ČSS 3.3: Div najdivovejší

Veru, i tak sa stalo, že som predchádzajúci diel novej éry Superstar nevidel. Nijako mi to však neprekáža, a dokonca ani to, že som nepriniesol správu čitateľom HyeNovín. Žeby za to mohla tá nová éra?

Tak aspoň povedzme, že minulý týždeň vypadol Karol Komenda. Všetky oči ostali suché. Z krátkej rekapitulácie, ktorú nám ochotný štáb ponúkol na úvod nedeľňajšieho kola, som nemal pocit, že by som si jeho vystúpenie chcel spätne pozrieť a dumať, či jeho vypadnutie bolo spravodlivé.

V nedeľu bol na programe rock, čo obvykle býva veľmi slušné kolo. A keďže tohtoroční speváci— moment, začínam tretí odsek a už som sa dostal k vystúpeniam? Čo zvyšná show? Ach, áno, zopakujme si, že ani na tretí pokus sme sa nezbavili celkovej nudy.

Matne si spomínam, že v úplne prvom ročníku sa ktorýsi český kritik sťažoval, že Superstar v podaní Novy je oproti vtedajšej STV naleštená nuda s biednymi moderátormi a scenáristickou bezradnosťou. Zdá sa, že tento ročník má plne v réžii Nova a zjavne sa za tie roky nič nezmenilo.

Let’s rock!

Štefan PčelárMichael Jackson / Fallout Boy: Beat it – Štefan v dokrútke ukázal chlpatú hruď, tanečnice na javisku vybíjané podprsenky. Súťaž Československá Supermodel— ehm, Superstar, tak poskytla nevyhnutné eye candies pre publikum, ešte aj Pali to ocenil. Keď sme si teda všetko odpreparovali a sústredili sa na spev… nuž, spev obstojný, ale napriek treštiacej gitare som nemal pocit, že by to bolo akokoľvek rockové.

Reklamu na auto zadeklamovala moderátorka Zorka skvele… Ehm. Pardon.

Sabina KřovákováAerosmith: I don’t want to miss a thing – Sabča prekvapivo zvolila baladu, že ju zvládla na výbornú, nebolo prekvapivé ani trochu. Dokonca som mal pocit, že sa jej hodí viac ako Stevenovi Tylerovi. Až som si povzdychol a zadúfal, že to niekto nasledujúci strašne pokazí, lebo o čom tu mám potom písať?

Adam KukačkaBilly Idol: Rebel Yell – Ďalší prípad kontrastu medzi hovoreným a spievaným prejavom, aj keď nie taký výrazný ako Sabina. Kto sledoval Adamovo vystúpenie v nedeľu, musel cítiť nutkanie zavrieť oči, lebo jeho dobrácka, čistučká tvárička zúfalo nekorešpondovala s pesničkou. Čo keby tak jemu dali nejakú baladu? Ale keď ste tie oči zavreli, zvukovo to opäť bolo solídne. A opäť ma to nechytilo o nič viac ako trailery na Búrlivé víno.

Virgínia BuberníkováDepeche Mode: Enjoy the Silence – Virgínia bola vizuálne mimoriadne pôsobivá, vokálne už menej. Slušne povedané. Začala nejakým pseudooperným kvílením a neskorší presun na čosi rockovejšie znel rovnako čudne. Bystrouchí porotcovia Giu obvinili z falošného spevu a obávam sa, že mali pravdu.

Martin ŠafaříkMetallica: Enter Sandman – V jednej chvíli som zdúpnel, či to naozaj nahlas grgol do mikrofónu. Ale negrgol, to len vydal taký celkom pozoruhodný zvuk. Ale show ok. Neviem, čo dodať k spevu, lebo toto o speve veľmi nebolo – ale malo vôbec byť? Neviem. Porota sa na tomto kúsku pohádala, ja som si uplatnil právo nevytvoriť si názor.

Kristína DebnárováAvril Lavigne: Complicated – Kristína sa vopred priznala, že jediné, čo z rocku zvládne, je strašidelné ksichtenie. A ešte robila veľmi zvláštne veci svojou frizúrou. Snažila sa do toho rocku vložiť, ale našťastie neskĺzla do paródie, takže to síce bolo rozpačité a diétne, ale aspoň to nebol trapas.

Jaroslav SmejkalKings of Leon: Sex on Fire – Ak niekto objasní, čo u niektorých ľudí vzbudzuje nadšenie z iných ľudí, nech mi dá vedieť. To bolo asi trochu zmätené, ale čo mám robiť, keď som sám zmätený. Toto vystúpenie ma absolútne nebavilo, ale neviem, prečo. Netuším, prečo ma Jardo necháva tak dokonale chladným. Hala burácala, porotcovia upadali do bezseba a ja neviem, čo si mám o tom myslieť.

Tereza MandzákováPink: Fuckin‘ perfect – Roztomilá, zlatá Terezka fuckovala odušu a ani sa nezačervenala. Možno preto, že to len tak nevzrušene odspievala, teraz to povedal Ondřej, hm, tak čo originálne k tomu napísať? Azda len to, že ani len ironicky sa k tomu nedá čo dodať, to len tak teraz ťukám do klávesnice, aby tento odsek nebol výrazne kratší ako ostatné.

Daniel ŠmidákOzzy Osbourne: Mama, I’m coming home – Ježiši Kriste, to čo za strašidlo sa postavilo na pódium? Vyhodiť vizážistov, s tým človekom spravili čosi strašné. Daniel to nezachránil ani spevom, pretože to ašpirovalo na Katastrofu večera. Dan sa tlemil napravo-naľavo a nemyslím, že tušil, o čom spieva. Tá mdlá figurína si zaslúžila chytiť od okolitých ohňov a v kúdole čierneho dymu zhorieť. Za ten požiarny poplach by to stálo. Dúfam, že sa niekde na internete objaví záznam hodnotenia porotcov. Bohužiaľ, nedokázal som ich hlody zachytiť, lebo som bol v kŕčoch.

Veronika StýblováShakespears Sister: Stay – Nie, ja som neurobil chybu v názve interpreta, to len moderátori mali zľahka zmätok. Všimli ste si, že toto je v krátkom čase už druhý raz, čo Veroniku zaradili na koniec? Má to byť protekcia, alebo – ach, áno. EMÓCIE! Pre ňu to zjavne bolo čosi osobné, až ju to prevalcovalo a nedokázala sa poriadne sústrediť na spev. Emočný pretlak je síce obvykle výhodou, ale rozhodne nie v prípade, keď sa jedna speváčka snaží zvládnuť naraz Marcellu Detroit aj Siobhan Fahey. S tým by Verča mala problémy aj za optimálnych okolností. S tým by mal problémy ktokoľvek a nikdy by to nemohlo dopadnúť dobre.

Miscellaneous Thoughts

  • Virgínia: na jej mieste by som celkom protestoval, že sa počas jej vystúpenia v pravom dolnom rohu zvíja ženská z nejakého fetish porna.
  • Speváci: Mám pocit, že už ani ich nebaví spoločná impotentná hymna.
  • Roman Juraško prezradil, že Ružomberok kedysi zaváňal, ako keď zdutú kravu roztrhne. Hm. A vraj sa tento rok nič nenaučíme.
  • Moderátori: Spomínate si ešte, ako neskutočne vystrojení sa objavili Pyco a Adela v rockových kolách? A teraz tí vyžehlení moderátori… No nič. Už si pripadám ako dôchodca, ktorý fňuká, ako to za jeho mladých čias bolo lepšie. No, lebo bolo.
  • Peter Bič Project: ostal som na chvíľu zmätený, že sa im tam votrel Jardo Smejkal. Neviete, čo je to za čudnú módu, nosiť okuliare s hrubým rámom, v ktorých všetci vyzerajú rovnako?
  • Bič: Mimochodom, ich pesničku hrajú v USA, v Británii… To by som veľmi rád vedel, ako riešia výslovnosť „Bič“.
  • Kat Pali si zvolil novú prezývku. PussyKat.

Div najdivovejší!

Rockové kolo bolo tento rok v podstate fajn, aj keď v ňom bolo viac slabších výkonov ako tých dobrých. Na moje gigantické prekvapenie však vypadla Katastrofa večera, Daniel Šmidák. Asi tých blondín pod javiskom nie je viac ako sedemnásť. Alebo im predsa len viac zavoňal Štefanov testosterón.

Ostal som z toho zmätený – to tu už nikto nič negarantuje? Ako to, že vypadávajú najslabší? Skutočne, na mieste spevákov by som sa snažil na budúci týždeň zaspievať sakramentsky dobre. A aspoň niečo zaujímavé sa deje. Hurá.

Pridaj komentár