Jeden z piatich. Alebo aj nie.

Tak nám Béďo Trávníček odišiel do dôchodku, alebo ho konečne vzal niekto novučičkou lopatou po hlave a jeho zakrslé telíčko promptne zrušil v drviči konárov. Mountfield však naďalej láka prehnane dôverčivých zákazníkov na hazard. Teraz už nie uškriekaným trpaslíkom na kolese šťastia, ale Jánom Krónerom. Na pekelnom stroji si vylosuje, že nákup (aj keď vlastne vôbec nič nekúpil) má zadarmo a od radosti vyobjíma predavača. Keďže je z nepochopiteľných príčin odetý ako kovboj, hneď to pripomenie Skrotenú horu, ale problém je niekde úplne inde.

Mountfield totiž klame.

 

Princíp je jednoduchý. Hodíte do bubna päť loptičiek, štyri biele a jednu červenú. Chvíľu ich prúd vzduchu obúchava o steny a následne vypľuje. Ak ako prvá vypadne červená, nákup máte zadarmo. Čiže zaplatený obnos vám vrátia. To je všetko v poriadku. Problém je však v názve samotnej akcie i v slogane, ktorým na túto akciu lákajú v televíznom spote. Hovorí totiž:

Jeden z piatich to má zadarmo.

Prečítajte si to ešte raz a zamyslite sa. Veľmi rýchlo potom prídete na to, že aby toto tvrdenie mohlo byť pravdivé, dá sa dosiahnuť dvoma spôsobmi:

1. Päť ľudí naraz si vytiahne po jednej loptičke, čiže červená sa ujde práve jednému z nich.

2. Päť ľudí si bude žrebovať loptičky postupne, pričom raz vytiahnutá loptička sa už do osudia nevráti.

Podmienky akcie však samozrejme určujú iný spôsob. Každý zákazník hrá o možnosť so všetkými piatimi loptičkami. Znamená to však, že ak si zoberieme päť ľudí, ktorí sa žrebovania zúčastnia, máme šesť možností ako to môže dopadnúť: zľavu získa jeden, dvaja, traja, štyria, všetci piati – alebo žiaden z nich. Čiže tvrdenie, že jeden z piatich to má zadarmo, neplatí. Nikto totiž nemôže určiť, koľko ľudí z piatich získa zľavu. To sa dá určiť až spätne, po skončení akcie a vypočítaním priemeru.

2 thoughts on “Jeden z piatich. Alebo aj nie.

 1. Mountfield klame !!!
  A)
  Ani s tou sedemročnou zárukou to nie je pravda. Totiž v záručných podmienkach je uvedené, že záruka sa nevzťahuje na „bežné opotrebenie výrobku alebo jeho súčiastok“. To znamená, že pokiaľ pravidelne chodíte na výrobcom predpísané prehliadky a kontroly záhradnej techniky do servisu MOUNTFIELD a oni tam v tom servise spravia všetko čo majú spraviť a riadne za to zaplatíte no a napriek tomu sa pri riadnom používaní stroja vyskytne poruch napríklad v piatom roku nemáte šancu na uplatnenie záruky, lebo sa jedná o „bežné opotrebenie“ …
  Mám dve osobné skúsenosti s kosačkou.

  B)
  Reklama na záhradný nábytok uvádza, že tento super drahý nábytok je odolný voči poveternostným vplyvom. Takže ho máte normálne na terase. Kúpite si na ošetrovanie ten super drahý olejček a riadne to natierate. No a po 18 mesiacoch ten záhradný nábytok vyzerá horšie ako altánok zo smrekového dreva. Normálne vám to príde obzrieť chlapec, ktorý rozumie kosačkám a povedia Vám, že SORRY záruka sa nedá uplatniť lebo ste to mali vonku na terase …
  Mám jednu osobnú skúsenosť s kompletom záhradného nábytku za veľa veľa peňazí.

  C)
  Vzduchové filtre sa v MOUNTFIELDe predávajú asi o 100%drahšie.
  Mám jednu osobnú skúsenosť.
  Filtre doporučujem kupovať nie v MOUNTFIELDe.
  Sú lacnejšie a výmena je jednoduchá.

  Takže asi tak …

  Bystro

Pridaj komentár