Za čo pôjdu novinári do pekla

 

Rebríček najťažších hriechov v mediálnej sfére

Budú sa smažiť. Ich výkriky sa budú rozliehať ponurými sieňami pekla a nikto ich nevypočuje, nikto im nepomôže a už vôbec nikto ich nepoľutuje. Ich hriechom je totiž vypúšťanie tých najhorších klišé do éteru a na novinové strany. Pozrime sa na kotly, v ktorých budú po zvyšok večnosti trpieť za bastardenie mediálneho priestoru. Zoradené pekne podľa závažnosti hriechu.

[color-box]

5. miesto: Výkričníky

Zvolania, výkriky, rozčúlenie, strach – to všetko sú emócie, ktoré do písaného slova môžeme pretlmočiť za pomoci výkričníka. Teda, mohli sme. Bulvárne plátky tento znak devalvovali na obyčajnú výplň titulkov a používajú ho úplne bez rozmýšľania. Zo stránok tak kričia oznamy o tom, že na horách bude snežiť, medvede sa ukladajú na zimný spánok a na námestiach stavajú vianočné stromčeky.

Osobitnou kapitolou je trojvýkričník, vyhradený pre slovo Šokujúce!!! Je pozoruhodné, čo všetko považujú krmiči krvilačných čitateľov za šokujúce. V skutočnosti ani ich, ani dravú čitateľskú obec nešokuje už vonkoncom nič. Ale veľké Šokujúce!!! sa na titulke vyníma sakramentsky pekne. Vzbudzuje dokonca dojem, že o niečo ide.[/color-box]

[color-box]

4. miesto: Úprimná sústrasť

Tragické, smutné, nešťastie – to sú kľúčové slová, ktoré televíznych redaktorov a čítačov správ donútia nasadiť sústrastný výraz a dramaticky stíšený hlas. Nepatrí sa o smutných veciach informovať s úsmevom, to je pravda, ale ten jeden smutný výraz majú natrénovaný a už o dve a pol minúty s radostným úsmevom zvestujú svetu, že v zoologickej záhrade sa narodil medvedík panda.

Pre znásobenie tragickosti správy sa dobrý reportér vždy postaví k zdemolovanému autu alebo k telu zakrytému čiernou plachtou. Ak ho práve nakladajú do pohrebného auta, o to lepšie![/color-box]

[color-box]

3. miesto: Tajný jazyk športovcov

Ak náhodou na vysokej škole niečo budúcich novinárov učia, tak by to malo byť, že informácie podávame v maximálne zjednodušenej a jasnej forme. Škoda, že to nikto neučí športových novinárov. Zapnite si správy a nebudete sa stačiť čudovať.

Po ihrisku podľa slov redaktorov pobehujú predstavitelia pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky a farebne presne určené nadprirodzené bytosti. Futbalisti namiesto hry upratujú nejaké pavučiny v bráne a góly strieľajú zo šatne, aj keď zdravý rozum hovorí, že keď sú v šatni, nemôžu byť zároveň na ihrisku a teda by to malo byť proti pravidlám. Asi majú teda na mysli niečo iné, ale to nikdy nezistíme, pretože zo svojho žargónu sa novinári nikdy nevymotajú.[/color-box]

[color-box]

2. miesto: Starostlivé rosničky

Na obrazovku sa vytmolí dievčina sotva dvadsaťročná a razom máte pocit, že ste naspäť v materskej škole. Jej to nedá, ona musí divákom diktovať, čo majú zajtra robiť. Bude zima? „Teplo sa oblečte!“ Hrozí dážď? „Nezabudnite si dáždnik!“ Je tu možnosť sneženia? „Na cestách opatrne!“

No nie, krava, hlásiš mráz, tak si určite zoberiem sandále! Má pršať, tak mi ani v najmenšom nenapadne si chrániť plešinu! A všetci by sa bez tvojich rád na druhý deň na cestách pozabíjali, to je isté![/color-box]

[color-box]

1. miesto: To ukáže čas

Najhoršie a najhlúpejšie klišé zo všetkých je tiež vyhradené televízii. Akonáhle redaktor nevie, ako by zakončil reportáž, uchýli sa ku konštatovaniu, že ako sa situácia vyvinie, ukáže čas. Či sa niečo stane? To ukáže čas. Či sa niečo nestane? To ukáže čas. Imploduje im raz hlava z toho vákua, čo majú v gebuliach? To ukáže čas.

Keby som počítal, koľkokrát som aspoň v duchu odstrelil televízor za každú tú hnusnú vetu, už by som tým udržal v zisku stredne veľkú fabriku na televízory. A najhoršie je, že to nekončí a každý druhý deň to niekto na obrazovke vytresne. Pre každého z tých reportérov je prichystané špeciálne mučiace zariadenie v prominentnej sále pekla. Ako dlho sa na ňom budú baviť a či existuje možnosť vykúpenia – to ukáže čas.[/color-box]

19 thoughts on “Za čo pôjdu novinári do pekla

    1. aj zo satne
      to ked novinar chce naznacit, ze este ani nevyliezli na ihrisko uz tam bol…

      jazyk sportoveo novinara je kvetnaty pretoze na novinarskej skole ich ucia, ze sa nemaju opakovat (asi tato poucka ma vyssiu prioritu ako poucka o zhustenych informaciach) takze „gol dal xy v MM“ je nudne a pre stromy by nebolo vidiet les. 😉

  1. doslova
    Dobrý článok i rebríček, len mi v ňom chýba výraz „doslova“, ktorý sa tiež ako vírus desivo rozšíril po médiách a „žurnalisti“ ho v záujme „zdramatizovania“ informácie bez rozmýšľania pchajú kamkoľvek, hoci to často nedáva zmysel. Napr. „minister zažil v parlamente doslova ľadovú sprchu“ či „bolo to doslova peklo“. (To posledné slovo je ďalšia mediálna hrôza…)
    Pritom vhodný výraz je v takých prípadoch napr. „priam“.

  2. hermeticky uzavrete
    Mna teda irituje slovne spojenie, ze policia nieco „hermeticky uzavrela“. Keby povedali len, ze uzavrela priestor, tiez to pochopim, bez toho hnusneho slova „hermeticky“, co ani neviem, co presne znamena.

  3. „uradovat“ ako vseobecne sloveso
    „Mrazik znovu uradoval“, „V prešovských autobusoch úradoval zlodej“, „Hurikán Dean úradoval v Mexiku, dokonca“, „Búrka lámala stromy len v centre Košíc, úradoval cumulonimbus“.

  4. Aký je to pocit?
    Čoraz viac novinárov a najmä novinárok si po celú žurnalistickú kariéru vystačí s touto jedinou otázkou. Rozpadla sa vláda? Aký je to pocit? Dali ste dva góly? Aký je to pocit? Zabili vám syna? Aký je to pocit? Ste už desať rokov bezdomovec? Aký je to pocit? Ako keby čitateľom, poslucháčom a divákom nešlo o nič iné, len vcítiť sa do politikov, ekonómov, cestovateľov, režisérov, športovcov… ozaj, slečny novinárky, čo si vystačíte s jednou otázkou – aký je to pocit?

  5. fajn
    Vďaka za „zmapovanie“ toho, čo sa dnes volá „žurnalistika“. Som tiež, teda, aj ja som novinár a vnímam ako tragédiu pôsobenie rôznych zjavov v profesii, v ktorej kedysi pôsobil Hemingway alebo napríklad Kisch. A len taká malá anketa – kto z dnešných novinárov vie, o kom to práve píšem?

    ozaj, jedna moja šéfka, asi tak 25 – ročná mi kázala pred pár rokmi urobiť rozhovor s Lambarenem. Vraj bude lepší, ako len „nejaká poznámka“.Odvtedy som ticho.Až na dnešnú výnimku.

  6. …a ešte…
    Úplne najohavnejšie mi znie, ak novinári nesprávne používajú predponu „od“. Typickým príkladom je „ODPARKOVAL svoje auto na parkovisku“. Autor má spravidla na mysli, že majiteľ vozidla našiel miesto, kde auto zastalo, vypol motor a odišiel napr. za svojimi povinnosťami. Takže svoj „kár“ vlastne ZAPARKOVAL. Odparkovať, znamená naštartovať auto a odísť preč! Jednoducho – je to „“otrasné“…

Pridaj komentár