Takmer skutočné dieťa

Snaha dobrých ľudí pomôcť blížnemu v nešťastí je nezastaviteľná. Nič na svete ju nedokáže stopnúť. Dokonca ani zdravý rozum. Najlepším dôkazom je mail, ktorý sa mi objavil v schránke. Po niekoľkých stranách mailových adries, ktorými doterajší odosielatelia štedro zásobujú prípadných spammerov, ma čakal obrázok škaredo popáleného bábätka a prosba košickej lekárky, aby tento chutný obrázok adresáti poslali ďalej. Lavína má zabezpečiť, že za každý odoslaný mail dostanú rodičia 3 koruny. Čo myslíte, stanú sa z nich boháči, ktorí tento majetok môžu venovať na liečbu úbohého dieťaťa?

NIE – A hoci by to nemalo byť prekvapením, z nekonečne veľkého zoznamu mailových adries vidno, že ľudia sú stále ochotní robiť tie najväčšie hlúposti, ak sú presvedčení, že konajú dobro. Práve pre nich mám krušnú správu: všetky, ale skutočne všetky maily, ktoré sľubujú, že za ich odoslanie hocikto dostane hocijakú sumu, sú bohapustý výmysel. Nič také sa nedialo, nedeje a ani nebude diať.

Pozrime sa teraz bližšie na neodškriepiteľne popálené dieťa. Hoci by to mohla byť rodná sestra Rachel/Renáty, ktorú sme tu už preberali, nie je to tak. Toto dieťa skutočne existuje. Pochádza z Poľska, volá sa Ola Kuczma a skutočne utrpela rozsiahle popáleniny pri požiari. Ibaže – v júni 2005. Od toho času jej fotografie neúnavne kolujú po mailoch. Pôvodne bol tento mail v angličtine a sľuboval rodičom tri centy za obeť.

Ostáva záhadou, ktorý zmrd tento mail skomponoval a ktorý zvrhlý bastard ho lokalizoval do slovenčiny aj s konverziou z troch centov na tri koruny. Nuž, ľudia sú všelijakí. Utešujem sa len tým, že karma nepustí a každý v živote dostane presne to, čo si zaslúži.


Podvodný mail prirodzene odhalila stránka Snopes.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár