Bojovníci za hocičo

Ľudská minulosť je plná krvavých konfliktov. Už prehistorické kmene sa mlátili o územia. Krv tiekla, zbrane rinčali a neskôr trieskali, ľudia umierali pre niekoho iného alebo pre niečo, čo sa ich ani netýkalo.

Dôvodom na vojnu mohlo byť čokoľvek, Helena Trójska by mohla rozprávať. Vojny sú strašná vec, utrpenie nezmerné a škody nevyčísliteľné. A najhoršie je, že ľudia bez nich nedokážu žiť.

Žiadne iné vysvetlenie totiž neexistuje. Vo vatičke civilizácie a v mierových časoch, keď všetky vojny sú bezpečne vzdialené, ľudia túžia po krvi, po zabití a porážke nepriateľa. Je to asi nejaký doteraz neobjavený pud. Pud boja. Niektorí ľudia jednoducho nedokážu existovať bez toho, aby ho denno-denne neukájali.

Bojujú za niečo alebo proti niečomu, tú svoju vojnu si už nájdu. Na boji sú závislí a čím menej sa im darí, tým sú šťastnejší, pretože to znamená, že môžu bojovať ďalej a húževnatejšie. Pre takéhoto bojovníka neexistuje horšia vec ako vyhratá vojna. Musí si totiž nájsť ďalší nezmyselný boj.

Spúšťačom bojového pudu je, pokiaľ som to dobre vypozoroval, osobný problém, ktorý si bojovník nedokáže vyriešiť, alebo si ho ani nepripustí. Frustrácie z pretrvávajúcich osobných problémov si preto ventiluje na nejakom celospoločenskom probléme a stáva sa z neho zapálený bojovník. Má obrovské šťastie – nie je vo svojom boji osamelý. A vecí do boja je toľko! Potraty, znečisťovanie životného prostredia, viera alebo naopak ateizmus, komunisti, pravičiari, islam, zdravá životospráva, fajčenie, práva zvierat, alkoholizmus…

Zapáleným bojovníkom by som rád odkázal asi toto:

  • Váš oduševnený boj je otravný. Čím je oduševnenejší, tým je otravnejší.
  • Ak máte malý penis alebo chronické panenstvo, nepomôže vám bojovať proti potratom ani proti predmanželskému sexu.
  • Ak sa vám občas snívajú homosexuálne sny, prípadne vám Vladimír Palko pripadá nesmierne atraktívny, to nie je dôvod na postavenie homosexuality mimo zákon.
  • Chorobnú neistotu a tony mindrákov maskované za absolútne sebavedomie vám nepomôže vyriešiť návrh na vyvraždenie všetkých menšín, ani boj proti islamu.
  • Nešťastné detstvo a nezáujem okolia o vašu osobu vám môže vnuknúť pocit, že vás miluje Ježiš alebo Vesmírni ľudia, prípadne oboje. To je v poriadku, ale to je len vaša vec a nenúťte všetkých ostatných, aby si to vychutnávali s vami.
  • Ak ste vyliečený alkoholik alebo fajčiar, slúži vám to ku cti, ale neoprávňuje vás to zasahovať do životov ostatných a zakazovať im ich škodliviny.
  • Ak ste sa prestali prežierať a schudli, je to výborné, ale neznamená to, že teraz by všetci povinne mali začať žrať plevy.
  • Pokiaľ ste citlivá povaha a dojímajú vás nežné oči prežúvajúcich kráv, pokojne sa dojímajte, ale nesnažte sa meniť násilím jedálniček svojich blížnych.
  • Životné prostredie, odpor ku konzumnému spôsobu života, globalizácia, súcit s utrpením zvierat a ani iný podobný ušľachtilý ideál nemusí znamenať, že sa máte umývať čo najmenej a pobehovať po svete s mastnými vlasmi!
  • Svet ťažko zmeníte hlasným krikom a zapáleným bojom. Ale svet sa stane krajším miestom, keď na ňom pribudne jeden vyrovnaný človek bez tlaku dusených mindrákov.

Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár