Reklama na zhnité jablko

„Kupujte jabĺčka, krásne, zdravé, šťavnaté, sladké!“ vykrikuje pôvabná mladá trhovkyňa s výstrihom až po pupok. Okolo jej prúteného košíka sa hmýri mračno dotieravých malých mušiek, z dna kvapká čosi páchnuce a samotné jablká sú hnedé, zošúverené a na prvý pohľad hnijúce. Dozorca trhoviska ju už raz vyhnal, ale keďže jej nedal príslušný štempeľ, rýchlo sa vrátila a ďalej vykrikuje, ponúka zhnité ovocie a tvári sa akoby nič. Volá sa Union zdravotná poisťovňa.

Vráťme sa z trhu s ovocím naspäť na trh zdravotného poistenia. Union ZP za všelijaké podivuhodné praktiky pri nábore poistencov a kopec ďalších nedostatkov dostala trojmiliónovú pokutu. Odvolala sa a na konci októbra rozposlala médiám triumfálne vyhlásenie: Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jej pokutu zrušil.

Pri čítaní jej vyhlásenia som sa zatváril udivenejšie ako Ežo Vlkolinský nad rascovou polievkou. Trojmiliónova pokuta zrušená? To sa mi nijako nezdalo. Radšej som si preto informáciu overil priamo na úrade. A vykľulo sa šidlo z vreca.

Unionka totiž povedala svetu len polovicu pravdy. Predseda úradu síce rozhodnutie o pokute zrušil, ale zároveň ho vrátil príslušnej sekcii na došetrenie a opravu formálnych nedostatkov. Čo znamená zhruba toľko, že zistené pochybenia sú stále pochybeniami a Union ZP v konečnom dôsledku zrejme pokutu dostane.

Deti moje, toto je skrátka PR. Povedať svetu polovičnú pravdu a obložiť ju kvetnatými rečičkami o tom, akí sme super. Nedôvtipná TASR im to zožrala aj s navijakom a bez toho, aby si informáciu overila, ju vypustila von. Túto správu prebrali internetové portály – ešte šťastie, že do tlače ju prebral iba denník Šport. Včerajšia Markíza sa už odpichla od mojej správy, našťastie.

Takže ďalší odrb zo strany UZP vyšiel iba na polovicu. A dúfam, že kolegovia budú v budúcnosti pri tejto poisťovni opatrní. Veď vieme, že kto klame, ten aj kradne.


Článok bol súčasťou pôvodných HyeNovín v rokoch 2005-2008

Pridaj komentár