Úbožiatka zlodeji

Aj vy tak nenávidíte zmiešané pocity? Zrazu sa dostanete sami so sebou do rozporu a ani za svet neviete, ako z toho von. Čítam si tak správu o ochrankároch, ktorých čaká súd, pretože maloletých zlodejov v obchode donútili navzájom sa fackovať, a nie som v súlade sám so sebou. Na jednej strane, normálny človek násilie na deťoch neschvaľuje. Na strane druhej každý príčetný rodič potvrdí, že občas je jedna výchovná užitočnejšia ako hodinová prednáška. A ono je to ešte komplikovanejšie.

Pokiaľ vidno na videu, ktoré celú kauzu odštartovalo, dotyční chlapci nevyzerali, že by kradli v štýle Jeana Valjeana, čiže aby neumreli od hladu. Mohlo to byť klasické detské vyčíňanie, alebo aj štandardný spôsob obživy – tato pošle svoje ratolesti „nakúpiť“ do obchodu, pretože je to beztrestné.

A teraz: „nakupujúce“ detičky prichytí ochranka. Môže urobiť iba jediné: zobrať ukradnutý tovar a poslať deťúrence domov. Tam ich tatino zbije, že čo si nedávali pozor, však on teraz nemá salámu. Ochrankárov však nebaví eskortovať neustále sa vracajúcich nepotrestateľných „zákazníkov“, a tak ich v zákulisí podrobí svojskému výchovnému procesu: fackujte sa navzájom. Čiže aby ich nikto neobvinil z napadnutia a týrania dieťaťa.

Smola, aj na obmedzovanie osobnej slobody je paragraf. Ibaže v celej tejto jednoduchej trestnoprávnej mašinérii sa akosi stratila tá nebotyčná drzosť využívania faktu, že deti môžu pokojne a spokojne kradnúť. Aby som to zhrnul: neprežujem, že drzí zlodeji sa ocitli v polohe úbohých obetí. Ja viem, sú to deti. Deti, ktoré vlastní rodičia zjavne nenaučili, že kradnúť sa nemá. A možno naopak – že kradnúť musia.

Je mi jasné, že vynútená facka nerieši globálny problém maloletých zlodejov. Lenže v normálnej spoločnosti za zločinom nasleduje trest. Iste, potrestajme ochrankárov – naplnili skutkovú podstatu trestného činu obmedzovania osobnej slobody . Ale potom prosím aj trest pre rodičov oných zlodejov. Keď už zákony platia, tak pre každého. Inak sa ocitneme v pasci zákonov, kde je zločinec chránený omnoho lepšie ako obete.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár