Tresk, bum, bác!

OECD odporučila svojim členom, aby prijali opatrenia, ktorými zabránia častým dopravným nehodám, pri ktorých prichádzajú o život mladí ľudia do 24 rokov. V podstate jednoduchá a jasná správa z ktorej včerajšie vysielanie STV spravilo jedinečný cirkus. Ako inak totižto nazvať to, čo k tejto správe redaktori STV natočili.

„Každých deväťdesiat sekúnd vyhasne na cestách v dôsledku dopravnej nehody jeden mladý ľudský život vo veku do 24 rokov,“ oznámil mierne patetickým hlasom moderátor. Počítam rýchlosťou mojej implentovanej účtovníckej kalkulačky. 60 x 60 x 24 x 365 – to je približne 31 miliónov to celé lomeno 90… Fíha, približne 350 tisíc mŕtvych mladých ľudí za rok len v dôsledku dopravných nehôd.

Avšak temer vzápätí zaznela s dokrútkou táto veta: „Ročne umrie na cestách 9.000 mladých ľudí.“ No ehm. Tak to je trochu iná matematika, asi…

Ako opatrenia je navrhovaná možnosť, aby mladí do 24 rokov nesmeli jazdiť v noci. Tiež v aute so šoférom bude môcť byť len jeden mladý vo veku do 24 rokov. V prípade, ak by v jednom aute chcelo ísť viac mladých ľudí, bude musieť byť spolu s nimi jeden dospelý.

No tak znova ehm, ehm. Tak dospelý. A, od koľko rokov je už konečne človek dospelý? 24 rokov nestačí? Mám takú poznámočku. Ak budú chcieť dvaja mladí manželia, tak 22-roční ísť autom na dovolenku so svojim dieťaťom, povedzme dvojročným, tak budú musieť ukecávať aj babičku? Alebo lepšie mladý muž už v žiadnom prípade nesmie ísť pre svoju manželku do pôrodnice. Jedine v sprievode svojich rodičov. Alebo bude ministerstvo zamestnávať nejakých dohliadačov? No ešte že som už po štyridsiatke.

Na záver správ odznela ešte nenápadná veta, že naše ministerstvo sa vlastne vôbec nevyjadrilo. Žeby uhorková sezóna?

Mám pre OECD, naše ministerstvo a STV niekoľko ďalších návrhov:

  • V každom aute smie byť vždy maximálne jedna blondína. Každá ďalšia blondína je povinná vystúpiť a ísť popri aute pešo. Svoju rýchlosť musí prispôsobiť všeobecne platným podmienkam.
  • V čase od 9:00 do 12:00 je zakázané prepravovať v autách školopovinné deti. Výnimky udeľuje ministerstvo školstva.
  • Všetci taxikári vo veku do 24 rokov budú mať v aute povinne dozor vo veku najmenej 30 rokov.
  • Vodiči nad šesťdesiat rokov smú jazdiť len v čase medzi 16:00 a 18:00, vždy v sprievode osoby mladšej ako 50 rokov.

 

No na dnes stačilo. Teplo je asi fakt priveľké…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár