SHS (4): Kto sa stratil vo viedenskom big bande

Mám taký pocit, že aj hyeNoviny sa ocitli v monitoringu toho, čo kto napísal o Superstar. Alebo ma aspoň nechajte si to myslieť. O sebe veľkú mienku nemám, pretože zakaždým píšem to isté. Moderátori skvelí, zvuk príšerný. Ale čo ja môžem za to, že moderátorov pomaly pasujem na národný poklad a zvuk a zvukovú réžiu posielam do horúcich pekiel, kam patrí. Keď som sa minule sťažoval, že moderátorov nepočuť, keď treba (to platilo aj tentoraz), tak tentoraz ich bolo počuť, aj keď nebolo treba. Ale pozor, pochvala réžii. Oproti doterajším prenosom sa badateľne znížil počet rúk a trupov vbehnutých do záberu. A ako vyzeralo všetko ostatné?

Vráťme sa k moderátorom, ktorí sa opäť prekonávali. Adela sa kvôli svojmu vzhľadu pasovala na bociana. Spolu s prenosným psíkom zvaným Fifinka jej to ale nesmierne svedčalo a Pycovi samozrejme tiež. Ich šarm a humor je povestný. Keď už pre nič iné, pre týchto dvoch sa oplatí každý piatok obetovať televízii. Aby som nezabudol, Hlod týždňa si vyslúžil Pyco za svoj komentár počas tréningu na golfový odpal: „A loptičku nemám. Daj Fifinku!

Spieval sa big band, miestami úspešne, miestami to nebolo celkom ono. Stle dúfam, že titul Katastrofa týždňa raz konečne neudelím, ale taká situácia ešte nenastala. Nebolo to mimochodom žiadne prekvapenie, ale poďme na našich malých černoškov v poradí, v akom sa objavili na scéne:

Osem malých černoškov išlo pozrieť Viedeň…

Ivan Štroffek – A toto si už nechám páčiť. Ale viac ako Ivanov spev ma bavili stoické huslistky elegantne ťahajúce slákom do Satisfaction. Slovutní porotcovia asi čítajú HyeNoviny, lebo začali ryť do Ivana, aspoň tým, že sa málo pohybuje.

Petra Kepeňová – Petra sa konečne nasrdila a zabojovala v bitke, na ktorú by si len tak niekto netrúfol – zaspievať Rome Wasn’t Built in a Day. Akokoľvek chcem, nemôžem sa ubrániť porovnaniu s Katkou Koščovou. Oproti nej je Petra jednoducho amatér a nepodarilo sa jej do tej pesničky narvať ani desatinu z toho, čím ju zaplavila vlani Katka. Aby sme však boli spravodliví, Petra vydala zo seba, čo mohla a konečne sa z katastrof doterajších rehabilitovala.

Jakub Petraník – Túto pieseň má zjavne nacvičenú dôkladne. Zladil sa s big bandom tak dôsledne, až to malo miestami nepríjemne nasladlý a gýčovitý zvuk. Výsledkom bol solídny, ale inak veľmi ľahko zabudnuteľný výkon. Na vypadnutie to ale určite nebolo, ale akosi sme si už zvykli, že nie tí najslabší vypadávajú.

Peter Bažík – Žiaden zázrak netrvá večne a po dobrom výkone z minulého týždňa prišla taká horšia štandardná bažíkovina. Jeho choreografia s mikrofonickou partnerkou bola určite lepšia ako nezvučný, v orchestri utopený hlas. Zúfala nuda. Čo keby sa Peter namiesto spevu vrátil k husličkám?

Barbora Balúchová – Oplatilo sa ju neodpisovať. Tentoraz to skutočne malo grády, takže po prvý raz som po jej vystúpení nemal otázniky v očiach. Paľo H. mal pocit, že to bolo, voľne parafrázujúc, bez srdca. Neviem, prečo to v Barborinom prípade počul až teraz.

Martin Krausz – Tak v tomto prípade sa zázrak nekonal. Martin miestami išiel dobre, ale občas skĺzaval do nepochopiteľného kňučania a vysoké tóny mu preskakovali, akoby si v tej chvíli spomenul, aké to bolo, keď mutoval. Ešte aj orchester cválal, akoby to chcel mať čo najrýchlejšie za sebou. Titul Katastrofa večera nemohol nájsť lepšieho vlastníka. A ešte raz niekto spomenie, že v detstve hral Olivera Twista, tak za seba neručím!

Peter Cmorík – Pyco ma naštval, keď vytiahol že You Can Leave Your Hat On je striptérska pesnička – chcel som to použiť prvý! Ešte by ma zaujímalo, odkiaľ vie Pyco podrobnosti o pánskom striptíze, ale nechajme to. Máme hodnotiť Cmora. Ale čo tu už nahodnotíme, zase raz to bolo skvelé po všetkých stránkach.

Mária Bundová – Spievať po Petrovi je nepekná pozícia a Mária je asi jediná v kolektíve, ktorú to nemusí nevyhnutne pochovať. A Mária sa veru nenechala pochovať. Kým zo začiatku korčuľovala na samom spodku svojho rozsahu a neskôr si len tak pospevovala, za polovicou sa do toho konečne poriadne oprela. V jej prípade platí: aj viac je niekedy viac.

…jeden z nich sa zatúlal, ostalo ich sedem

Pôvodne som očakával, že kolo Big Band bude obdobné, ako bol vlani swing, ale napokon sa ukázalo, že STV radšej umožňuje prerobiť aktuálne či nedávne hity, len aby diváctvo spievalo. Moderátori v piatok „jeli“, štylizovaní do polôh zbohatlíkov z dôb začiatku minulého storočia. Adela opäť predviedla svoju rolu hlúpej husičky, ktorá nerozozná živého psa od plyšovej žirafy, a ešte aj tá jej pripomína zebru.

Meno vypadávajúceho v obálke však moderátorov zaskočilo natoľko, že chvíľu trvalo, kým to rozdýchali. Nečudo. Vypadnutie Jakuba Petraníka nečakala nielen porota, ale vlastne nikto. Rozladenie moderátori nedokázali zakryť a situáciu využili na výzvu, aby ľudia hlasovali. Počet hlasujúcich je totiž oproti minulému roku tristne nízky.

Tak nám zase raz vypadol niekto, kto nemusel a v súťaži pokračujú tí, čo Cmora a Máriu nemôžu spevácky ohroziť, ani keby si hlasivky natrhli. Ale ono sa to postupne vyrovná. Aj vlani chvíľu trvalo, kým sa záverečná veľká štvorka zbavila Jaroša s Miklom…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár