Volebná rukoväť 2: Volebný program

Hráčov teda už máme známych, poďme sa smelo vrhnúť do reality show zvanej voľby.

Ako sme už minule spomínali, strana potrebuje niečo, čím by sa odlíšila od inej strany. Nestačí mať logo v iných farbách, aj keď aj o tom možno polemizovať. Strana musí mať čosi, čo ju jasne identifikuje a presvedčí voličov, aby vo volebný deň hodili do urny ten správny lístok, možno aj so správnymi krúžkami. Bohužiaľ (a napodiv), nestačí sa spoliehať na to, že pán predseda sa debilne chichúňa. Hoci to zjavne pomáha získavať priazeň voličov, samotné strany by sa cítili blbo, keby si na webstránku napísali: „Voľte nás, lebo Matovič sa debilne chichúňa.“

Science fiction ako non-fiction

Veľkú pozornosť okrem iného venujú strany vypracúvaniu volebného programu. Tento dokument obsahuje veci, ktoré príslušná strana zariadi, ak sa dostane k moci. Aspoň tomu máme uveriť.

Lebo ľudia sú schopní uveriť hocičomu.
Lebo ľudia sú schopní uveriť hocičomu.

Volebný program je dôkladne vypracovaný súbor predvolebných sľubov. Je preto taký dôkladný, aby bol čo najdlhší. A čo najdlhší má byť preto, aby ho čo najmenej ľudí čítalo. Nepotrebujeme predsa, aby nám po voľbách niekto tie veci z volebného programu vyhadzoval na oči či nebodaj žiadal ich plnenie.

Okrem dĺžky je volebný program aj dôkladný a veľmi prezieravý. Pokrýva všetky mysliteľné aspekty života ľudí a práce politických strán. Väčšinou hovorí o znížení nezamestnanosti, zlepšení zdravotnej starostlivosti, sociálnych istotách, slušnom správaní, potieraní korupcie a zrušení poslaneckej imunity. Cesta, ako sa dopracovať k ideálnemu stavu, je u každej strany iná a občas ani nedáva zmysel.

Ako z iného sveta

Ak si pozriete jednotlivé volebné programy a zároveň podstúpite hypnoterapiu, aby ste zabudli, čo za ľudia ho vypracovali, ostanete veľmi milo prekvapení. Každá jedna strana v ňom totiž vyzerá ako priekopník slušnosti, zdravého rozumu a obetavosti. Ak by ste sa rozhodovali ísť voliť len na základe volebných programov, zistíte, že konkurencia strán je obrovská a ani sa nemôžete prikloniť na jednu stranu. Veď všetky majú také dobré nápady!

Nie však iba praktickými myšlienkami je volebný program živý. Hneď v preambule padne aspoň raz slovo „hodnoty“. Je to geniálne slovo, pretože je mystické. Hodnoty sú vec, ktorú vyznávate, okolo ktorej máte postavený celý život, a keď má niekto rovnaké hodnoty ako vy, nabetón je to kamoš. Hodnoty je niečo, čo z prasiat súperiacich o dobrý flek pri válove robí povznesené bytosti poloanjelskeho pôvodu.

Už druhá ilustračka Aštara Šerana v jednom článku. To neveští nič dobré.
Už druhá ilustračka Aštara Šerana v jednom článku. To neveští nič dobré.

„Ak nás budete voliť, nastane raj na zemi,“ je zjednodušené posolstvo každého volebného programu. Na veľké šťastie politických strán si však nemusia s jeho plnením robiť ťažkú hlavu.

Je po voľbách

Volebný program je taká húsenica, ktorá sa počas volieb zakuklí a keď sa predmetná strana dostane do vládnej koalície, zámotok sa otvorí a von vylezie… nie, nie krásny motýľ, ale škaredý zmutovaný pavúk s tromi nohami. Nazýva sa programové vyhlásenie vlády.

Kým volebný program je sci-fi najťažšieho kalibru, programové vyhlásenie vlády sa už musí blížiť realite. Z jednoduchého dôvodu – médiá s obľubou bilancujú po sto dňoch, v polovici volebného obdobia a najmä na jeho konci. A celkom nepochopiteľne ich vôbec neobmäkčí zúrivé otváranie diaľnic a podobných všeobecne prospešných stavieb.

Na veľké šťastie vládnucich strán sú tu koalície. Tie najdivokejšie plány totiž ostanú vo volebných programoch s výhovorkou, že u koaličného partnera neprešli. Neviete si predstaviť tú hrôzu, keď sa stretnú tri rovnaké divoké fantazmagórie, ktoré by sa po správnosti mali premietnuť do programového vyhlásenia vlády!

Ale aj z tejto situácie existuje pomerne ľahké východisko. Všetci zúčastnení potichu a s dobre natrénovanou eleganciou kopnú nešťastné predsavzatia pod spoločný koberec, po ktorom nenápadne poskáču, aby ich ani ten najmenší hrbolček neprezradil.

 

Nech sa pod tým kobercom ocitne čokoľvek. Áno, čokoľvek.
Nech sa pod tým kobercom ocitne čokoľvek. Áno, čokoľvek.

Pridaj komentár