Slovo na nedeľu 7. januára

Drahí bratia a sestry,

pôvodne som chcel túto správu zaradiť, aby ste videli, akí sme ekumenickí a tolerantní a pripomenieme si aj pravoslávne Vianoce. Pri jej čítaní mi však tlak stúpol do nadoblačných výšin. Videl to kedy svet? Aby na vianočnom stromčeku viseli ľadové medvede?! Družice, kozmonauti, komunistické symboly, prosím, ale ľadové medvede???

Počuli ste slovo Hyenovo.

Na ruských vianočných stromčekoch poletujú namiesto anjelikov kozmonauti

Ortodoxná časť Rusov slávi tento víkend pravoslávne Vianoce. Mnohé z dnešných ruských domácností zdobia každoročne vianočné stromčeky aj ozdobami z čias minulých. Nie je prekvapením nájsť stromček ozdobený malými kladivkami či kosáčikmi, červenými hviezdami či napodobeninami zmenšených kozmonautov. Páči sa to aj 40-ročnej kuchárke z Moskvy Jelene Vitugine, ktorá ich považuje za milšie, ako novodobé moderné ozdoby, ktoré sa dnes predávajú kdekoľvek. Jej Vianoce dotvára aj bábika z Uzbekistanu z 50-tych rokov, ktorá je pre ňu znakom priateľstva medzi bývalými sovietskymi republikami.

Moskovčania, ktorí si pamätajú Vianoce v roku 1931, si spomínajú na gigantický vianočný stromček, ktorého vrcholec zdobila veľká, červená, päťcípa hviezda. Prvé vianočné ozdoby sa predávali s podobizňou Lenina aj Stalina. V roku 1937 zasa Komisariát vzdelávania vydal knihu s voľným prekladom titulu Nový rok v materskej škole, kde sa píše: “ …vianočný stromček ozdobený červenou hviezdou symbolizuje veselé a šťastné detstvo, za čo treba ďakovať strane“.

Aj keď Nový rok bol čiastočne apolitický, dal sa porovnať s ostatnými štátnymi sviatkami. Počas druhej svetovej vojny sa stromčeky zvykli zdobiť aj malými tankami, modelmi zbraní, napodobeninami parašutistov, a strážnych psov. Keďže situácia obyvateľstva bola často ťažká, ľudia si museli ozdoby vyrábať sami. Používali na to opotrebované žiarovky, mnohé predmety namáčali do vody s vysokou koncentráciou soli, aby sa na nich vytvorili ozdobné kryštáliky. Sovietski dizajnéri sledovali požiadavky trhu, no hlavne vedenia strany a vyrábali ako ozdoby hokejistov, či cirkusových akrobatov.

V časoch Nikitu Chruščova sa na stromčekoch po prvý raz objavili postavičky z kukuričných kláskov pripomínajúce šúpolienky. Vďaka napredovaniu Sovietov vo vesmíre nahradili anjelov kozmonauti a do predaja sa dostala aj miniatúra Sputnika. Favoritmi Vianoc boli aj ľadové medvede a polárni výskumníci.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár