Slovo na nedeľu 24. februára

Vážené súdružky a súdruhovia,

musíme si sebakriticky priznať, že v Slove na nedeľu sa príliš často obraciame na zahraničie. Akoby u nás toho nebolo dosť, čo môžeme obdivovať. Aha, ako skvele si s nástupom eura poradí naše školstvo! Veď čo by viac potešilo žiačikov, ako si na hodine hudobnej výchove zaspievať: „Pod oblôčkom vyskakoval, štyri eurá ukazoval?“

Česť práci!

K výuke o eure prispejú aj učitelia hudobnej výchovy

Žiaci v základných a stredných školách sa budú od septembra učiť o eure. Splnomocnenec vlády pre euro Igor Barát povedal, že deti sa nemusia desiť, nečaká ich zavedenie nového predmetu. Spoločnú európsku menu budú preberať v rámci existujúcich predmetov, napríklad na slovenčine, cudzích jazykoch, matematike, dejepise, výtvarnej, etickej výchove, ale aj na hudobnej výchove. „Pri nácviku ľudových piesní zdôrazniť spoločné záujmy, špecifiká, hodnoty,“ povedal o úlohe učiteľov hudobnej výchovy minister školstva Ján Mikolaj. Prváčikom sa podľa neho spomenie euro pri preberaní písmen P (peniaze) a E (euro).

Rezort v spolupráci s Národnou bankou Slovenska pripravil pre žiakov špeciálne učebné pomôcky. Pre školákov od sedem do 12 rokov je určený euro-rotoautomat, na ktorom sú zobrazené euromince a bankovky, krajiny eurozóny a 13 otázok s odpoveďami týkajúcich sa eura a jeho zavedenia na Slovensku. Podľa Baráta NBS dala vytlačiť 321-tisíc euro-rotoautomatov za 3,5 mil. Sk. Informačné letáky Euroinfo za milión korún vyrobili pre žiakov od 13 do 19 rokov. Vytlačili 300 tisíc kusov. Pomôcky by mal dostať každý žiak, distribuovať ich budú krajské školské úrady.

„My nejdeme prepisovať učebnice,“ povedal minister Mikolaj. Informácie o eure sa objavia len v nových učebniciach, ktoré sa budú tlačiť. Rezort štartuje e-learningové kurzy pre učiteľov, po ich absolvovaní by mali získať osvedčenie. „To ešte domyslíme,“ odpovedal Mikolaj na otázku, aké osvedčenia by mali dostávať. Podľa šéfa rezortu v každej škole by mal byť aspoň jeden učiteľ – vyškolený odborník na euro. Mikolaj uviedol, že učiteľov sa nechystajú nejako špeciálne motivovať. „Určite peniazmi nie, to poviem otvorene,“ vyhlásil Mikolaj.

Rezort školstva na projekt Euro do škôl nedá ani korunu, financuje sa z rozpočtu splnomocnenca. Barát však nevedel vyčísliť, koľko financií sa na projekt využije.

„Určite to nebude formou, že sa rozdajú učebné pomôcky, a tým sa to končí,“ povedal Barát o projekte. Podľa neho na školách by sa mali žiaci dozvedieť termín zavedenia eura, konverzný kurz, mali by spoznať podobu euromincí a bankoviek, ochranné prvky, ako bude fungovať duálny systém a informácie o ochrane spotrebiteľov pri prechode na novú menu. Naučiť by sa mali aj to, kde a ako môžu zameniť slovenské koruny za eurá.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár