Slovo na nedeľu 8. júna

Vážené súdružky a súdruhovia,

je neuveriteľné, ako si niektorí vedci v snahe zviditeľniť sa privlastňujú pozorovania iných. Jediné, čo si zaslúžia, je naše pohŕdanie. Môžeme tým hnusným kapitalistickým Švajčiarom len zvrchu odfrknúť: Dobre, u vás hlúpe muchy žijú dlho, ale u nás tie najhlúpejšie majú aj volebné právo!

Česť práci!

Hlúpe muchy žijú dlhšie

Podľa švajčiarskych vedcov sa nevypláca byť inteligentným a jednoznačne platí orwellovské heslo: „nevedomosť je sila“, pokiaľ chcete dlho žiť. „Zatiaľ je ťažko prenášať tento poznatok na ľudí, ale minimálne muchy majú dlhšie životy, najmä tie hlúpejšie,“ uviedol dnes Tadeusz Kawecki a jeho kolega Joep Burger zo švajčiarskej univerzity v Lausanne.

So spolupracovníkmi rozdelili muchy na dve skupiny: jedna menej inteligentná sa riadila podľa prirodzených inštinktov, druhá bola inteligentnejšia vďaka použitiu Pavlovových metód – dokázala si na základe pachu či chute vybaviť príslušné jedlo alebo skúsenosť.

Po asi tridsiatich generáciách sa prejavil rozdiel. Menej inteligentná skupina žila oveľa dlhšie (v priemere o 10 až 15 dní) než jej „vzdelaní“ oponenti. „Možným dôvodom je zvýšená nervová aktivita, ktoré vytláča ostatné životné funkcie do úzadia,“ špekulujú vedci v závere článku z vedeckého časopisu Evolution.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár