Slovo na nedeľu 15. apríla

Vážené súdružky a súdruhovia,

ako všetci veľmi dobre vieme, to najpodstatnejšie na svete je vôľa pracujúceho ľudu. Príkladom našej mladej socialistickej demokracii môže ísť v tomto smere Praha. Ale pozor, skutočne ide iba o princíp. Keď sa už u nás rozhodneme postaviť nejakú sochu, prirodzene, že to nebude nejakému buržoáznemu pavedcovi. Ale mať tak bronzovú sochu v nadživotnej veľkosti nášho súdruha premiéra… Ach, to by bolo! Hoci aj na Kozej ulici!

Česť práci!

Česi uprednostňujú kozu pred Freudom

Ako informoval v sobotu Petr Hejma, primátor jednej z mestských častí Prahy, približne 75 percent z 2 300 hlasujúcich obyvateľov historickej časti mesta odmietlo v referende umiestnenie sochy slávneho psychoanalytika Sigmunda Freuda v ich okolí. Niektorí účastníci referenda by radšej uvítali sochu kozy, pretože Freudova socha má byť umiestnená v lokalite známej ako Kozie námestie v blízkosti turisticky populárneho Starého Mesta.

Proti zámeru umiestniť sochu Freuda v historickej časti Prahy vznikla aj iniciatíva s názvom Priatelia kozy, podľa ktorej môže byť socha Freuda postavená kdekoľvek, no socha kozy len na námestí pomenovanom podľa tohto zvieraťa.

Česká republika v poslednom čase prejavila zvýšený záujem o Freuda, ktorého teórie boli v čase nacistického a komunistického režimu zakázané, a z jeho rodného domu vo východočeskom Příbore zriadili múzeum.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár