Slovo na nedeľu 6. júla

Vážené súdružky a súdruhovia,

môžeme len radostne skonštatovať, že čím ďalej, tým častejšie sa pre témy nášho pravidelného nedeľňajšieho príhovoru obraciame nie na zahraničie, ale dostatok radostných udalostí nachádzame aj doma. Ajhľa, ako múdro si počína náš druhý najväčší!

Česť práci!

Mečiar mal koncepciu federácie už v 70. rokoch

Koncepciu československej federácie a samostatného Slovenska predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar spracoval v rokoch 1975-1977.

Analýzy všetkých stupňov a štruktúry vývoja štátnej správy si Mečiar pripravoval sám z nedostatku iných príležitostí. Nikto mi nemohol pomáhať a nemohol som ani od nikoho efektívnu pomoc žiadať. Do roku 1989 som patril k osobám z čiernej listiny ÚV KSČ, povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR.

O zmene politického systému Mečiar nepochyboval, zmýlil sa len v čase, kedy k nej dôjde. Predpokladal som, že bude do 15 rokov a ono to bolo do 20 rokov, spresnil. Pripravené analýzy mohol využiť po nástupe do ministerského a neskôr premiérskeho kresla. Reštrukturalizácia ministerstiev a vlády, bola hotová dávno predtým, než sa zrealizovala, dodal.

Ako minister vnútra mal koncepciu reorganizácie rezortu pripravenú to týždňa. Táto skutočnosť vyvolala otázniky, odkiaľ čerpal potrebné znalosti. Mám jeden problém. Že mi vedomosti slúžia ako priťažujúca okolnosť, posťažoval sa. Spomenul si na obvinenia, že je zrejme agentom KGB, ktorý sa na prácu na ministerstve pripravoval.

Mečiar bol obviňovaný aj zo spolupráce so Štátnou bezpečnosťou, podozrenia však odmieta. Bol som záujmovou osobou a pokiaľ ma preverovali, sami konštatovali, že som osoba pre spoluprácu s nimi nevhodná. Do roku 1989 som podliehal osobitnému režimu, argumentuje.

Mečiar sám nevedel, že jeho predstavy sa budú môcť zrealizovať a podpory sa nedočkal ani od manželky. To je ako keď niekto sa amatérsky zahráva s niečím a potom mu to náhodou vyjde. Vždy, keď som doma niečo takéto robil, tak mi manželka vyčítala, načo to robíš, nikdy z toho nič nebude, povedal.

Pripravené analýzy mu však napokon pomohli, pretože v 90. rokoch do politiky prichádzalo množstvo nepripravených ľudí s jednorazovými a nekoncepčnými riešeniami. Ako jednooký som bol kráľom medzi slepými, popísal svoju výhodu voči ostatným.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár