Elixír straty súdnosti

Čo všetko ľudia pojedia a popijú… A pritom by si mali dávať sakramentský pozor. Niekedy to má totiž dosť zásadný vplyv na ich zdravie. A dokonca aj duševné. Inak ako požitím čohosi nesprávneho si asi ťažko vysvetliť absolútnu stratu súdnosti, ktorá postihla jednu z najlepších speváčok súčasnosti. Lucie Bílá sa napojila akýmsi enzymatickým lektvarom a od tých čias jej načisto zašibáva. Dotyčnému dryáku nielenže robí štandardnú reklamu, ale vymyslela si reklamu veľkolepú – a platiť si za ňu majú tí, ktorí sa stanú jej obeťou!

Bolo to tak. Farmaceutická firma Mucos ponúka dotyčný enzymatický preparát, ktorý má pomôcť pri liečbe predovšetkým zápalov najrôznejšieho druhu a takisto pôsobí proti opuchom. Reklamný leták je férový – výslovne upozorňuje, že nechce vyvolať dojem, akoby užívanie samotného preparátu bolo všeliekom. Naopak, liek sa požíva ako podpora pri inej liečbe.

Ako teda Lucie dospela k názoru, že pri jej zdravotných problémoch jej pomohol práve onen prípravok, ostáva záhadou. Dôsledok je jasný: tak sa preň nadchla, že sa bez váhania upísala na jeho reklamu. To by ešte bolo celkom v poriadku, aj keď by tým vyvolala menšie znechutenie niektorých ľudí. Ale je to jej právo, tak nech si robí reklamu trebárs aj na fixky.

Problém, ktorý nadvihol českú spoločnosť, však bol iný. Lucie totiž vo svojom divadle Ta Fantastika zorganizovala regulérny muzikál, ktorý rozpráva o objaviteľovi onoho preparátu. Dokonca je vyzdvihnutý na piedestál génia. Samozrejme, názov lieku sa na scéne neobjaví a namiesto piluliek má dlho hľadaný Elixír života podobu modrej tekutiny. Lucie pre svoj zámer získala svoju dvornú textárku Gabrielu Osvaldovú, tiež nadšenú užívateľku onoho elixíru. Hudbu zložil Osvaldovej manžel Ondřej Soukup a réžie sa ujal Jozef Bednárik.

Spoločnosť Mucos sa stala generálnym partnerom muzikálu. Reklamnému letáku vojvodí Lucie v kostýme z muzikálu – ale namiesto fľaše s modrým elixírom hrdo tríme liekovku s pilulkami. Vnútri letáku sa dozvieme, aký je dryák skvelý a aký super je muzikál, ktorý rozpráva o živote jeho objaviteľa. Lucie si tam, mimochodom, zahrá dvojrolu objaviteľovej spolupracovníčky, resp. manželky.

A tu je ten háčik: tvorcovia muzikálu, ktorí majú napríklad na svedomí Johanku z Arcu, si túto poriadne veľkolepú reklamu nenechali plne zaplatiť výrobcom lieku. Naopak, za dvojhodinové reklamné vysielanie majú im platiť diváci. Okrem toho, že je to nechutné, Bílá & spol. si urobili medvediu službu: ich kredit klesol na historické minimum. Ako napokon brať vážne a s rešpektom ľudí, ktorí sa nadopovali Elixírom straty súdnosti?


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár