď príde nový vrátnik. Beda tej budove, ktorá nemá elektronický systém, ktorý kartami vpúšťa dnu oprávnených. Vrátnik si bude považovať za psiu povinnosť preverovať každého vchádzajúceho, či je naozaj oprávnený vstúpiť na posvätné územie.

Ako vidno, stretnutie s vrátnikom všemocným je pre obeť zážitkom frustrujúcim a životu nebezpečným. Jediný, kto má šancu vyviaznuť so stretnutia s vrátnikom mužského pohlavia bez škrabancov, je mladá dievčina, ktorá dokáže dostatočne doširoka otvárať oči a dávať najavo pokoru a úctu. Vrátničky sú bohužiaľ nepriestrelné. Škoda.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár