Tri životy Utopenej

Poskytovať umelé dýchanie žene, ktorá sa utopila pred vyše sto rokmi? Ale pokojne. Dokonca je to najčastejšia adresátka tejto pomoci. A nielen to. Ťažko spočítať, koľkých zachránila práve ona. Zrejme po celom svete jej môžu ďakovať ľudia, ktorých vďaka nej vytrhli z pazúrov smrti. Pritom ostáva oficiálne anonymnou a je len jedna hypotéza, kto by to mohol byť. Napriek snahám ostáva naďalej záhadnou ako v deň, keď sa objavila. Nemá meno, tak ju poznajú pod malebne znejúcou francúzskou prezývkou L’Inconnue de la Seine. Utopená zo Seiny.

Život druhý: Slávna mŕtvola

V začiatkoch 20. storočia vylovili v Paríži zo Seiny mŕtvolu. Žiaden neobvyklý jav. Utopencom bola pekná mladá žena. Postup zodpovedných bol štandardný. Ako uvádza stránka Snopes, neznámu mŕtvolu vystavili v chladenej miestnosti s oknom do ulice. Tu končili všetky neidentifikované telá. Okolo okna sa s gustom špacírovali Parížania, ktorí sem-tam niekoho z obetí aj spoznali.

To však nebol prípad Utopenej. Za celý čas, čo strávila vo výklade, ju nikto neidentifikoval a zrejme nebudila prílišnú pozornosť. Výnimkou bol ktosi v márnici, koho zaujala jej krása a úsmev, akoby ju vlastná smrť dobre pobavila. A tak zhotovil posmrtnú masku.

Ako sa z tohto predmetu stal módny a úspešný artikel, ťažko povedať. Kópie posmrtnej masky Utopenej sa však stali žiadaným interiérovým doplnkom a sériová výroba sa naplno rozbehla. A nielen to. Neznámy osud záhadnej ženy vyprovokoval fantáziu spisovateľov k domýšľaniu udalostí, ktoré skončili vylovením jej tela z rieky. Najčastejšie jej prisudzovali nešťastnú lásku a následnú samovraždu.

Neznáma žena skončila v ktoromsi spoločnom hrobe a móda vystavovania jej usmiatej smrti opadla. Do zabudnutia však neustúpila. Ďalšiu vlnu záujmu spustila – Anča.

Život tretí: Resuscitácia utopenej

V polovici minulého storočia sa rozvinula metóda resuscitácie – dýchania z úst do úst a masáže srdca. Priekopník onej metódy, doktor Peter Saffar, prišiel s nápadom zhotoviť figurínu v životnej veľkosti, ktorá by bola vhodná na nácvik resuscitácie. Obrátil sa preto na výrobcu hračiek Asmunda Laerdala.

Realistická bábika uzrela svetlo sveta v roku 1960 a dostala konkrétnu tvár – Utopenej zo Seiny. Nevedno, aké dôvody k tomu Laerdala viedli. Možno dojatie nad osudom nešťastnej dievčiny, možno jej nepochopiteľný úsmev. Bábu pokrstili na Anne a podobizeň Utopenej začala už druhú púť po svete.

A tak už takmer päťdesiat rokov sa nielen ašpirujúci lekári a záchranári, ale aj široká verejnosť, snaží deň čo deň dýchaním z úst do úst oživiť dávno mŕtvu ženu.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár