Slovo na nedeľu 3. decembra

Drahí bratia a sestry,

rozhorčením sa dme moja hruď, červený závoj sa mi spúšťa pred oči, z hrdla vychádzajú neartikulované zvuky… Som pobúrený na najvyššiu možnú mieru! Vari je možné, aby Mikuláš nemohol prekročiť prah škôlky? A čo je to za argument, že sa ho deti boja? No a? Čo si myslia, že život je med lízať? Nech sa učia už v detstve, no nie?

Počuli ste slovo Hyenovo.

Mikulášovia do viedenských škôlok nechodia

Zástupkyňa viedenského starostu Grete Lasková poprela, že by Mikulášovia a čerti mali úradne zakázaný vstup do viedenských materských škôlok. Rakúske médiá tento týždeň informovali, že obe postavy nesmú prekročiť prah škôlok v rakúskej metropole, lebo sa ich drobizg bojí. Po pôvodnej informácii o zákaze sa vo Viedni zdvihla vlna solidarity s Mikulášom.

Lasková tvrdí, že škôlky už niekoľko rokov Mikulášov a čertov do škôlok nepúšťajú, aj keď to nikdy nebolo zakázané. „Mikuláša budú oslavovať najrozličnejšími spôsobmi,“ potvrdila vicestarostka. Podľa nej však majú deti dostávať darčeky pred dvere. Mikuláš má zaklopať, dovnútra by ho však vpúšťať nemali.

Mikuláša by mali z pedagogických dôvodov predstavovať ako kladnú postavu, argumentuje sociálnodemokratická komunálna politička. Deti však údajne z cudzích osôb prezlečených za deda s veľkou bielou bradou alebo dokonca za čerta majú strach. Podľa Laskovej má prax z posledných rokov nevpúšťať dovnútra škôlok tradičnú dvojicu aj omnoho prozaickejšie dôvody. Ústavy by museli Mikulášov aj čertov za ich misiu zaplatiť.

Celá aféra však medzitým v konzervatívnych a katolíckych kruhoch mimo tradične ľavicovej Viedne zdvihla vlnu solidarity predovšetkým s Mikulášom. Platforma pod heslom „Zachráňte Mikuláša“ vznikla v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Na zámok Schallburg neďaleko Melku už na víkend zvolali demonštráciu na podporu Mikulášov.

Mikuláš je podľa jeho stúpencov symbolom lásky k blížnemu a dobra, a tiež neodmysliteľnou súčasťou rakúskej kultúry. Niektorí psychológovia a pedagógovia však namietajú, že „výchovná“ schéma „pokiaľ som hneval, nebudem odmenený“, už nezodpovedá súčasnosti.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár