Terč pre šľak

Fóbie a úchylky naše každodenné: Nezvládanie porúch

Dokáže ma vytočiť viacero vecí, ale len jednej skupine javov sa to darí na výbornú. Tá ma dokáže rozzúriť do nepríčetna, na infarkt, porážku a ďalší rad nepríjemných fyziologických stavov. Ja totižto absolútne nezvládam nefungujúce veci.

Bez preháňania – keby bolo na mne, namieste zruším Murphyho zákony. Bohužiaľ, tie sú jediné, ktoré platia tak spoľahlivo, že hociktorý právny systém na svete vrátane Chamurappiho zákonníka sa môže ísť schovať. A zo mňa robia ideálny terč pre šľak, keď si zaumieni niekoho trafiť.

Najspoľahlivejším rozpaľovačom do biela je samozrejme mestská doprava. Toť minule som čakal na autobus číslo 32. Pre neznalých: dotyčný spoj premáva z Dlhých Dielov cez Kramáre na Hlavnú stanicu. V najväčšej špičke chodí trikrát za hodinu. Ak ide. Pretože v sobotu ráno sa k ničomu takému neodhodlal.

A teraz si predstavte, že sa spoliehate na jeden autobus, ktorý vás má za päť minút dopraviť na stanicu, odkiaľ hodláte ísť na vlak. Ibaže autobus si jednoducho štrajkuje. Nejde.

Tak pre mňa je to predstava – a sobotňajšia realita – rovnajúca sa záchvatu zúrivosti. Ešte šťastie, že sa hystericky obávam zmeškania vlaku a vyrazil som so značným predstihom. Vlak som stihol, ale v žilách mi vrelo.

Ďalší príklad: vypadnuté internetové stránky. Pokazené elektrospotrebiče. Nelogicky sa správajúce počítače. Ľudia, ktorí zabúdajú urobiť svoju prácu. To všetko ma dokáže rozzúriť do nepríčetna.

Predpokladám, že je to pozostatok z detstva, kedy som trpel takým ľahkým Aspergerovým syndrómom. Dokázal som zburcovať rodinu tvrdením, že mi v škole ukradli topánky. Napokon sa zistilo, že nedotknuté odpočívali o poličku vyššie než obvykle. Ale ja som ich nevidel a nemali tam čo robiť, pretože ich miesto bolo o poličku nižšie!

Bohužiaľ, sú veci, ktoré neovplyvním. Tvrdým pravidelným psychotréningom sa snažím aspoň trochu zredukovať psychickú nepohodu, ktorú mi spôsobujú nefungujúce veci. Miestami sa mi darí.

Ale keď sa mi tento článok nepodarí odoslať, lebo bude mať server výpadok, tak prisámzemi rozmlátim počítač!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár