SHS (8): Kto padol do pasce v lekárskom háji

Zdravotníctvo je všade, kam sa len pozriem. Ale že ho uvidím aj v SHS, tak to mi teda skutočne nenapadlo. Vynaliezavý štáb využil, že Paľo Habera sa ocitol v opatere pražských chirurgov, ktorí mu vyoperovávali slepé črevo, a večer sa niesol v znamení zdravotnej starostlivosti. MUDr. Rausch a sestra Banášová si svoju ordináciu otvorili priamo na javisku a finalistov posilňovali infúziami. Vyšetreniam neušiel dokonca ani plyšový ružový tiger. Medzi nami, keby som niečo takéto uvidel, tiež ma zaujíma, či je to zdravé a možno to vypustiť medzi ľudí…

A samozrejme, hlodalo sa odušu, napokon zdravotnícke prostredie podobným vtípkom praje. Adela tak mohla prekvapene povedať Pycovi: Ty máš asi srdce. Pyco pri pohľade na preparované slepé črevo zase prišiel k dôležitému poznatku: Už viem, prečo som vegetarián. Po prvý raz sa slušný záder podaril aj samotným finalistom, konkrétne Márii Bundovej, ktorá pri svojej zdravici práceneschopného porotcu utešovala: To črevo bolo slepé, tak vám aj tak bolo nanič…

Slepé črevo sa stalo vďačným objektom fórikov, pričom zapamätania hodný bol až neobvykle zemitý Laco Lučenič: Dívam sa na slepé črevo a rozmýšľam, čo by bolo v pohári, keby Palimu operovali zlatú žilu. No a na záver opäť Adela doktorovi Rauschovi: Dajte si zbrúsiť zuby, bojím sa vás, keď ste takto blízko…

Páčilo sa mi, ako finalisti pozdravovali Paliho a želali mu skoré uzdravenie. Teda väčšina. Keď niekto zistí, čo chcel tou svojou nesúvislou rečou povedať Bažík, nech mi dá vedieť. Ja osobne som z toho splietania čohosi o sladkovodných a morských rybách nerozumel nič.

Samotného Paliho akoby pred prenosom nadopovali. Bol roznežnený, akoby si cucol rajského plynu. Zrejme nebol úplne pri zmysloch, keď bol presvedčený, že budú tri pesničky. Aj v jeho ďalších hodnoteniach boli podozrivé diskrepancie. A spolu s ostatnými hodnotil toto:

Štyria malí černosi išli raz do hája…

Peter Cmorík: Angels – Dajte Cmoríkovi poriadnu pesničku, živú kapelu a on sa vám odmení tým najlepším, čo v ňom je. Po rozpačitom predchádzajúcom týždni sme sa vrátili tam, kam sme sa vrátiť chceli.

Peter Bažík: Feel – Záplava falošných tónov, najmä vo vyšších polohách ma nútila v sebaobrane kvičať. Ak to na generálke spieval ešte horšie, čudujem sa, že ho nikto z prítomných neodstrelil. Palimu na jeho láskavé hodnotenie podľa mňa museli zvýšiť dávku rajského plynu.

Ivan Štroffek: Come Undone – Konečne pesnička, v ktorej Ivan neznel ako hrdzavá píla masakrujúca sluchové ústrojenstvo. Konečne chápem, prečo je z neho Pali taký unesený. No dobre, pár falšov tam bolo, ale v porovnaní s doterajšími Ivanovými vystúpeniami je to nebe a dudy.

Mária Bundová: She’s the One – Akoby sa zrazu Mária premenila na obrovské slniečko, z ktorého sála pohoda, pokoj a zároveň úžasná energia. Nech si z Paliho nič nerobí, on bol na drogách, však aj Bažíka pochválil…

Peter Cmorík: I Still Haven’t Found What I’m Looking For – Síce tomu nemožno veľa vytknúť, ale prekvapivo sa mi toto vystúpenie nezdalo také dobré ako predchádzajúce. Možno som počul niečo, čo Pali vedel aj pomenovať. Napriek tomu to bolo fajn a nemožno protestovať.

Peter Bažík: With Or Without You – Ako karaoke by to možno obstálo, teda bez toho zavrešťania ku koncu. Ale určite to neznelo ako prejav finalistu Superstar. Peter naozaj nemôže povedať, že vypadol nezaslúžene. Naopak, nezaslúžene to dotiahol až tak ďaleko.

Ivan Štroffek: Beautiful Day – Ivan mal pravdu, taká legenda, ako je Bono, z neho nikdy nebude. Napriek tomu sa snažil, i keď v mojich ušiach to nevytvorilo zodpovedajúcu odozvu. Naopak, opäť mi to znelo veľmi nepríjemne.

Mária Bundová: One – Najlepšie na koniec. Mária poňala túto pesničku svojsky, bundovsky, a miestami pri tom znela ako Tina Turner. A znelo to vynikajúco. Večná škoda, že namiesto Štroffeka si Pali neobľúbil ju. Mám veľmi silný dojem, že jej jednoducho krivdí.

…jeden spadol do pasce, ostali len traja.

Ten deň raz musel prísť a našťastie prišiel skôr, ako by to už bolo veľmi trápne. Peter Bažík vypadol a ako sme čakali, nikoho to významne neprekvapilo. Ešte aj počet plačúcich bažiniek v hľadisku bol prekvapivo nízky. Mám pocit, že už sa s tým zmierili vopred a už sa ani nenamáhali posielať hlasy.

Á propos, hlasy. Ich počet klesol pod 100 tisíc a Rybníček pri obrazovke musel v tej chvíli zavyť. Toto už nebude môcť nazvať plánovanou stratou. Istý podiel na tejto nechuti divákov hlasovať má aj samotná porota, ktorá už vopred za víťaza pasovala Cmoríka. Ďalšie dôvody sú jasné – celková presýtenosť diváctva hlasovaním. A drvivá väčšina z hlasujúcich jednoducho nemá pocit, že za svoje hlasy čokoľvek dostali.

Toto trápenie ešte chvíľu potrvá, presnejšie povedané, dva ďalšie večery. A ten účet, ktorý predložia estévéčke, jej pravdepodobne vezme chuť na tretiu sezónu SHS…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár