ČSS 2.8: Stávka na istotu s nečakanou úľavou

Výzvy pre finalistov skončili. Predposledné kolo Česko Slovenskej Superstar sa nieslo v znamení stávok na istotu, s ľahko predpovedateľnými výsledkami. Pre mňa to síce znamenalo aj jedno prekvapivé zistenie, ale o tom neskôr. Všetko sa sústreďovalo na to, či Michal Šeps vypadne alebo nie. Výbery preto smerovali nie na to, ako si s nimi záverečná trojica poradí, ale na to, aby ukázali, čo v nich je, ako sa pohybujú v žánroch, kde majú byť doma.

Poviem to rovno: viac ma bavilo, ako sa ruvali s Abbou. Nech boli GG a Lukáš akokoľvek dobrí a Šeps akokoľvek zlý, ich vystúpenia ma nezaujali. Možno je to presýtenie, možno už aj sami boli unavení, neviem. Výsledkom však bolo asi najvlažnejšie kolo, aké som v tomto ročníku zažil. Vlažné je to správne slovo, pretože tie dobré výkony boli síce objektívne dobré, ale chýbala im iskra, niečo, o čom by sa dalo napísať viac ako jedna veta.

Súťaž o Hlod týždňa tentoraz vynechávame, lebo jednak nominovaní za veľa nestáli, jednak by si trofej opäť odniesol nechápavý pohľad. Tentoraz ten od Mekyho Žbirku, ktorý len civel, čo mu Šeps robí s pesničkou. Prvé kolo sa totiž trio finalistov muselo popasovať s pesničkami tejto slovenskej legendy.

Meky Žbirka

Gabriela Gunčíková (Atlantída) – GG sa nenechala zlákať ľahkou cestou odjačať to. Dokonca to bolo celkom záživné a napodiv to znelo bližšie slovenčine ako svojho času Vierka Berkyová. Viac nemám čo dodať.

Michal Šeps (Dr. Jekyll, Mr. Hyde) – Veľmi ma to iritovalo a zároveň to bolo zábavné. Zábavné to bolo tým, že túto pesničku prehodiť do reggae bol celkom slušný nápad. Iritujúce bolo prevedenie, pretože z nej zmizla akákoľvek podstata. Ostalo z toho trápne šaškovanie hodné akurát Katastrofy večera.

Lukáš Adamec (Balada o poľných vtákoch) – Prekvapilo ma, že mal Lukáš problémy s textom takejto notorickej pesničky. A asi som mal veľké očakávania, keď ma to trochu sklamalo. Lukáš sa veľmi snažil, ale akýsi bol nesústredený.

Pred ďalším kolom trio spojilo sily s detským zborom a zaspievalo kúsok z Another brick in the wall. Umelecký zámer zaradenia tejto pesničky mi unikol. Tak aspoň skonštatujem, že to znelo celkom fajn.

Výber poroty

Gabriela Gunčíková (Roxette – Listen to your heart) – Porota si na GG nenachystala žiadnu zákernosť, dala jej možnosť vyniknúť v jemnej aj drsnej polohe. A ona to naplno využila.

Michal Šeps (Sting – Englishman in New York) – W-T-F? Šeps a Sting? Mal som obavy, či to zvládne prenosová technika, nieže ešte moje pošahané nervy. Prežiť sa to dalo len v prípade, že ste zabudli, že existuje nejaký originál. A čo nám ostalo? To, čo vždy. Ešte ani tá trúbka mu nevyšla. Nebavilo ma to. Následné ovácie publika na mňa pôsobili ako zlý sen. To fakt tí ľudia nemajú vkus, sluch a IQ vyššie ako mihuľa potočná?

Lukáš Adamec (Metallica – Nothing else matters) – No konečne, aspoň jedna vec, čo aspoň trochu prenikla z obrazovky až ku mne. Ale nie nadlho. Platí to, čo som povedal v úvode.

Výber finalistov

Gabriela Gunčíková (Tina Turner – We don’t need another hero) – Prispôsobila sa aj kostýmom, čo tiež možno len oceniť. A všetko ostatné tiež. GG nenechala nič na náhode a predviedla sa v tom najlepšom – a najlepšie, ako mohla.

Michal Šeps (Bob Marley – Roots rock reggae) – No chvalabohu, Šeps konečne nemusel napodobňovať iné štýly. Ale prečo mám taký nepríjemný pocit, že napodobňoval reggae? Toto bolo karaoke Boba Marleyho a pre mňa konečný dôkaz, že Michal nie je spevák, je to len fanda jedného hudobného štýlu, ktorý imituje, ale v skutočnosti nespieva. Nie, milé dementné fanynky, Šeps nevie ani len to reggae. On len vzbudzuje dojem. Paliho preslov bol smutne pravdivý, až na to, že je viac než isté, že o dva mesiace už Šeps nebude nikoho baviť.

Lukáš Adamec (Foo Fighters – Best of you) – A opäť stávka na istotu, ktorú Lukáš nemohol pokaziť – ale podobne ako väčšina výkonov v ten večer ma to nechalo chladným. Napriek všetkým kvalitám.

Do finále snov

Nešťastné kolo už úplne zabil detský zbor so Somewhere over the rainbow. Ako z prehliadky detských speváckych súborov. Choďte do kelu! A to som bol ešte veľmi mierny v určení destinácie, to s ohľadom na tie deťúrence. V pondelňajšom vyraďovaní na nás zase novou pesničkou zaútočila Katka Knechtová, ktorá ako keby si poplietla program a mierila na Eurovíziu. Zabudnúť, a to rýchlo.

Nerovnovážny stav, ktorý sa naťahoval neúmerne dlho, však skončil, zároveň s Michalom Šepsom. Úľava to bola masívna a trochu aj nečakaná, lebo jeho neohrozený postup cez talentovanejších spevákov mohol pokojne znamenať, že sa ocitne v boji o titul a ešte ho aj vyhrá.

Ale toho sme napokon ostali ušetrení. Finále snov sa v nedeľu stane realitou, o titul druhej Česko Slovenskej Superstar sa pobijú – Gabriela Gunčíková a Lukáš Adamec. Štáb asi z toho taký nadšený nie je, pretože bez znervózňujúceho elementu počet esemesiek výrazne klesne, ale aspoň to bude na úrovni. A bez ťažkých sŕdc, pretože kto z tých dvoch vyhrá, je už v podstate jedno.

2 thoughts on “ČSS 2.8: Stávka na istotu s nečakanou úľavou

  1. mihula potocna
    haha 🙂

    Suhlasim s tym, ze Seps aj to reggae len napodobnuje. Som stale presvedcena o tom, ze porota sa sekla, ked ho posunula do divadla, a potom aj do semifinale. Ako vidno, ludia su schopni hlasovat za cokolvek. Mozno, keby v 1SHS postupil do semi Jigga Jigga, tiez by to dotiahol do x-teho finaloveho kola.

Pridaj komentár