ČSS 2.5: Duo na vyhadzov

Kačacia operácia „Zachráňme finalistu Haricha“ zožala úspech a aspoň o týždeň oddialila ďalšiu neradostnú redukciu slovenskej reprezentácie v Česko Slovenskej Superstar. Vydesené kačičky posielali smsky odušu, a tak sa Martin dostal do finálovej päťky. Pri víťaznom ťažení však za sebou nechal jednu, ktorú nemusel, a ďalšieho, za ktorého vypadnutie musíme poďakovať. Ktovie, ako by sa situácia vyvíjala, keby sa porota zaťala a divokú kartu minulý týždeň neudelila… Nuž ale vieme, ako by svet vyzeral, keby bolo keby. Tak sa na to vykašlime a pozrime si radšej, čo sa v nedeľu a pondelok dialo.

Nečakaný matematický problém, ako zorganizovať duetá pri nepárnom počte spevákov, vyriešila produkcia šalamúnsky a mali sme možnosť vidieť dve duetá a jeden terctet, ako nás zasvätene poučil profesor Leoš Mareš. Ten si zároveň pripísal prvú nomináciu na Hlod týždňa, keď voľne parafrázoval Sladké mámení na Špatné trávení. Veľmi chudobné nominácie spestril Paľo Habera, ktorý GG sucho oznámil: „Vyzeráš výborne. To je všetko.“ Poslednou nominovanou a zároveň víťazkou sa stala Gábina Osvaldová a jej vzletné: „Tak pravil Rytmus. Já s ním souhlasím.“

Zlatá Helena sa vracia

Finalisti dostali nečakanú asistenciu v podobe Heleny Vondráčkovej. Úvodné stretnutie s ňou bolo ešte o stupeň bizarnejšie ako Láska je tu s vami minulý týždeň. Horda mládežníkov zarachotila Sladké mámení a Alžběta vyzerala ako: Panebože… čo tu robím? Snáď to nenakrúcajú… Snáď nie som v zábere… Úsmev, úsmev, lebo musím byť slušná!

Ďalšia, pre zmenu moja zdesená myšlienka znela takto: Panebože… Helena im vyberá pesničky… Panebože… SVOJE!!! No, a pozrimeže. V niektorých prípadoch sa jej darilo viac ako platenému štábu. V niektorých prípadoch jej mohli preventívne odťať hlavu. Moment, nie, ani to by nepomohlo.

A aby sme neostali skrátka, Helena a Jiří Korn predviedli svoje vystúpenie, čo v hale plnej pištiacich fanyniek pätnásťročných spevákov vyzeralo prapodivne. Ich prvé vystúpenie nechalo divákov vlažne postávať – blondíny predsa prišli na Haricha! Neviem, čo urobilo ich druhé číslo, ale u mňa vzbudilo nefalšovaný úžas: tak ich prvé publikum dnes vykopávajú archeológovia  a oni dokážu spievať naživo, nezabudnúť text a popri tom krepčiť ako zamlada. Teda – klobúk dolu. Helena mala pri tom ostať. Jej pesnička na záver už bola trapas. Katastrofa večera!

No a to je jediná Katastrofa večera, ktorú dnes udelím. Skutočne, finalisti sa tentoraz vytiahli a napriek rozdielnej úrovni ich výkonov si ani jeden z nich tento titul nevyslúžil. Vzhľadom na to, že minulý týždeň som ich udelil tri, asi im to odpustím.

Dvojspevy a trojspevy

Alžběta Kolečkářová (Helena Vondráčková – A ty se ptáš co já) –  Alžbětka vyzerala, že by v tejto chvíli bola radšej na gastroskopii – a my tiež. Na úvod mala liezť niekam vysoko, kam by za normálnych okolností neliezla a znelo to strašidelne. Tak sa na to vykašľala, skočila nižšie a pustila ventil naplno. Našťastie.

Petr Ševčík (Phil Collins – You can’t hurry love) – Áno, toto je definitívne dôkaz, že Helena je použiteľná ako zbraň hromadného ničenia. Čo mal Petr robiť s touto pesničkou? Odspievať najlepšie, ako sa dá a rýchlo zabudnúť. No a treba dodať, že to znelo lepšie ako jeho niektoré doterajšie vystúpenia.

Michal Šeps (Kryštof – Obchodník s deštěm) – A tu Helena odviedla pri výbere pesničky lepší kus práce ako doteraz Michal aj hudobný dramaturg. Pozrime sa, ono to vôbec nebolo zlé! Príjemné prekvapenie výberom a dokonca aj prevedením! A hádka s Rytmusom bola ako bonbónik. Tí dvaja sa nemajú radi a tešíme sa na chvíľu, keď sa do seba pustia fyzicky.

Lukáš Adamec (Tom Jones – It’s not unusual) – Dobre, čo tu povedať? Lukáš vyzdravel. Tom Jones mu sadol. Bolo to dobré. Koniec diskusie.

Gabriela Gunčíková (Helena Vondráčková – Lásko má, já stůňu) – Gabriela neposlúchla tútorku Vondráčkovú a dala tento slaďák po svojom – a zase dobre urobila. Mne tá drsnosť na rozdiel od poroty vôbec nevadila, myslím, že keby sa GG snažila z toho urobiť sladký šalát, dopadlo by to katastrofálne.

Martin Kurc (Wham – Wake me up before you go go) – Vondráčková trafila, pieseň sadla Martinovi len tak-tak. Nebol to žiaden zázrak, ale po množstve katastrof, ktoré Martin predviedol, to bola vítaná úľava.

Martin Harich (Beatles – A hard day’s night) – Helena upadla do vývrtky po informácii, že Martin v živote túto pesničku nepočul. A napriek tomu ju dal veľmi solídne a bavilo ma to.

Gabriela Gunčíková & Lukáš Adamec (Tina Turner & Eros Ramazotti – Cose della vita) – Potenciál týchto dvoch sa dotýka hviezd. Škoda, že im nevybrali lepšiu pesničku, ktorú by som si mohol dôkladne užiť.

Martin Harich, Martin Kurc & Petr Ševčík (Sting, Bryan Adams & Rod Stewart – All for love) – Príjemné vystúpenie s badateľnou dôkladnou prípravou. Eufóriu publika nezdieľam, ale až na neistý začiatok to chalanom celkom vyšlo.

Alžběta Kolečkářová & Michal Šeps (Sonny & Cher – I got you babe) – Michal sa veľmi snažil to Alžbětke nepokaziť a Alžbětka sa snažila príliš nad ním nevyčnievať. Boli neskutočne roztomilí a chechtal som sa ako blázon. Síce keby som sa dokázal odosobniť ako Rytmus, asi by som povedal to isté, čo on. Ale ja som sa neodosobnil. Bodka.

Vo dvojici sa vypadáva lepšie

Alebo ani nie. Po tom, ako hladko do ďalšieho kola prešli GG, Lukáš a na môj otrávený povzdych aj Petr, bolo jasné, že ide do tuhého. Martinovia opäť putovali do čakárne a na pódiu ostali Alžbětka s Michalom. Emócie na bode varu, romantický párik ide byť rozdelený. A to už sme vedeli, že je zle. I bolo. Sedemnásť blondín pod javiskom víťazoslávne sledovalo, ako tá beštia, čo zaberá Michalovo srdce, vypadáva.

Zvyšok oboch repubík len zúfalo povzdychol. Vypadla jedna z trojice najlepších spevákov, stala sa dlaždicou na triumfálnej ceste Michala Šepsa k víťazstvu. Straší ma predstava finále Šeps – Gunčíková, v ktorom GG prehrá. Ale aspoň si českí bratia vychutnajú obdobu našej Vierky Berkyovej.

Alžbětka však nevypadla sama. Mobilizáciu pištiacich kačičiek neprežil Martin Kurc a proti tomu sa nedá nič namietať. Bol častým výhercom titulu Katastrofa večera. Teraz už len dúfať, že jeho fanynky nebudú neprimerane dlho v hre držať Petra Ševčíka. Dvaja zlatí chlapci sú už na päticu finalistov priveľa. Do toho trapas menom Šeps a obrázok o vkuse týchto dvoch národov je kompletný.

1 thought on “ČSS 2.5: Duo na vyhadzov

  1. RE: ČSS 2.5: Duo na vyhadzov
    Vyborne zhrnutie. Ja by som dodala, ze na priklade Michala Sepsa krasne vidiet, ze fanynky (a fanusikovia?) zdaleka nehlasuju iba kvoli spevu. Seps, aj ked sa zda byt vacsinu casu myslou v inom svete, chtiac ci nechtiac, je skvely marketer. On predava nielen „spev“, ale aj sou, akysi zivotny postoj („vsechno v pohode“), modu, hudobny styl. V podstate nieco podobne robi Madonna ci Lady Gaga. V pripade Sepsa by mi to nevadilo, pokial by som pocas jeho niektorych vystupeni nemala chut schovat sa pod koberec. Nuz ale, to zabava graduje.

Pridaj komentár