Povolebná opica

Bolo že to mobilizácie! Bolo že to výziev, aby sme nesedeli doma a šli voliť! No, podarilo sa. Tento flám skutočne stál za to, i keď opica po ňom je mimoriadna. To je nieže obyčajná gorila z Vazovovej, To je King Kong.

Nie je v ľudských silách zachytiť všetko, čo sa vo volebnú noc a po nej dialo. Ešteže tu máte HyeNoviny, kde vás s Dvorným Astrológom a Madam Hildou oboznámime so všetkým hodným vašej pozornosti.

Začiatok bol optimistický – ľudia chodili voliť, nič zvláštne sa nedialo. Predsedovia strán ako obvykle vyvenčili svoje dietky, aby ešte trochu povarili voličov. Dokonca aj Robert Fico sa ukázal s manželkou. Asistentka asi bola na kurze IT zručností.

Ján Figeľ si trúfal na dvojciferný výsledok. No. Ho dostal. 4,9 % sú predsa dve cifry, nie? Ale to predbiehame. Volení zástupcovia sa v radostnom očakávaní uchýlili do svojich straníckych centrál, aby sa s novinármi delili o svoje pocity. Teda okrem Smeru. Tí asi mali echo, ako to dopadne, lebo sa zabarikádovali za dverami a nevystrčili spoza nich nos.

No a potom Markíza zverejnila výsledky exit pollu a všetkým zúčastneným padla sánka. Smer na necelých 28 %? SaS na druhom mieste? Sieť na chvoste? Boris Kollár v parlamente? Kotleba v parlamente? Čo?

Chvíľu sme si vraveli, že Markíza len nevie, čo od dobroty, tak vypustila do sveta takúto haluz, aby mali čo vysielať. Lenže keď sa štatistický úrad konečne zobudil a začal neznesiteľne pomaly publikovať výsledky, začínalo to vyzerať zle.

V prvom rade pre Smer, aj keď na TA3 Bielik s nábožnou úctou opakoval, že vyhral voľby. Museli ste ho ľutovať. Najprv sa nestane hovorcom prezidenta a teraz ani hovorcom vlády. Krutý to osud!

Keď sa konečne Fico zjavil na tlačovke, škeril sa ako zmyslov zbavený. Neochotne pripustil, že čakali viac, ale inak je všetko v poriadku a nič sa nedeje. Ani za svet nepripustil, že tak dlho strašil občanov utečencami, až sa naozaj naľakali a volili Kotlebu.

No, rozhodne by sme nechceli byť na mieste šéfa kampane Mareka Maďariča. Po kvalitnej prehre v prezidentských voľbách dostal dôveru aj na parlamentné voľby. Fico možno začína uvažovať, že to nebol práve najlepší nápad.

Minútou ticha si pripomeňme SDKÚ-DS, ktorá konečne dostala na papieri, že je mŕtva a pochovaná. Výsledok 0,26 % musel byť pre Pavla Freša hlboko uspokojivý. Taký dôkladný pohreb strany sa nepodaril ani Mečiarovi. Frešo sa zapíše do histórie ako najsystematickejší vrah vlastnej strany.

SaS upadla do eufórie, pretože hoci sa v prieskumoch miestami prepadávali pod 5 %, z ničoho nič sa ocitli na druhom mieste. Hneď začali otvárať šampus, pričom v rámci straníckeho boja sa budúci poslanci pokúsili šabľou zavraždiť Richarda Sulíka. Nevyšlo to, odniesol si to len so štichmi na ruke. Vážne sa obávame o kompetentnosť takých zákonodarcov!

Na Sieti bola nálada úplne opačná. Sebavedomý gazda pravice, ktorý si už nakúpil oblečky na koaličné rokovania, neveriacky sledoval, ako sa nie a nie odlepiť od piatich percent. Nechcel veriť, že voliči mu ukázali vztýčený prostredník. A čo bude teraz so splácaním úveru? A čo povedia sponzori? Nešlo by to nejako zvrátiť? Aspoň pol na pol?

Bujará oslava panovala u Borisa Kollára. Ani nechceme vedieť, koľko nových detí tam počas dlhého čakania na výsledky splodil. Potom len radostne vyhlásil, že má v paži nejakú vládu a v podstate chce len sedieť v parlamente, brať peniaze a zviditeľňovať sa blbými rečami.

Ako to vyzeralo u Kotlebu, nevieme. Možno sa všetci naložili nahí do vane a dvíhali pravicu. Jaj, počkať, to bolo v SNS. A propos, SNS. Aj tá sa bez problémov dostala do parlamentu, ale všetci sú tak zdesení z Kotlebu, že im to nedochádza a SNS teraz vyzerá ako celkom štandardná strana.

Malú radosť z toho musia mať na juhu, kde v troch okresoch zvíťazila SMK… ktorá sa však vôbec nedostala do parlamentu, a tak tie hlasy mohli ctení voliči rovno vyhodiť do koša.

No ale ďalší veľký šok zažilo KDH. Nikto to nečakal, ale banda starých páprdov držiacich sa sután KBS ostala s hlúpym výrazom v tvári stáť pred dverami Národnej rady. Ani cirkusové čísla Alojza Hlinu nepomohli. Chudák Lojzo, ten stavil na koňa, o ktorom veril, že ho spoľahlivo donesie do parlamentu. A vedno s ním sa ocitol v stajni.

Figeľ si počkal pár hodín, aby slávnostne oznámil, že ponúkne svoju funkciu. Teda žiadna okamžitá abdikácia, nieee. Veď čo ak ho členovia presvedčia, že volebný výsledok pod 5 % je úžasným úspechom a mali by pokračovať v tejto geniálne nastavenej politike?

Ako sa čísla ustaľovali, začínalo byť jasné, že z tohto vládu nezostaví ani expert na kombinatoriku. Dôsledky môžu byť rôzne a ani Dvorný Astrológ sa neodváži hľadieť do budúcnosti. Veď čo ak sa tam nachádza zákaz písmena „r“ a jeho nahradenie písmenom „g“? To by pgedsa bolo úplne pgíšegné!


Pridaj komentár