Úlet mozgu s kapybarou

Akonáhle teplota vystúpi nad 25 stupňov Celzia, môj mozog začína fungovať prapodivným spôsobom. A to nielen, čo sa týka výstupov, ale aj vstupov. Inými slovami: dokážem rozmýšľať o neuveriteľných veciach.

Toť včera mi do hlavy vhupla kapybara, najslávnejšia na Slovensku, kde inak nemá kapybara šancu príliš sa presláviť. Táto však bola výrazne odlišná.

Ide o kapybaru paranormálnu, ktorá dvakrát unikla z bratislavskej zoologickej záhrady. Kým jej prvý útek skončil potupným chytením a návratom za mreže, pri druhom uspela a je preč.

Najzaujímavejším na celom prípade je samotný útek. Pracovníci ZOO sa zaprisahávajú, že kapybary sú v zajatí vcelku spokojné a pokiaľ je o ne postarané, nejavia záujem utekať. Kapybara paranormálna však bola iná. Nielenže ušla raz, na slobode sa jej zjavne zapáčilo tak, že zdrhla aj druhý raz.

S paranormálnymi javmi súvisí práve jej druhý útek. Ten hlodavec prekonal neprekonateľné prekážky vrátane elektrického plotu. A nikto nevie, ako sa mu to podarilo!

Poučená z krízového vývoja pri prvom úteku, kapybara sa už druhý raz chytiť nenechala. Sem-tam ju zahliadli pri Dunaji, údajne ju dokonca raz pristihli pri hygienickej očiste. Proti tomu zoológovia zaprotestovali – kapybary nemajú vo zvyku umývať sa vo vode. Podľa nich svedok videl najskôr bobra. Ako tvrdia, kapybara v zime zrejme uhynula, alebo sa po Dunaji preplavila do krajiny, kde ju čakala lepšia budúcnosť.

Tiež je vám nápadná výnimočnosť kapybary? Chúťky ako zo Slepačieho úletu, neobvyklá zdatnosť pri prekonávaní prekážok… Teplom strápený mozog preto vyprodukuje zaujímavé hypotézy jej úteku:

1. Nová mutácia. Kapybara sa dostala na vyšší vývojový stupeň a získala inteligenciu. Život v zajatí sa tak stal pre ňu neznesiteľným. Jej pokusy o komunikáciu si pracovníci zoo mylne vysvetlili ako zvýšenú hravosť tohto hlodavca.

2. Dänikenova teória. Kapybara je v skutočnosti mimozemšťan, ktorý len zle odhadol prezlečenie. Neplánovane sa ocitol v zoo, kde o chvíľu pochopil, že kapybary nie sú dominantnou životnou formou. Z ohľadu k ostatným zvieratám nemohol privolať kozmickú loď na evakuáciu, preto ušiel a záchranná loď si ho vyzdvihla v lesoch pri Dunaji. Túto teóriu podporuje aj záhadné zmiznutie kapybary – to zviera je dosť veľké na to, aby sa len tak bez stopy stratilo…

3. Konšpiračná teória. Kapybara nikdy neexistovala! Teda kapybary existujú, ale nikdy žiadna neutiekla. Ide len o snahu zoologickej záhrady zviditeľniť sa a zvýšiť tak svoju návštevnosť a samozrejme tržby. Veď čo je jednoduchšie, ako vyhlásiť, že nám ušla kapybara? (Ospravedlňujem sa vedeniu ZOO, ale do úvahy musíme brať všetky možnosti!)

Dnes už teplota klesla na znesiteľnejšie hranice. Preto sa mi nepodarilo vymyslieť ešte ďalšie dychberúce teórie o podozrivo šikovnej kapybare. Ale fantázii sa medze nekladú a vy môžete slobodne vymýšľať. Berieme aj najväčšie blázniviny, pokiaľ budú sedieť fakty!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár