ČSS 3.1: Nová éra?

Už to chvíľu vyzeralo, že jedna z mála istôt na tomto svete padne. Teda že sa na týchto stránkach nebudú objavovať pravidelné súhrny najnovšej inkarnácie Superstar. Neviem, či je to nedostatkami súčasného, tretieho česko-slovenského vydania, alebo faktom, že už som príliš zostarol. Ale potom som si povedal, že sa do toho dám. Pre tých troch čitateľov, ktorí chcú byť v obraze, ale preto ešte nebudú trpieť tri a pol hodiny každú nedeľu. Tak sme tu. Vitajte v novej ére Superstar.

Nie som si istý, čo tú novú éru odlišuje od doterajších ér. Ale moderátori to opakujú tak zarputilo, že to bude asi pravda. Čo je teda také nové?

Napríklad: product placement je doteraz absolútne nevídaný. Všade je nejaká kola, nejaké dementosové cukríky, značkové sú notebooky, slúchadlá a nepochybne aj všetko ostatné, vrátane oblečenia, topánok a mikrofónov. V pravom dolnom rohu sa furt mihá nejaké logo. Keby sa medzi sponzorov dostala firma vypchávajúca zvieratá, aj pre tie by našli uplatnenie.

Alebo: Zo súťažiacich spravili zvieratká v zoo a účastníkov reality show. Záujemcovia môžu vysoliť pár eur za Voyo a šmírovať, zrejme v planej nádeji, že mládencom umiestnia webku do sprchy. Nie, ani toto ma nedonúti si Voyo kúpiť.

Personálne zmeny

Aha, pár porotcov máme nových. Nie Paliho Haberu, on je stálica. Našťastie. Pribudli Ondřej Soukup, ktorý sa skôr drží v úzadí, a Ewa Farna, ktorá by urobila lepšie, keby sa držala v úzadí. Ja viem, treba ľudí baviť, jej sa to dokonca občas podarí, bohužiaľ, iba občas.

Celkom určite máme nových moderátorov. Mno. Čo trochu zdvorilé o nich povedať? Sú uhladení, pružní, žiadni amatéri. Snažia sa reagovať na aktuálne situácie. Ich zábavná hodnota je však nieže nulová, ale priam záporná. Väčšinou len afektovane žobronia o esemesky, postovanie na facebook a precítene deklamujú reklamné žvásty o telefónoch a autách. Vtip dokážu len bezducho zopakovať zo scenára.

No dobre, sem-tam sa im niečo podarí. Obvykle sa im nepodarí. Obvykle je to trápne. Nečakal som, že ten deň nastane, ale je to tu: musím povedať: zlatý Leoš Mareš! Až mi je ľúto ich takto sundávať, lebo sa skutočne snažia.

Nová je aj hymna, čo sa v podstate aj dá očakávať. Čo sa očakávať nedá, je nejaký textový skvost alebo hudobný nápad. Obávam sa, že táto zapadne do zabudnutia ešte rýchlejšie a hlbšie ako jej predchodkyne. Neskutočná nuda, nuda, nuda.

Nuda graduje, graduje!

Prekvapivo, nuda je kľúčovým slovom aj celej show i samotných súťažiacich. Až na Sabinu a Adama sú ako z jedného vajca, konkrétne z vajca nakladeného modelmi a modelkami. Samozrejme, kačičky treba motivovať k posielaniu hlasov. Na naše veľké šťastie však mládežníci aj slušne spievajú, takže sa tento rok zjavne nedočkáme trapasu typu Šeps. Viete si predstaviť, že nebudeme udeľovať titul Katastrofa večera?

Prekvapivo, po prvom finálovom kole by som to už aj privítal. Táto módna prehliadka so slušnými výkonmi – nuž, nudí. Inokedy som aspoň miestami veľmi nesúhlasil s porotou, ale v nedeľu večer iba raz.

Tereza MandzákováKelly Clarkson: A moment like this – Neviem, čo na nej všetci vidia. Spieva pekne. Ona ako taká je pekná. Nudí ma neskutočne. Keď sa akože rozhodovalo medzi ňou a Sabinou, vôbec som jej nedržal palce. A asi ani nebudem.

Adam KukačkaPhil Collins: Against all odds – Adam mi prízračne pripomenul Vierku Berkyovú, s jej záľubou v prehistorických pesničkách. Snáď sa trochu zmodernizuje časom. Ale opäť, nijako ma nezaujal.

Natálie KubištováPink: Raise your glass – Pobavila ma outfitom rockovej Rosie the Riveter. So spevom to už bolo horšie. No, spev, bolo to skôr také tiahle hučanie. Neviem, či už samotná pesnička bola taká blbá. Asi nie.

Karol KomendaLenny Kravitz: Are you gonna go my way?Jimmy Cimbala je živý a zdravý, čo nás teší. Karol za mikrofónom nestrávil veľa času a nijako zvlášť tej pesničke neublížil. Ibaže jej ani nepomohol. Nemal kedy.

Virgínia BuberníkováAlicia Keys: Empire State of mind – Začiatok ma celkom chytil, ale ku koncu už Virgínia nevládala a strácala sa. Gia si odhryzla veľké sústo a ešte nemá zuby na to, aby také prežula.

Sabina KřovákováDestiny’s Child/Marta Jandová: Survivor – Sabina je pozoruhodný zjav. Okrem toho, že nezapadá do radu bárbin okolo seba, je tu ten bizarný rozdiel medzi jej hovoreným prejavom a spevom. Už len preň je zaujímavá. Otázka je, čo robí v Superstar. Mala by mať kapelu s psychotickými gitaristami a búrať spevom všetky kluby, kam ju pozvú. Aha, a konečne niečo, čo ma bavilo.

Martin ŠafaříkGoo Goo Dolls: Iris – Ewa viditeľne dosiahla štyri orgazmy za sebou, ja som len rozpačito pozeral. Martin má skutočne pozoruhodný hlas, ale rušila ma tá nemastná-neslaná pesnička. Snáď nabudúce.

Jaroslav SmejkalThe Doors: Light my fire – Dobrý výkon. Urobiť z The Doors kapelu vhodnú do Repete, to len tak niekto nedokáže. Hlavným páchateľom asi nebol Jardo, ale komplicom celkom určite. Čo veru neprosím.

Kristína DebnárováLeona Lewis: Run – Kristína sa zo svojho katastrofálneho semifinálového vystúpenia rehabilitovala. Konečne nastalo spojenie interpreta a pesničky. Vlastne ju chválim, ale veľkú budúcnosť jej v Superstar – ani v šoubiznise – neveštím.

Štefan PčelárElvis Presley: A little less conversation – Prekvapivo, názor som si neutvoril. Blýskal zubami, obstojne spieval, nijako zvlášť ma nebavil.

Daniel ŠmidákEnrique Iglesias: Hero – Vykukol na mňa mľandravý plastový duch súťažiacich z minulého ročníka, ktorých meno si už pre istotu ani nepamätám. A ja mám teda pamäť na mená. A takto dopadne aj nebohý Daniel, i keď podľa pišťania sedemnástich blondín pod javiskom, svoj objekt zbožňovania si už našli. Na Danielovu smolu, už ani ony si nepamätajú vlaňajších zbožňovaných fešákov.

Veronika StýblováDavid Guetta & Sia: Titanium – A máme tu našu rezidentnú sirénu. To myslím v dobrom. Ibaže čo o nej iné napísať? Dobré, akurát tá imitácia šimpanza za veľa nestála.

Najslabšia von

Máme tu nepríjemnú situáciu: neudelili sme Katastrofu večera a bolo mi úplne fuk, koho diváci poslali domov. Možno keby Sabina vypadla, by ma to rozladilo, lebo je medzi finalistami jediná zaujímavá. Až mi prišlo ľúto za Janom Zamcom, ten by tam vniesol čosi interesantné.

Ešte nás viacmenej potešila GéGé so svojou cirkulárkou na playback a išlo sa vyraďovať. Moderátori to prekvapivo nepokašľali a ešte väčšie prekvapenie nastalo, že vypadla naozaj tá, ktorá podala najhorší výkon. Teda Natálie Kubištová. V bleskovej reklamnej vložke jej dali cenu útechy, slúchadlá. Úžasné. Ale aspoň vidíme, že reklama má prednosť ešte aj pred Emóciami s veľkým E.

Takže: nová éra superstar je érou reklamy, obstojného spevu a nudy. Kdesi sa vytratilo napätie, nadhľad a humor. Však ste si všimli, že súťaž o Hlod večera sa nekonala? Nebolo nominovaných.

Myslím, že nová éra priniesla toho veľmi málo.

Pridaj komentár