SHS (3): Kto sa hodil o zem naposledy

Tvorcom Slovensko hľadá Superstar nestačilo dehonestovať chudákov nádejných spevákov minulý týždeň tým, že ich nútili spievať Elán. V piatok svoj sadizmus vystupňovali do nechutných rozmerov. Nasolili im tému disko. A aby im mládežnícki diváci neprepínali z pesničiek pochádzajúcich zo sedemdesiatych rokov, uvoľnili tému natoľko, že sa do nej zmestili prakticky všetky melódie, v ktorých znelo tuc-tuc. Už samotné takto znejúce zadanie znie úchylne a všetci zúčastnení sa snažili, aby zvrhlosť bola skutočne zvrhlá. A ako to dopadlo?

Bolo to štýlové, bola to zábava. Teda pokiaľ nenastúpili finalisti. Pyco bol v parochni a vo svojom živle. Medzi nami: ja chcem viac záberov na ich tanečky! Vyzerá to omnoho lepšie ako profesionálni tanečníci. Adele sa opäť podarilo dokonale hviezdiť, no na počudovanie titul Hlod týždňa tentoraz nepatrí jej. Ulovil si ho porotca Paľo Habera za svoje hodnotenie tanečného prejavu Ivana Štroffeka: „Bola to kombinácia postrelenej lane a zvonára od Matky Božej.“

Zlý zvuk sa nie a nie zlepšiť a dokonca mám pocit, že sa o to nikto ani nesnaží. Aby sme nepočuli moderátorov, to je už trochu silná káva. Fakt by sa už mohli zvukári spamätať. A niečo urobiť s odposluchom poroty, pretože obzvlášť v tomto kole bolo ich hodnotenie veľmi tristné.

V roztancovanej atmosfére sa porota rozmnožila o jedného člena, konkrétne choreografa Jána Ďurovčíka. Ani to jej však nepomohlo. Hluchí boli všetci do jedného. Obávam sa, že ani ten najväčší hudobný antitalent nedokáže počuť falošné tóny ako čisté. Rovnako sa obávam, že porota si vybrala obetného baránka a svojich obľúbencov. Obetná Kepeňová môže z ničoho nič zaspievať ako anjel a aj tak ju sprdnú. Obľúbenci môžu prdieť do mikrofónu a porota ich vychváli.

Deväť malých černoškov hádzalo sa o zem…

Peter Cmorík – Vybral si Celebration a samozrejme, že to nemohlo vypáliť dobre. Peter je však miláčikom poroty nie nadarmo – zvládol to so cťou a navyše ako jeden z mála sa držal pôvodného zadania. Neoslnil však ako obvykle, napriek tomu sa to počúvalo dobre.

Barbora Balúchová – Každým kolom je to horšie a horšie, a to nehovorím o blbom výbere, samotná pesnička bola dosť hrôzostrašná a Barborino podanie o nič lepšie. Riešenie záhady, ako sa tam tá deva dostala, sa opäť posúva do ďalekej budúcnosti.

Matej Koreň – Sympatie sem, sympatie tam, tentoraz to bolo naozaj na hranici počúvateľnosti. Síce mi to neznelo tak zle, ako zopár ďalších, no obávam sa, že to je dôsledok presne tých sympatií. Matej nie je najtalentovanejší spevák, akého kedy zem nosila, priznajme si to. Simply Red navyše nie je dobrou voľbou pre začínajúceho speváka.

Martin Krausz – Prešla ma trpezlivosť čakať na nejakú pesničku, ktorá mu sadne. Sex bomb to opäť raz nebola, dokonca ani sex v tom nebol, a to ani trošku. Tanec v tom takisto nebol, skrátka tam nebolo vôbec nič. Martin mi začína znepokojivo pripomínať Mira Jaroša: trochu talentu, veľa ctibažnosti, žiadna sebakritika.

Mária Bundová – Už by mala niečo urobiť, aby ma nadchla, ale s pesničkou Jennifer Lopez sa jej to asi nepodarí. Napriek tomu to bolo asi najlepšie vystúpenie diskokola. S takou biednou konkurenciou sa však ani niet čomu čudovať.

Jakub Petraník – Ajajajaaaj. Keď to nebolo falošné, tak to ani nebolo, nakoľko Jakub poriadne afektoval. A samozrejme, priškrtený hlas vo vyšších polohách. No neviem, Jakub nazbieral body v predstihu ešte pred začiatkom semifinále a stále z nich žije.

Peter Bažík – No konečne! Peter sa piatkovým výkonom zaradil pred Barboru aj Martina. Priznám sa, že som to už nečakal. Z toho vyplýva ponaučenie, že netreba superstárov odpisovať v predstihu. Som zvedavý, či ma ešte niekto takto prekvapí.

Petra Kepeňová – Petra doviedla úchylnosť večera do absolútneho maxima Davidovým Nonstop. Hoci sa jej dá zatlieskať za dokonale vyjadrený názor, čo si o celom tomto kole myslí, za spevácky výkon si zaslúži skôr vypískať. Že nevypadla, je poriadnou záhadou.

Ivan Štroffek – Pravdu povediac, nečakal som, že budem v Ivanovom podaní počuť niečo podobne príšerné a mám pocit, že môj titul Katastrofa večera si odnáša právom. Monotónna pesnička v podaní hlasu, ktorý znie, ako keby mi ušami preťahovali list píly. Hubinskej a Haberovo hodnotenie mi vyrazilo dych. Toto je výborný spev? Čo potom predviedla Balúchová?

…jeden väzy polámal, ostalo ich osem

Tančeky, alebo v našej vyraďovacej riekanke hádzanie sa o zem, boli poslednou príležitosťou pre vystúpenie Maťa Koreňa, čo mi je trochu ľúto, lebo som si ho naozaj obľúbil. Ale aspoň nebude pokúšať moju objektivitu v nasledujúcich kolách. Matej skutočne nevypadol neprávom a myslím, že medzi zlými vystúpeniami tohto večera ťažko rozhodnúť, ktoré bolo najhoršie.

Nečakané oživenie rozhodnutia predstavovala notárka Irena Bošanská, ktorá prekvapila celú republiku. Skutočne to roztočila, a to nevídaným spôsobom. Len tak mimochodom zahlásila, že Viršíkov tip bol tentoraz mimo. Tuším v tom nejaký interný vtip, asi ani tento rok neustali reči o tom, že spáva s Viršíkom. Zrejme bola dohoda, že keď Viršíkov tip tentoraz nevyjde, oznámi to vopred. Tak či tak, najneskôr na budúci piatok budú zase vysvetľovačky.

Tak teda skončilo diskotékové kolo, ktoré vôbec nepatrilo k tomu najlepšiemu, čo nám v SHS mohli ponúknuť. Ešte stále však dúfam, že aj tvorcovia ma dokážu ešte prekvapiť. Keď to dokázal Bažík…


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár