ČSS 2.9: Lukáš Adamec Superstar

Je to za nami. Druhou Česko Slovenskou Superstar sa na záver vyčerpávajúceho trojhodinového prenosu stal Slovák, Košičan Lukáš Adamec. Bolo to dojímavé, bolo to prekvapivé, ale celkom pochopiteľné. Samotná cesta prenosom však nebola jednoduchá, tak sa ešte posledný raz pristavme pri programe, ktorý po vyše dvoch mesiacoch končí. Síce skončil vystúpením Michala Davida, čo je z kategórie paranormálnych javov a svetových záhad formátu krištáľových lebiek, ale čo už, stalo sa.

 

Hlavným problémom, ktorému musela produkcia čeliť, bolo, čo narvať do troch hodín, aby sa ľudia pri televízoroch neuhrýzli nudou, ako sme boli svedkami v zatiaľ poslednom ročníku slovenskej Superstar. Popasovali sa s tou úlohou statočne, i keď nad výsledkom som občas dvíhal obočie tak, až ma na zátylku šteklilo. Tá výhrada sa netýka, samozrejme, vystúpení dvanástich a desiatich top finalistov.

Moderátori na nezastavenie

Súťaž Hlod týždňa pevne chytili do rúk moderátori. Akurát Gábina Osvaldová sa snažila narušiť ich hegemóniu, keď svoju menovkyňu na javisku opísala slovami: Kráska s hlasem zvířete. Dojatý Lukáš zase po oznámení, že vyhral, predniesol neskutočnú vetu: „Pre mňa je Gabina víťazkou a posielajte jej hlasy!“

Nik iný sa už nekvalifikoval. Súboj o pomyselnú trofej odštartoval Leoš, keď na sedemnásť blondín pod javiskom skúsil zakričať: Harich! Odpoveď bola samozrejme v podobe delirického pišťania a výskania. Pri snahe zistiť presný čas sa obrátil na Tinine trblietavý náramok: „Kolik je karátů?“ Nemilosrdného Paliho sa snažil spacifikovať slovami: „Palo, si otrávenej jak španělská okurka!“

Tina sa samozrejme nenechala zahanbiť. Napríklad zhabala Lukášovi vreckovku, ktorou si utieral pot z čela a hodila ju do publika lovcom trofejí. Keď jej pod nohami pristála ružová lopta, prísne napomenula rozkokošeného diváka: „Hrať sa budeme po prenose, dobre?“ Divákov zase nabádala hlasovať pomerne výhražne, keď ich strašila Lukášovou fanynkou z dokrútky: „Určite sa nechcete dostať do konfliktu s blonďavým pitbulom!“

Ocenenie si však napokon odniesli obaja spoločne. Ich kamenný výraz, ktorý si vopred pripravili na okamih, keď sa z obálky dozvedia meno víťaza, bol neskutočný.

Najlepší z najlepších

Na to, že o titul súťažili len dvaja finalisti, sme mali dosť veľa vystúpení. Čo po skúsenosti s dnes už raz spomínaným finále tretej slovenskej Superstar veľmi oceňujem. Tak sa na to pozrime a pre spestrenie zhodnoťme nielen GG a Lukáša.

Top 12 (Robbie Williams – Let me entertain you) – Hrom a peklo, prečo TOTO nemohla byť ich spoločná pesnička? Toto malo poriadne gule, a to tam prosím spievali aj Kurc a Ševčík! Veľmi príjemný štart!

Gabriela Gunčíková (Bon Jovi – Livin‘ on a prayer) – Na začiatok rozhodne nie zlé, aj keď GG bola celkom nervózna a trochu sa to odrazilo. Škoda, že vokalistov nebolo poriadne počuť.

Lukáš Adamec (Red Hot Chilli Peppers – By the way) – Lukáš sa nekašle, pokojne si do grandfinále zoberie málo známu vypaľovačku, ktorú samozrejme vypáli tak, že sa steny trasú. A to len tak, by the way.

Gabriela Gunčíková (Věra Špinarová – Jednoho dne se vrátíš) – Uff, Gábina na polovicu pesničky normálne vypla cirkulárku! Rytmicky nesmierne zákernú vec zvládla s prehľadom a keby vyhrala, musela by Lukášovi, ktorý jej túto pesničku vybral, pobozkať nieže ruky, ale osobitne každý prst. Úprimne, po tomto som si myslel, že aj vyhrá.

Lukáš Adamec (Spin Doctors – Two princes) – Lukáš  umožnil Gábine predviesť jej rozsah, ona sa mu odvďačila možnosťou otestovať kapacitu pľúc. Lukáš sa snažil z toho nejako so cťou vykorčuľovať, ale ten ľad bol dosť klzký. Škoda toho výberu.

Top 10 (Coldplay – Viva la vida) – Réžia mala problém nájsť všetkých finalistov roztrúsených po sále. A my sme si mohli pripomenúť, že väčšina z nich fakt spieva dobre až výborne. V podstate, keby v grandfinále zastali proti sebe Piňák a Kolečkářová, ani by mi to neprekážalo.

Samuela Troblová (porotcovská medley) – Generálka Hviezdnej roty sa odviazala a zahrala na synťáku poprsím. A nespievala až tak zle, ale bolo vidno, že je zabávačka, nie speváčka.

Tomáš Konečný (bližšie neidentifikovateľné skupinové vystúpenie) – Na javisku zavládla praveká anarchia a ja si vravím, že medzi plukovníkom Hviezdnej roty a Michalom Šepsom veľa rozdielov nie je. A tiež nevyhral. A ešte mu aj Tina bez všetkého skonfiškovala hrdzavý nôž.

Gabriela Gunčíková (Europe – Final countdown) – Áno, nepochybne sa GG predviedla tým najlepším, čo je v nej. A vôbec neprekážalo, že sme to už raz počuli. Mimochodom, GG bola drsnejšia a lepšia ako originál.

Lukáš Adamec (Vašo Patejdl – Nepriznaná) – Naozaj nebol najlepší nápad sprevádzať sa sám na klavíri. Lukáš sa nevedel sústrediť na obe veci a navyše sa izoloval od publika i kamier. Ale žeby to znelo tak zle? Tak to určite nie.

Michal David (Megamix) – Zlatá Vondráčková! Tá zmes obludnosti sa nedá opísať, to sa musí zažiť. Nie, škrtnite to, to by som neprial ani najhoršiemu nepriateľovi. Vážne David vyhral TýTý? A to takto bratia Česi nie sú celonárodne tak trochu perverzní?

Lukáš & GG (Pomáda) – Tak neviem, predstavoval by som si od nich dvoch nejakú rockovú brutalitu, nie Pomádu. A to, prosím, zneli a vyzerali perfektne.

Potom som, zrejme pod vplyvom Davida a Pomády, dostal strašné halucinácie. Marilo sa mi, že na javisku poskakuje a hučí bojovník z Veľkonočných ostrovov, ktorý sa nepodobal na žiadneho finalistu. Pre prípad, že to neboli halucinácie, pridávam hodnotenie: Bojový tanec z Rapa Nui opäť pripomenul, že v tomto ročníku nastalo zopár tak bizarných situácií, že Monty Pythons by mali čo robiť, aby to vymysleli. Na grandfinále zjavne nestačil Michal David, tak tam zavolali polonahého tanečníka. No, bolo to efektné, čo k tomu dodať.

Lukáš Superstar

Hoci tipy poroty i všeobecné očakávania sa prikláňali k víťazstvu GG, napokon sa celkovým víťazom stal Lukáš. Hoci v poslednom kole mala jeho súperka navrch, rozhodne voči konečnému poradiu nenamietam. Napokon, neprekážalo by mi, ani keby to bolo naopak. Kým GG má perfektný a vyspievaný hlas a stabilné výkony, Lukáš to vyvažuje charizmou a väčšou univerzálnosťou.

Že vôbec vyhral, nie je až takou záhadou. Napriek záverečným výkonom a väčšiemu počtu hlasujúcich z Česka – prevážil to fakt, že väčšina hlasujúcich sú dievčatá a zanedbať sa nedá ani faktor solidárnych Košíc. No a amfiteáter s priamym prenosom? Magnet na esemesky. Prekáža mi to? Ani omylom. Skrátka som spokojný, pretože pri danej konštelácii som nemohol byť nespokojný.

Lukáš bol dojatý, s Gabčou sa podelil o peniaze i záverečnú pesničku… No, záverečnú. Z neznámych príčin grandfinále končilo reklamou Michala Davida na jeho nový album. Hoci sa z toho dalo vyťažiť tak pol tony štipľavých poznámok, nechal som si túto príležitosť ujsť a rýchlo som televízor vypol. Tiež mám len jedny nervy. A lúčim sa s poznámkou, že to bolo krajne nevhodné a prosím, už nikdy to neopakovať.

Lebo je zrejmé, že súťaž sa opakovať bude. Prečo by aj nie? Tento ročník televíziám priniesol solídnu sledovanosť, nemalý príjem za esemesky – a buďme úprimní, napriek rozčuľujúcemu Šepsovi to bolo pár celkom príjemných večerov. Uvidíme, do čoho sa televízie pustia najbližšie – a čo budeme sledovať na týchto stránkach.

Pridaj komentár