To nie je vtip

Človek neverí vlastným očiam ani ušiam. Policajtom tým najstarším možným a extrémne triviálnym spôsobom ušiel bankový lupič. Až sa rozum zastavuje pri pomyslení, že naši geniálni policajti nielenže nie sú vôbec podozrievaví, ale nikdy v živote nevideli ani jednu detektívku. Skutočne. Zatknutý chlapík simuloval zápal slepého čreva, v nemocnici sa následne vypýtal na záchod a ušiel cez okno. A policajti stáli pred dverami a čakali a čakali…

Aby si policajti ani náhodou nenapravili imidž, zablokovali výjazdy z Bratislavy a kontrolovali každé auto. Výsledkom boli dopravné zápchy a keby utečenec chcel ujsť z hlavného mesta, mohol sa v pohodlí prešmyknúť nekontrolovanou bočnou cestou. Aby mu pomohli čo najviac, nikomu neprezradili, že ušiel a koho to vlastne hľadajú. Nie. Až na druhý deň priznali, čo sa stalo. Však načo by vyhlasovali pátranie ihneď.

Čakal som, že hovorkyňa nás poteší niečím dych vyrážajúcim, akože utečenec bol utajený mladší brat Davida Copperfielda a z nemocnice jednoducho zmizol. Alebo že policajti hrdinsky zachraňovali lekára, ktorý práve vtedy zinfarktoval, čo zločinec využil a ušiel. Napodiv, nedočkali sme sa ďalšieho preskočenia kaluže, hovorkyňa len stroho odmietla situáciu komentovať.

Za normálnych okolností by to bola len srandovná epizóda a policajti by sa opäť vrátili ako hlavní hrdinovia vtipov. Napokon, predviedli sa ako kapitálni hlupáci. Ale keď si pozrieme zoznam posledných prešľapov, na smiech to nie je. Možno len ministrovi vnútra, ktorý sa bude naďalej vyškierať a mávať do kamery pasom s digitálnou mapou tváre.

Nepomôže mu. Keby mal kožu na tom digitálne zmapovanom ksichte, už dávno by odvolal šéfstvo hriešnych oddelení a sám odstúpil. Nehrozí. Vôbec mu neprekáža, že polícia, kedysi dôveryhodná inštitúcia, sa pod jeho vedením zopsula na smiešnu bandu sprostých babrákov. Im samotným to už musí byť trápne.

Ale možno sa ešte dozvieme, že policajti naschvál nechali lupiča ujsť, aby ich doviedol k hlave organizovanej bandy, ktorá sa zameriava na vylupovanie bánk. V tom prípade ale prosím uviesť HyeNoviny ako zdroj inšpirácie. Zatiaľ sa na tom veľmi nesmejem.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár