Vtáčia panika

Hrôza, strach, panika! Útočí na nás vtáčia chrípka, a to je viac ako smrteľné, všetci pomriemeeee! Aspoň toto musí víriť v hlave väčšiny obyvateľstva. No dobre, tak nie. Vyzerá to skôr takto: dočerta, toto nie je sranda, vraj sa na to umiera, dám sa ja radšej zaočkovať, však je to zadara… A výsledok? Vakcíny sú beznádejne vypredané a všetci stresujú a obviňujú každého, kto im príde na myseľ, že ich chce nechať umrieť. Po hysterickom odmietaní očkovania pred dvoma či troma rokmi – to keď jeden nemenovaný politik/lekár zoširoka rozprával o tom, že na očkovanie sa dá za mimoriadne priaznivých okolností aj umrieť – sa nám tu vyskytol presne opačný extrém – zaočkovaní chcú byť zrazu všetci, a to podľa možnosti okamžite a proti všetkému. Stačilo naozaj málo – pár prípadov výskytu vtáčej chrípky v Európe.

Paradoxné je, že samotná situácia sa vôbec neodlišuje od tej pred rokom. Svetová zdravotnícka organizácia vytrvalo už niekoľko rokov opakuje varovania pred pandémiou chrípky. WHO je skalopevne presvedčená, že príde. Dokonca už má meškanie. Zatiaľ sa darí jej odolávať, ale všetkého do času, a potom nastane rošambo.

Samotná vtáčia chrípka ako hlavný podozrivý z predpokladanej pandémie sa pod hysterický dohľad verejnosti dostala až tento rok. Čertvie, prečo. Možno nebolo o čom písať. Hysterické predikcie bulvárnych médií o zrážke Zeme s asteroidmi, o novej dobe ľadovej, o explózii Slnka už nikoho nevzrušujú, tak si našli niečo bezprostrednejšie – a podarilo sa.

Márne všetci zodpovední opakujú, že nie je dôvod na paniku. Vírusom vtáčej chrípky sa môže človek nakaziť vzácne, aj to len v prípade že prichádza do styku s nakazenou hydinou. Pritom tento vírus sa z neho už ďalej nešíri.

Problém však nastane, pokiaľ je v tele hostiteľa prítomný aj vírus ľudskej chrípky. V tom prípade totiž hrozí mutácia a vznik nového subtypu – a pandémia môže začať. V krajinách s nižšími hygienickými štandardmi je tento scenár možný, akokoľvek je jeho pravdepodobnosť nízka. Keď sa však raz vírus dostane na slobodu, už ho nič nezastaví.

Napriek tomu – neupadajte do paniky. Očkovanie je dobrá vec, ale netreba dať lekárnikovi do zubov v prípade, ak vakcínu na sklade nemá. Počkajte si na ďalšiu dodávku. A nech vás neruší vedomie, že v prípade vypuknutia pandémie máte len o čosi vyššiu ochranu ako ľudia nezaočkovaní…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár