Slávik 2011: Fasa trip

Takto minulý rok som sa sťažoval, že slávnostné odovzdávanie Slávikov bolo nemastné-neslané, akoby sa tvorcovia báli urobiť čo len jeden krok k zábave alebo k noblese. Ďalší rok sa show presunula pod krídla televízie JOJ a bolo jasné, že to bude vyzerať inak. Otázka akurát bola, ako. Hm.

Takže kým vlani chýbal nejaký krok, v réžii JOJky bolo tých krokov viac. Až priveľa. Dramaturgia bola jasná, zabaviť ľudí systémom Všetko je inak. Ale v konečnom dôsledku to produkčný tím prepískol tak, že namiesto roztomilej a zábavnej bizarnosti sme mali naservírovaný ten najbrutálnejší LSD trip, aký si môžete predstaviť.

Najlepšie to azda ilustruje podľa mňa skvelý nápad: obligátny Hlas zhora (Michal Hudák) z ničoho nič uvedie sám seba a vybehne na javisko odovzdávať cenu. Bomba. Ale prečo vybehne štylizovaný ako obrovský mikrofón, do ktorého majú ostatní hovoriť?

A takto, o štvrtinu až polovicu prepálené, boli všetky čísla. Dôsledkom tohto prístupu boli predávkovaní diváci, ktorí mali problém nejako spracovať, čo sa na javisku a v dokrútkach deje. Zabávať sa na tom už bolo zhola nemožné. Čo konkrétne malo byť to vystúpenie plné farebných chlpov, parochní a operených ozdôb hlavy? Mal som pocit, že si musím vypláchnuť oči bielidlom. A nemusím hádam pripomínať, že vyplachovať si oči bielidlom nie je za normálnych okolností dobrý nápad.

Kde? Kto? Čo?

Na javisku a v dokrútkach sa asi vystriedali všetci, čo zároveň sedeli v hľadisku. Mal by som asi povedať, že moderátormi boli Martin Pyco Rausch a Jakub Prachař. Ale nie som si istý, či boli moderátormi. Skôr len kultúrnymi vložkami s najvyššou účasťou. Samotné moderovanie zabezpečil Hlas zhora a z neznámych príčin speváci a tanečníci uvádzali svojich kolegov. Opäť nezmyselné predávkovanie divákov. Hlas zhora uvedie Mariána Čekovského, ktorý (spevom!) vzápätí uvedie Tomiho Popoviča.

Programom sa tiahla nominácia na Hit roka, čiže ľudom zvolenú pesničku. Opäť bol dobrý nápad štvorice kandidátov, ktorí cestujú v jednom aute na maškarný ples. To celkom chápem – okrem nezúčastnenej Tiny sa tvorcovia nejako museli popasovať aj s neprítomným Ivanom Táslerom, ktorého tak zastúpil ktosi iný v maske Dartha Vadera.

Opäť to však prispelo k chaosu, pretože sme najprv museli pochopiť, o čo vlastne ide. Ale aspoň sa interpreti ukázali, že majú zmysel pre humor. Kto by to o Kristíne predpokladal, že. Akoby nestačila prekvapujúca informácia že vlani mala nejaký hit. Tiež to ani nevyhrala. Cenu si prebral Tomi Popovič z rúk Nikoly Weiterovej a Johnyho Mečocha. Z tých rúk, ktorými si predtým navzájom ohmatávali časti tela, ktoré sa bežne na verejnosti neohmatávajú. No načo to bolo dobré?

A víťazom sa stáva…

Nominácia No name ma prekvapila, pretože som si myslel, že tá skupina už nadobro zmizla do oblasti hororových legiend. Na najvyššie priečky však nedosiahli. Bronz si odniesli páni z Elánu. Až mi ich bolo ľúto. Teda nie to, že nedostali nejaký drahší kov, skôr to, že v prvej chvíli vyzerali, akoby zabudli, že si majú ísť na javisko po cenu. Striebro získali I.M.T. Smile. No dobre.

Zlatého spevavca udeľoval Meky Žbirka s neznesiteľne dlhým prejavom. A Kuly mal neznesiteľný make-up. Aj celý outfit. Dosť ma to desilo. Vysvetlilo sa to až neskôr, keď predviedli pieseň k filmu Immortalitas. Pritvrdený zvuk sprevádzala armáda pochodujúcich Darth Vaderov, pyrotechnické efekty a ja som bol v kŕčoch smiechu. Až neskôr mi napadlo – čo ak to mysleli vážne?
Speváka roka ohlásilo nejaké Kulyho zlé dvojča. A viete si predstaviť, čo to asi bolo, keď Kuly má byť to dobré dvojča. Bronz si zaknihoval večne prekvapený Meky Žbirka, striebro neprítomný Peter Cmorík, zlato opäť nečakaný a dojatý Richard Müller.

Cenu za Objav roka udeľoval Viktor Horján, ku ktorému sa pripojil nejaký ujo. Doteraz netušíme, kto bol ten ujo, lebo sa napriek výzve riadne nepredstavil. Ale objav roka Majk Spirit srdečne poďakoval Bohu za stvorenie inšpiratívnej zelenej rastliny. No dobre. Keď vyfasoval aj cenu za videoklip roka (z ktorého sme nevideli ani sekundu), vyhlásil hip hop za náboženstvo, ktoré spasí svet. No ešte lepšie.

Bronzovou slávicou sa stala Katarína Knechtová a Zuzana Smatanová po niekoľkých rokoch sedenia na zlatom stolci okúsila chuť striebra. Musím inak tento rok pochváliť Smatanovej outfit. Pôsobila totiž o niečo menej mŕtvolne ako vlani. Zlato tentoraz hlasujúca verejnosť prisúdila Tine. Zaskočila ju tým, a tak v ohoze á la sasanka odmietla byť stručná, pretože ktovie, či si to ešte niekedy zopakuje.

Absolútneho Slávika vyhlásil Slávik. Teda Jaro Slávik. Bohužiaľ, to bolo na jeho výstupe to jediné vtipné, ak nerátame výhru. Desmod totiž získal bedňu energetických nápojov. Už len zájazd do Dudiniec mohol byť trápnejší.

Miscelleanous thoughts

 • Nightwork samozrejme tromfli všetky bizarné vystúpenia okrem vlastných outfitov aj tancujúcim komparzom v spoďároch. Aspoň sa bolo na čo pozerať. Mohli sme si radostne zaujúkať: Ej, ale máme šumné devy a dobre rastených mládencov!
 • Za skutočne noblesnú tam bola iba Karin Haydu.
 • A tiež sme sa tento rok vyhli šialeným kreáciám z vlaňajška, zaplať pánboh.
 • Môžeme brať vážne prísľub Nikoly Weiterovej, že ďalší klip do konca roka nevydá?
 • Vedeli ste vôbec o existencii Nikoly Weiterovej?
 • Alebo o existencii Majka Spirita?
 • Nesmierne sa mi uľavilo, že nikto nepocítil potrebu zbizarniť aj poctu Richardovi Müllerovi.

Šťastne sme teda prežili Slávika 2011. Ostáva nám teraz už len trnúť hrôzou, kam sa to posunie na budúci rok.

8 thoughts on “Slávik 2011: Fasa trip

 1. Tušenie súvislostí
  Už upútavky na Slávika dali tušiť, že pôjde o mimoriadne hlúpu akciu. Titulky na záver mi potvrdil to, čo som tušil celý čas – režiséra a dramaturga. Opäť chceli silou mocou ísť inou cestou, ako tou vychodenou. Bolo by to v poriadku, keby vedeli, či tá iná cesta je satira, paródia niečoho (a nie samého seba v momente realizácie) alebo čo? Niekedy je lepšie urobiť poriadne to, čo je vykúšané.

 2. RE: Slávik 2011: Fasa trip
  Konecne sa na Slovensku zrobi normalny zabavny program a nasa neinteligentna (pretoze sa nevie povzniest kvoli zabave nad nicim) konzervativna spolocnost nazve tripom. Pani keby ste sa najprv otvorili akemukolvek druhu zabavy a vedeli by ste tento program prijat bez predsudkov, pochopili by ste, ze cim vacsia bizarnost, tym humor moze byt povznasajucejsi. Lenze niekto sa radsej pozrie na panoch v oblekoch, ktory monotonnym a nudnym prejavom iba predstavy vyhercov tomboly, vsetci si povinne zatlieskajme a spat. Prepacte ale taketo Vase nazory nas vracaju o niekolko rokov spat.

  1. RE: RE: Slávik 2011: Fasa trip
   V celom článku vysvetľujem, prečo to NEBOL normálny zábavný program. Nevravím, že mali ostať pri nude predchádzajúceho roku. Ale jednoducho to prepískli na všetkých frontoch.
   Podľa teba je výzva „naprav si bimbasa“ a chytanie za prsia a gule normálna zábava? A to ty mne hovoríš neinteligentný???

  2. Marko, marko
   normalny zabavny program vravis …. no, mozno pre teba. Pre ozrana je normalnou zabavou ozieranie sa, pre abstinenta je normalnou zabavou zabava bez ozierania sa …. neviem do ktorej skupiny sa sam zaradujes a je to vcelku jedno. Proste sa venujes takemu druhu zabavy, ktora oslovuje prave teba. Naozaj to neznamena, ze tvoja zabava je ta najuzasnesia a tebou vyznavany druh „humoru“ bez predsudkov (co vlastne povazujes za predsudok?) je ten obohacujuci. Pretoze ani presolena polievka nie je prave spickou kulinarskeho umenia nech by bola pripavena aj michelinsky pathviezdickovym kucharom ….. a bizarnost ma tiez svoje hranice u kazdeho cloveka ine. U niekoho sa vsetko zacina a konci pri rozsirenych zrenickach, nepritomnom pohlade a vysusenej trave ….

Pridaj komentár