SHS 3.0: Pred štartom

Otázka dňa: Čo budete robiť až do decembra každý utorok? No? Správne, zapínať hneď ráno počítač a čítať pravidelné súhrny a komentáre k tretiemu ročníku Slovensko hľadá Superstar. Pretože ani tento rok si nedáme pokoj a budeme protivní, vyrypovační, budeme hnevať fanynky charizmatických speváčikov s chabým talentom a obviňovať porotu zo všetkého možného, hluchotou počnúc a zaujatosťou končiac.

SHS tento rok prešla pod krídla Markízy, a zároveň radikálnymi zmenami. Treba povedať, že väčšinu z nich treba vysoko oceniť. Nie každému sa páčia, ale na strane druhej – koho by bavilo sa dívať tretí rok na to isté? Najvýraznejšou zmenou prešli semifinálové kolá. Kým doteraz z desiatky postupovali dvaja, teraz sa z celého kŕdľa vypadávalo.

Benefit je neoddiskutovateľný: spoznali sme spevákov lepšie, ako by sa nám to podarilo z jedného vystúpenia. Show navyše zo všetkých zúčastnených vydojila litre sĺz, dokonca pri prvom vyraďovaní mali na krajíčku aj Adela s Pycom. Nový systém výberu do finále tiež znamenal, že sa zbytočnou stala Divoká karta. Doteraz fungovala ako poistka v prípade, keď zo silnej semifinálovej desiatky nepostúpil niekto, kto by do finále patril.

Čo sa našťastie nezmenilo, sú moderátori. Pauza, ktorú si dali po Let’s Dance, im prospela. Vítame ich ako starých známych: Adelu, kráľovnú bleskových hlodov, a Pyca, majstra mostíkov. Ešte nám chýbajú ich tanečky, ale však počkáme si, dočkáme sa.

Finalisti sú už známi, a keďže sme si už o nich aký-taký obraz spravili, pozrime sa na nich:

Marcel Berky – Vynikajúci spevák, ktorý však stráca body zženštilým prejavom. Strácať bude prehnane zmäkčilým prednesom a v predpísaných témach sa nemusí nájsť tak, aby bol aj jeho výkon stopercentný. Predpoveď: Dostane sa vysoko, ale šance na výhru sú malé.

Viera Berkyová – Malé dievča s obrovským hlasom. Mediálne vďačná, žiadna intelektuálka, zo skromných pomerov, živelná, značný talent – tým všetkým pripomína Lucie Bílou spred dvadsiatich rokov. Predpoveď: vysoko úspešná, šance na výhru veľké, nesmie však spyšnieť a nechať sa strhnúť.

Natália Hatalová – Dievčinka s najnákazlivejším smiechom na svete. Sympatická, talentovaná, šikovná. Okrem smiechu jej však chýba niečo výrazné, čo by ju odlíšilo od stovky dobre spievajúcich dievčat. Predpoveď: Šance na výhru malé, dĺžka postupu sa nedá odhadnúť. Je možné, že vypadne veľmi skoro a porota bude zúriť.

Michal Chrenko – Je takmer dokonalou kombináciou Bustera Keatona a Lurcha z rodiny Addamsovcov. Nemá žiaden cit pre show, usmieva sa len na objednávku. Je však šikovný muzikant aj spevák. Predpoveď: Vyšportovaná postava, hlboké tmavé oči, a máme tu tohtoročného zvlhčovača nohavičiek. Dostane sa teda zrejme vysoko, no dúfajme, že sa z neho nestane druhý Bažík.

Ivana Kováčová – Vynikajúca speváčka, veľmi skromná a hlboko veriaca. Nefalšovanou nevinnosťou a dokonalým spevom si získava fanúšikov. Viditeľne o showbiznise nemá ani poňatia. Predpoveď: Šance na výhru sú zatiaľ vysoké, no Ivke hrozí tzv. Tomečkov syndróm – ľudia zahlasujú za zaujímavejších a nebudú mať pocit, že taká favoritka potrebuje ich hlasy.

Martin Konrád – Typovo zaujímavý emo chlapček. Potenciál má veľký, no v ovládaní svojho talentu má širočizné medzery. Odporúčal by som mu skôr ešte počkať a cvičiť, no ale keď už je tam… Predpoveď: Skorý vyhadzov. Kvalitou ho väčšina konkurentov prevalcuje a cieľové publikum nie je také široké, aby ho posunulo ďalej ako do polovice.

Tomáš Krak – Ďalší šikovný a talentovaný, ktorému však chýba príťažlivosť pre diváka. Predpoveď: Bude to súboj kvality a nezaujímavosti. Predpokladám rýchlu rozlúčku – Tomáš nemá vlhčiaci potenciál a kvalitu vyhľadávajúci diváci sa budú skôr orientovať na dievčatá.

Dominika Mirgová – Tretia v skupine „malých pív“. Okrem kvalitného spevu má Dominika najrozvinutejší cit pre pódium a pre divákov, ktorých dokáže strhnúť aj bez toho, aby k nim natrčila mikrofón. Aj keď nevyhrá, budúcnosť má pred sebou a dokáže sa o seba postarať. Predpoveď: Dostane sa vysoko, ale výhra je už menej pravdepodobná. Bude na tom však podobne ako Zdenka Predná – stane sa faktickým víťazom a stabilnou súčasťou pop scény.

Robert Šimko – Rocker v záklone. Dobre spieva, no dramaturgia finále ho môže zvalcovať do rýchleho vyhadzovu. Predpoveď: Odchod v prvej vlne, keď vypadávajú dobre spievajúci finalisti a ostávajú tí horší, ale zaujímavejší.

Alex Zelezníková – Porotou podceňovaná a spevácky nie príliš výrazná. V každom prípade však do finále patrí. Predpoveď: Vypadnutie veľmi rýchlo a ďalšie pôsobenie v showbiznise je skôr nepravdepodobné.

Či a ako sa moje predpovede plnia, spolu so mnou môžete sledovať v nasledujúcich týždňoch. Dovidenia v najbližší utorok!


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár