Osem koltov „proklatě nízko“

Už dávno zaniknutá televízia Luna po sebe okrem príjemnej spomienky zanechala vo mne aj jednu hudobnú lásku. Práve na jej obrazovke som totiž prvýkrát videl a počul „bandu špinavců“, čo si hovoria Divokej Bill. Nepoznať ich je hriech, preto to vezmem apoštolsky a idem šíriť učenie Svaté pravdy. Nabetón vás to spasí!

Úvaly, základná škola, kotolňa

Úvaly sú taká príjemná, muzikantsky zjavne požehnaná obec pri Prahe. Práve tu vznikol základ Divokého Billa. Zakladateľom, frontmanom, autorom piesní a vo všeobecnosti hnacím motorom okteta billov je Venda Bláha. Od začiatkov s ním funguje basgitarista Miloš „Jurda“ Jurač. Podľa oficiálnej stránky skupiny sa začalo v roku 1997. Nie síce v garáži, ale v kotolni základnej školy v Úvalech.

O rok neskôr vybehla na pódiá sedemčlenná kapela s gitarami (okrem Vaška a Jurdu brnká Roman Prochádzka), bicími, megafónom (obsluhuje ho Štěpán Karbulka), husľami (na „fousle“ hrá Adam Karlík) a akordeónom (Martin „Pecan“ Pecka). Niečo tomu ale chýbalo, tak sa kapela rozmnožila o ďalšieho člena, banjistu Honzu „Jacka“ Bártla. Osem postov v kapele ostáva dodnes, rovnako aj zloženie, keď sa vymenil iba bubeník – Honza „Kiska“ Veselý odišiel a nahradil ho súčasný Marek „Mára“ Žežulka.

Cesta na vrchol

Billovcov nemôže nikto obviniť, že si cestu na výslnie nezaslúžili. Hrali všade, kde sa dalo, vyhrávali súťaže – a oplatilo sa. Hneď ich prvý album Propustka do pekel zaznamenal úspech. Práve z neho pochádza pieseň, ktorá ma tak chytila. Volá sa Plakala a v televízii ju museli scenzurovať kvôli veršu Souložila, kouřila mě, měla mě ráda.

A Billa už nikto nezastavil. Nasledovali ďalšie albumy: Svatá pravda a zatiaľ posledný radový album Mezi nima. Osem špinavcov (to im nenadávam, tak sa titulujú) bez váhania dobylo pražskú Lucernu, pričom z tohto koncertu vydali CD i DVD. Škoda, že obrazový záznam prišiel až teraz – na koncertoch muzikanti zvykávali chŕliť oheň, ale prestali s tým. Ešte raz škoda! 😉

Á propos, koncerty. Pre Billov je charakteristické, že viac ako na predaj albumov a videoklipy sa sústreďujú práve na koncerty. Sami seba označujú za predovšetkým koncertnú kapelu. U nás sme ich mali možnosť vidieť na novozámockom festivale Klikkfest a v bratislavskom Babylone.

Aký je Divokej Bill? Pekelne dobrý! Nemá zmysel sa o nich dlho rozpisovať, ich treba počúvať. Tým svoju apoštolskú misiu na dnes končím. Idem si založiť slúchadlá a pustím si poriadne vypeckovaného Brouka. Dovidenia na Šibenici, špinavci!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár