Slávik 2010 pre módnu políciu

Premýšľam, čo povedať o tohtoročnom Slávikovi, aby to bolo výstižné, trefné, podľa možnosti vtipné a drsno úprimné. A neviem. Pritom nemožno ani povedať, že by to bolo nemastné-neslané, pretože tvorcovia sa evidentne snažili. Našli perfektnú rovnováhu medzi noblesou, aká výročnému oceňovaniu patrí, a čistou zábavou pre ľud. Možno to bola chyba – hoci úmysel bol dobrý, výsledok bol v tej úzkostlivej rovnováhe… nudný. Divák sa nebavil. Divák sa netešil. Divák sa dokonca ani nerozčuľoval, čo inak takto na Slávikoch fungovalo vždy. Skrátka… nič.

Ani len medzititulok neviem dať

Ak by niekto meral moju pozornosť nejakým grafom, zistil by, že krivka stúpa iba pri pohľade na pozoruhodné módne kreácie, ktorými sa prezentovali niektorí účastníci. A to je asi jádro pudla, pretože obvykle si sotva všimnem, čo má kto oblečené a pokiaľ to nie je niečo fakt desivé, moje vnímanie sa obmedzuje na prepínanie medzi dvoma stavmi: oblečený/nahý. Ak si začnem všímať, že Zuzana Smatanová sa dostavila ako chlpatá Morticia Addams, asi to bolo na okolitej zábave to najzaujímavejšie. A to je dosť tristné.

Zuzana Morticia Addams-SmatanováÁ propos, pudlo. Hneď prvé vystúpenie tento trend určilo – Zdenka Predná s pudlom niekde pri kolenách. Doslovne. Chlapcov raperských musel od závisti šľak triafať. Kristína prišla posiata motýľmi a zistili sme, že ešte stále sa nenaučila chodiť, keďže ju tanečníci zase museli dvíhať a na pleciach nosiť hore-dolu. Našťastie nedala Horehronie – zjavne ho mala v zálohe pre prípad, že by sa stala absolútnym Slávikom. To sa chvalabohu nestalo a večer uzatvorila Morticia a jej Lietajúci Cyprián. Skvostne ním tak zhrnula celý večer – neurážlivé, nenápadité, nezáživné. Že predbieham? Nevadí. Ale dobre, poďme naspäť.

Kristína sa prezentovala pesničkou v troch remixoch – slaďák, country a tuc-tuc. Všetky tri zneli zle a zjavením sa v blond parochni to už úplne zabila. Nečakaný porast hlavy bol výsledkom stávky, ktorú spolu s Petrom Cmoríkom a Morticiou prehrali. Ešte aj tento takzvaný zábavný element sme dostali naservírovaný nudne.

Ani druhý medzititulok nebude originálnejší

Žeby boli na vine moderátori? Vera Wisterová a Filip Tůma sa úlohy zhostili ani nie že zle, naopak, celkom im to išlo, kým sa nesnažili byť za zábavných. To by naozaj nemali v budúcnosti robiť, to bolo zlé. Ani Juraj Mokrý neprekročil svoj tieň a nepodarilo sa mu byť vtipným. Ani Eva Máziková v župane nevyťažila nič z napomenutia Hlasu zhora, aby toľko nerozprávala. Čo mala na srdci Elena Podzámska, sme nezistili, pretože celú pozornosť odpútal jej odev. Vyzerala, akoby bola na ceste do národného divadElena Labuť Podzámskala trsnúť si Labutie jazero. Kto to na ňu navliekol a ako je možné, že to prežil, ostane záhadou pre budúce generácie.

Treba však povedať, že predsa len sme sa dočkali prekvapení. Konkrétne dvoch. Prvým bolo víťazstvo Richarda Müllera. Druhým skupina Elán. Teda nie žeby ich umiestnenie bolo prekvapujúce, skôr bolo šokom, že Jožo Ráž zhruba päťdesiat percent času vyzeral, že nie je na baterky. A už úplne nečakané bolo, že pieseň, ktorú predviedli, nebola ani zďaleka taká katastrofa, akej je Elán schopný. Skoro sa to až počúvať dalo!

A to je zhruba tak všetko, o čom sa dá v súvislosti so Slávikom 2010 rozprávať súvislo. Ďalej to budú už len náhodné postrehy.

 

Miscellaneous thoughts

 • Objav roka: Ján Mitaľ. A to je kto?
 • Skokan roka: Good Fancy. A to je kto?
 • Páni z Elánu už majú problém trafiť z hľadiska na javisko. Ale to je celkom pochopiteľné.
 • Počuli sme Horehronie v rapovom prevedení. Už sme počuli všetko.
 • Kto vôbec pustil tú skupinu AMO na javisko?
 • Magda Vášáryová v hľadisku. Deň pred komunálnymi voľbami. No, dúfajme, že je to posledné kreslo, v ktorom ju vidíme.
 • Robo Mikla v hľadisku. Je pomerne prekvapujúce, že sa vôbec do toho hľadiska dostal.
 • Zvykne si niekedy Miro Žbirka na to, že zaňho ľudia hlasujú, alebo bude naveky taký prekvapený?
 • Bubeník z Desmodu vyvolal napätie pištoľou v podpažnom puzdre. Čakali sme, na koho tú zbraň použije. Nedočkali sme sa. Tuším som konzervatívny, ale mne sa ten módny doplnok nepáčil.
 • Len sa mi to zdalo, alebo naozaj Peter Cmorík nevedel text a zakrýval to mikrofónom, za pomoci úslužnej kamery, ktorá sa bleskurýchle vzdialila?
 • Á propos, kamery. Veľkorysé nájazdy sa robia ťažko, keď vám každých päť metrov do záberu vbehne stĺp.
 • Ceny spevákom odovzdávali dámy z Ordinácie v ružovej záhrade. Chceli tým organizátori oceneným niečo naznačiť?
 • Michaela Čobejová sa zjavila v dokonalom stvárnení výra skalného, ktorý vrazil do stĺpa elektrického vedenia.
 • A viac k piatkovému večeru nemám čo dodať.

 

Michaela Who? Čobejová

17 thoughts on “Slávik 2010 pre módnu políciu

  1. RE: RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
   Každopádne stylisti mali asi včera večer voľno, viď. príklad: pištoľník z Desmodu, Predná s pudlom v gatiach a s konským chvostom, ktorým zametala pódium, baletka Podzámska, Smatanová ako Borg zo Star Treku a v hľadisku sedela nejaká mladá dáma, ktorá mala niečo ako kačacie krídlo na hlave.

     1. RE: RE: RE: RE: RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
      Nuž, nejako musí zaujať.
      A keby došla na hlave s čírom, to by bolo príliš jednoduché.

 1. RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
  Že kto je Good Fancy? Milí moji, keby ste nepočúvali len mainstreamové slovenské rádiá, ktoré hrajú len kapely a spevákov s „dobrou tlačenkou“, tak by ste vedeli, kto je… Treba behať po festivaloch. Je to super rocková kapela, ktorá sa skladá z 5 študovaných hudobníkov a narozdiel od mnohých iných, oni ten plejbek naživo nikdy nepotrebovali… Oni tam patria už dávno. To, že ich masy nepoznajú je len výsledkom toho, ako si „starí“ interpréti strážia svoje stoličky a nikoho nového nepustia, ak ho tam niketo náhodou nedotlačí…

  1. RE: RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
   Prepáč, ale väčšina z nás už nemá 18 a musia chodiť aj do práce a živiť rodiny, tak na festivaly akosi nie je čas. Tak ešte raz prepáč, že sme si nestačili všimnúť, nejakú amatérsku skupinu. Ale sľubujeme, že keď ste nám ju hlasovaním, vy fanúšikovia festivalov a nekomerčných rádií objavili, tak si ju konečne zapamätáme.

   1. RE: RE: RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
    Prepáč aj Ty… Ja už dosť dávno nemám 18 a tí ľudia, ktorých Ty nazývaš amatérmi majú na hudbu vyštudované školy a venujú sa jej už roky… Akurát majú inú životnú filozofiu a nie sa podradne predierať kadejakými „Superstar“… Kadžý nemá tlačenku. Skutočná kvalita sa musí predierať roky, aby ju niekto aj zbadal…

    1. RE: RE: RE: RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
     Reagoval som tak, preto, lebo v tvojej reakcii si nás všetkých označila za poslucháčov mainstreamových rádií bez toho aby si kohokoľvek z nás osobne poznala (a teraz hovorím hlavne za seba). Dnes je hudobný svet taký bohatý (aj ten slovenský), že nepoznať niekoho nerovná sa absencii hudobného vkusu.

 2. RE: Slávik 2010 pre módnu políciu
  Zo Slávika už nevládzem byť ani sklamaná. Zuzana Smatanová, ten najfalošnejšie spievajúci vešiak zas má vraj zlato v hrdle. Možno keby ho vypľula, tak by sa dala naživo počúvať.
  Kuly tam niečo spomínal, že bubeník je kapelový stylista – tak zrejme mal tú pištoľ pre prípad vzbury.

Pridaj komentár