Slovo na nedeľu 14. októbra

Vážené súdružky a súdruhovia,

obraciam sa na vás s výzvou na podporu týchto našich poľských súdružiek, ktorým nedopriali ich revolúciu. A keďže ich vylúčili z rádu, nebudeme z našej podpory mať problém ani s naším socialistickým svedomím. A inak majú obrovské šťastie, že sa im to nestalo u nás. Totiž naša cirkev je ochotná a schopná kolaborovať s komunistami!

Česť práci!

Polícia vysťahovala vzbúrené mníšky z kláštora

Súdni predstavitelia s pomocou vyše 150 policajtov začali v stredu s vysťahovaním 65 bývalých rádových sestier a františkánskeho mnícha z kláštora na východe Poľska, ktorý skoro dva roky nelegálne okupovali.

Rehoľné sestry z Kongregácie sestier Rodiny z Betánie sa v kláštore v mestečku Kazimierz Dolny uzavreli pred vonkajším svetom na protest proti rozhodnutiu Vatikánu vymeniť ich matku predstavenú Jadwigu Ligocku. Súdny vykonávateľ sa do budovy kláštora, kde sa rehoľníčky zabarikádovali, dostal až po vyrazení dvier. Na operácii sa zúčastnilo 150 policajtov, vrátane zvláštneho komanda, policajného vyjednávača, psychológa, lekára a predstaviteľov rímsko-katolíckej cirkvi. Násilné vysťahovanie sestier na žiadosť kongregácie schválil súd.

Po vstupe polície do kláštora sestry spievali cirkevné piesne za sprievodu gitary, niektoré však policajtom nadávali. V kláštore bola aj žena s osemmesačným dieťaťom. Išlo údajne o príbuznú jednej z rehoľníčok. V kláštore bol aj františkánsky mních Roman Komaryczko. Novinárov do budovy nepustili.

Katolícka cirkev nezverejnila takmer žiadne informácie o vzbure rehoľníčok. Matka Jadwiga bola údajne charizmatická osoba, ktorá mala náboženské vízie a zjavenia. Kongregácia Sestier Rodiny z Betánie so sídlom v meste Lublin jej napríklad vytýkala, že do kláštora prijímala ženy, ktorých charakter sa nehodil pre rádovú sestru. „Zjavenia Matky Jadwigy a fakt, že podľa nich riadila kláštor, vyvolával obavy kongregácie“, hovorí sa vo vyhlásení kongregácie zverejnenom na internete.

Vatikán rehoľníčky v decembri 2006 vylúčil z kongregácie a žiadal ich vysťahovanie z kláštora. Súd túto žiadosť najprv odmietol, no neskôr schválil. Kláštoru už na začiatku roka vypli elektrický prúd a vodu. Sestrám však značne pomáhali miestni obyvatelia.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár