Poriadne falošná pieseň

Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj, hovorí známa ľudová múdrosť, ktorá veľmi nesvedčí o rebelstve v povahe tohto národa. Občas však ten spev smeruje do mikrofónu obecného rozhlasu pre potechu všetkých obyvateľov a je poriadne falošný. To bol môj záver po prelistovaní novín, ktoré by ma mali informovať o dianí v mestskej časti, kde bývam. Hlas Nového Mesta by sa mal urýchlene premenovať. Radšej nenavrhujem, ako, lebo sa to nezaobíde bez vulgarít a anatómie ľudského tela.

Dotyčný mesačník dostávajú obyvatelia zadarmo, zrejme ako službu Miestneho úradu. Teoreticky. Prakticky sa onen plátok ničím nelíši od inzertných novín, ale namiesto nových žalúzií a reštaurácií ponúka nonstop reklamu. Politickú.

Servilný časopis, ktorý si toto pomenovanie sotva zaslúži, som otvoril vlastne len preto, že ma zaujímalo, čo bude písať o kauze poslanca Gerti Duniho, ktorý ide napriek nesúhlasu obyvateľov stavať vežiak pri materskej škole. Podrobnejšie túto kauzu opísal Palo Petras, jeden z mála ľudí v tejto republike, ktorý si uvedomuje, že komunálna politika dokáže byť ešte väčšie svinstvo ako tzv. veľká. Jeho článok vám vrelo odporúčam, nasmejete sa.

Vôbec som nečakal, že Hlas Nového Mesta sa bude kauze obšírne venovať a nebodaj kritizovať cteného pána starostu či mestských poslancov. Rozhodne som však nečakal, že ju bude absolútne ignorovať. Nuž, povedal som si napokon, možno to nestihli do uzávierky, napokon, je to mesačník, síce na úrovni školského časopisu, ale predsa. Termín je termín.

Prečítal som si teda to, čo údajný bulletin pre obyvateľov Nového Mesta považuje za dôležité. Hneď na titulke je nežný príhovor pána starostu Richarda Frimmela k začiatku školského roka. Z titulky presahuje na druhú stranu článok o tom, ako mestská časť zaplatila detičkám letnú rekreáciu. Na dvojke nájdeme aj informáciu o tom, čo povedal pán Frimmel o zasadnutí bratislavských starostov.

Frimmeliáda pokračuje – na dvanástich stranách (celý rozsah časopisu vrátane inzercie) nájdeme starostovo meno celkom sedemkrát (nerátajúc meno v tiráži ako predsedu redakčnej rady). Dvakrát je spomenutý bez menovania. Z jedenástich možných fotografií, kde sa mohol ocitnúť je na dvoch. Pod „možnými fotografiami“ mám na mysli tie, kde ho mohli odfotiť (športové a kultúrne akcie, fontána na Račianskom mýte) a nepočítam portrétne fotografie iných ľudí a snímky z výletu klubu dôchodcov na Moravu.

Po prelistovaní Hlasu Nového Mesta nadobudne človek dojem, že okrem starostu, mestského úradu, škôl a činorodého klubu dôchodcov tu nie je nič. Ba vlastne áno – reklamný článok spoločnosti TriGranit, ktorý však nie je inzerciou, ale redakčným článkom! Autorka väčšiny textov v mesačníku Valéria Reháčková nás radostne informuje o tom, že dotyčná firma postaví športovú halu v Záhrebe, pričom už v titulku nás nenechá na pochybách, že TriGranit opäť potvrdzuje jedinečnosť a kvalitu.

Áno, v mesačníku Nového Mesta sa nedočítate nič o problémoch mestskej časti, zato o investícii v Chorvátsku je tu pol strany. Investícia spoločnosti, ktorá postavila Polus a teraz stavia Lakeside park. Skrátka kamoši s mestskými poslancami.

Čitateľ by odprisahal, že jediné problémy, ktoré tu máme, spôsobujú – občania. Nerešpektujú absurdné výzvy smetiarov (stavebný odpad nám vozte do areálu z celej Bratislavy) a nechávajú si cenné predmety za sklom auta, kde sa potom stávajú ľahkou korisťou zlodejov.

V Novom Meste bašuje širokospektrálna koalícia zložená zo všetkých parlamentných strán s výnimkou SMK, podporená aj Stranou zelených a Slobodným fórom. Áno, spoločne tu vládnu parlamentná opozícia aj koalícia v dojemnej zhode. A do tej selanky im nôti ich vlastný časopis, nechutná paródia na médiá, kde novinári nie sú strážnymi psami demokracie, ale poslušní pudlíčkovia.

Najsmutnejšie je, že to nie je problém jednej mestskej časti. Otvorte si noviny svojej mestskej časti, mesta alebo obce. Bude to tam rovnako servilné. Hlavne, že je všetko v poriadku a pán poslanec si postaví svoj vežiačik. Ryžovať sa musí, keď ste pri koryte a umením je presvedčiť voličov, že robia všetko pre nich…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár