ČSS 4.4: Dve vypadnuté (a veľa o reklamách)

Ani si nepamätám, kedy naposledy som bol pri Superstar – Rozhodnutí napätý. Ostatnú nedeľu však tento jav nastal a chvalabohu to neskončilo infarktom, zase až taký napätý som nebol.

Ale nepredbiehajme, začalo sa totiž úplne inak. S vlastnou pesničkou a odvážne naživo sa predviedla porotkyňa Marta Jandová. A možno tá pieseň nebola najinovatívnejšia v poslednej dekáde, ale Marta totálne ovládla javisko, dostala publikum aj svojich kolegov. Nech sa od nej decká učia, toľko energie nemajú všetci finalisti dokopy.

Vzorec „bezradná Jitka + nezhovorčiví súťažiaci“ v nedeľu narušil Dalibor, keď na uchichotanú rozpačitú Jitkinu otázku, či má pre ňu čoby osobnú asistentku nejakú úlohu, úplne cool navrhol zbieranie plyšákov a odpisovanie na Facebooku.

A šok – Jitka aj poctivo pribehla na javisko a začala príčinlivo zberať priletuvšie zvieratá. Chvalabohu, konečne sa trochu spamätala. Na minútu, potom sa vrátila do starej dobrej nemožnej formy.

Legendárne kolo sa okrem pesničiek podalo na predlohy aj vizážou finalistov. Čiže sa zo súťažiacich snažili urobiť kópie originálov, čo sa mi vôbec, ale vôbec nepozdávalo. Mal som obavy, že to detváky bude zvádzať k tomu, aby aj hlasom napodobňovali pôvodných pevcov a bude to karaoke jedno za druhým. Väčšinou sa tomu snažili vyhnúť a občas sa im to dokonca aj podarilo.

Kópie a originály

Emma Drobná – Amy Winehouse: Valerie – Človek by v tom Amy Winehouse ani nehľadal. A nebolo treba, aj preto hovorím, že napodobňovanie exteriéru príslušných spevákov nebolo šťastné. Celkovo to vystúpenie bolo slušné, nemám zásadných námietok.

Štěpán Urban – Rolling Stones: Angie – Štěpánovi našťastie parochňu nedali. A porotcovia mohli byť spokojní, že ho vrátili do hry. Dokonca Klára a Pali dali bokom akúkoľvek falošnú objektivitu a vyzvali divákov, aby hlasovali. A my sme sa mohli len pripojiť, pretože toto bolo jednoducho pekné.

Veronika Danišová – Whitney Houston: Queen of the Night – Chvalabohu sme neboli vystavení nejakej rozgajdanej kviľbe, akými nás počas života Whitney Houston zásobila. Ale čo z toho, keď výsledok bol tak na polceste. Nijako zvlášť som sa nebavil.

Sabina Slepčíková – Christina Aguilera: Hurt – Sabina si nedá povedať a furt lezie do košatých árií. Naťahoval som uši, či jej náhodou nevypli mikrofón, ale nie. Na tej lepšej strane – Sabina sa snažila aspoň o výraz, keď už hlasom sa k Christine nepriblíži ani na vzdialenosť Pluta. Čo v konečnom dôsledku prevážilo váhy na tú lepšiu stranu.

Dalibor Slepčík – Karel Gott: Když jsem já byl tenkrát kluk – Okej, tak toto bolo úplne vedľa. Aby niekto, kto sa môže bez výčitiek hrať s plyšákmi, čo mu hodia na pódium, horekoval nad ujdenou mladosťou? A tak to aj dopadlo. Dalibor to jednoducho odspieval a keby tam v nedeľu večer nebol, ani by sme si to nevšimli.

Pavol Kovalíček – Bon Jovi: It’s My Life – Jediný spôsob, ako z tejto pesničky niečo vyťažiť, je dať ju na plné gule a vyspievať dušu. Čo sa Pavlovi ani omylom nepodarilo. Len sa tak motal po javisku a síce spieval, ale podobne ako Dalibor, bolo to len pudenie tónov, ale žiadne ozajstné vystúpenie.

Veronika Danišová – Mariah Carey: Hero – Ach jaj, tak sme ani tento rok neostali ušetrení Mariah Carey. Našťastie, Veroniku vizážisti nespotvorili kučeravou hrivou. Aj ona sa úplne vykašľala na nejakú ukvičanú afektovanú Mariah a jednoducho si zaspievala po svojom.

Štěpán Urban – Nirvana: Come As You Are – Tak takto nejako malo vyzerať Pavlova pesnička. Štěpán ako chameleón sa tentoraz zafarbil na rockera. Nadchlo ma to menej ako jeho prvé vystúpenie, ale obávam sa, že Štépán sa už stal mojím favoritom a v tejto chvíli nasledujem porotcov a odmietam byť nezaujatý.

Sabina Slepčíková – ABBA: The Winner Takes it All – Opäť dostala od porotcov nakladačku ako na dedinskej svadbe, ale stále úplne oprávnene. Sabina sa tmolila po javisku, oči sklopené a výraz, akoby jej išli operovať perforované slepé črevo bez anestézy a príborovým nožom. No, možno to k tejto pesničke aj celkom patrilo. Takže nakoniec – dobre? Neviem, už som úplne zmätený.

Pavol Kovalíček – Elán: Od Tatier k Dunaju – Pavol nasadil ultra vysoký, ale Rážovi nepodobný hlas, čo mi zachránilo život, pretože obvykle pri tejto pesničke hľadám najrýchlejší únik, čo by v nedeľu večer znamenalo skok z tretieho poschodia. Porotcovia ho takmer jednohlasne poslali do folklóru. Nuž ale – tu sme v Superstar, nie na festivale Východná!

Dalibor Slepčík – Stevie Wonder: Isn’t She Lovely – O stupeň lepšie ako predchádzajúce vystúpenie, Dalibor sa aspoň trochu roztatáril. Ale z kategórie „karaoke“ sme sa ešte nedostali. Ondřej bol nespokojný, Pali Habera však kontroval tým, že tu hľadajú talent a potenciál. No, neviem – talentu a potenciálu bolo dosť aj v semifinálových kolách a vyradeným príliš nepomohli.

Emma Drobná – Coldplay: Fix You – Na záver sme sa úplne zbavili akéhokoľvek napodobňovania a po rozpakoch v predchádzajúcom kole môžeme za minulú nedeľu opäť vysloviť s Emmou spokojnosť.

Miscellaneous Thoughts:

    • Pycovi to v koži sekne. Doplňte si k tomu, čo sa vám hodí. Napríklad, že sa iniciatívne ponúkol, že Dalibora prefacká.
    • V reklame som sa dozvedel, že je na trhu vianočná marcipánová Kofola. Svet sa rúti do záhuby.
    • Asi mi už šibe, ale považujem za potrebné povedať, že v reklame Orangeu Celeste Buckingham zavrhnutiahodným spôsobom przní Každý deň budú Vianoce.
    • A posledné reklamné okienko: reklama na alkohol sa strieda s propagáciou mliečneho dezertu pre deti. Superstar – program pre deti!
    • Hudobným hosťom večera bol nejaký Sebastian, označený za vychádzajúcu hviezdu s obrovskou hranosťou v českých rádiách. No, radšej by som si dal reprízu Marty Jandovej.

Vo dvojici sa lepšie odchádza

Vypadávali teda dvaja a hneď na úvod sa konečne pobrala preč Sabina Slepčíková. Nebudem sa tváriť, že mi je to ľúto, Sabinin postup bol pre mňa záhadou od samého začiatku.

O niečo viac ma zamrzelo vypadnutie Veroniky Danišovej, ale zase buďme úprimní, Veronika mala pomerne rozkolísané výkony a občas aj výraznú smolu. Obe sa tak pobrali za ostatnými vypadnuvšími a na budúci týždeň už vystúpia len štyria.

Témou kola budú hity poslednej dekády. Zdá sa, že tento rok produkcia rezignovala na akékoľvek zaujímavé a potentné témy a obmedzuje sa na hity. Aj vám je ľúto za swingovým kolom v prvom ročníku slovenskej Superstar?


Pridaj komentár