Predavači vzduchu

Viete, čo si musíte kúpiť, keď chcete najdrahší vzduch? Nie, teraz nehovorím o emisiách, ale o skutočnom, reálnom vzduchu, ktorý si môžete kúpiť v obchode. Stačí, keď siahnete po ľubovoľnej bonboniére. Dlhé a široké škatule po otvorení odhalia obrovskú zlatavú plastovú plochu, sem-tam prerušenú nejakým akoby zablúdeným bonbónom. Ak by ste ich zoradili k sebe, ani dotýkať sa nemusia, dostanete plochu sotva polovice z masívnej škatule. Ak si vypočítate cenu jedného kúsku čokolády, zaručene vás obídu mrákoty.

Tiež som sa tak ojebabral. Konečne som narazil na čokolády plnené ozajstným chlastom. Teda nie slizkým krémom, ktorý má mať údajne príchuť vaječného likéru, ale spoločné s ním má akurát obsah cukru. Aj som chvíľu váhal, lebo škatuľa to bola nespratná, tridsať centimetrov do šírky a pätnásť na výšku. A keď to otvoríte… Deväť kusov! Okrem zdvorilých rozostupov výrobca pridal aj päťcentimetrovú paspartu po celom obvode. Matematicky povedané, obsah tvoril ledva-ledva dvadsať percent objemu obalu.

Keď už hovoríme o percentách… Všímate si v jednotlivých výrobkoch percentuálne zloženie? Keď vidím párky, ktoré deklarujú obsah mäsa 20 %, obchádza ma hrôza pri pomyslení, z čoho všetkého pozostáva zvyšok. Treska v majonéze deklaruje obsah pár percent. piplete sa v tom a uvažujete, čo dočerta je tá ostatná hmota a prečo ju pchajú do tresky, kde nemá čo robiť.

Kupujeme vzduch v škatuliach a nepredstaviteľné veci, ktorých cieľom je len vzbudiť dojem, že výrobku je viac, než ho v skutočnosti je. Prečo tresku, ktorá naozaj obsahuje rybu, nazveme exkluzív? Prečo je exkluzivitou Granko, kde je okrem nahnedo nafarbeného cukru aj ozajstné kakao? Prečo sú nechutné, rozplizlé veci štandardom a exkluzívne to je, keď to má mať chuť a byť to naozaj tým, za čo sa to vydáva?

9 thoughts on “Predavači vzduchu

  1. vzduch
    svojho času ma mierne dvíhala zo stoličky reklama na tyčinku Milky Way: záber na užasnuté tváre ako sledujú čokoládovú tyčinku plávať na hladine mlieka. Nechápal som tých ľudí, čo si to kúpili, veď im polopatisticky ukázali, že je v tom samý vzduch, teda žiadne klamstvo a prekvapenie po rozbalení, ale natvrdo posolstvo, že tu máte konzumenti, vnútri je náš produkt vykradnutý, je tam len vzduch, ale je to skvelé a vy si to kúpte. Zároveň som obdivoval tvorcov reklamy, ako spravili z hovna bič.

    1. RE: vzduch
      To je jednoduche – taketo blivajzy sa budu predavat len dovtedy, kym ich niekto kupuje. Vyrobca rad doda a predajca rad preda ked si to Slovak kupi.

      A, bohuzial, kvalitne potraviny nieco stoja. Lenze nasinec je hlupak a radsej si kupi lacak za par supov z hypermarketu kde okrem zbytkov a chemie nie je nic, ako si kupit menej, ale kvalitneho.

      Vacsina hentych humusov je na zapad od nas nepredajna. Tu nepomoze nariekat ale proste humus nekupovat.

        1. RE: RE: RE: vzduch
          Bohuzial sme chudobna diera. Ked vacsina ludi nema inum moznost ako kupovat to najlacnejsie, ti ostatni maju proste smolu. Su zanedbatelna minorita, pre ktoru sa zrejme nevyplati drzat lepsi sortiment. A ked ano tak je brutalne drahy.

    2. RE: vzduch
      Ty asi nemas rad bublinkovu cokoladu vsak?:) Ak ta to potesi, Milky Way predavaju (a ludia ju teda zrejme aj kupuju) aj v zapadnej Europe, aby som reagovala na Jana nizsie. Prave pri tycinke, ktora obsahuje cukor, tuk a bohvieco este, je podla mna velky objem a nizka hmotnost skor vyhodou.
      Nizka kvalita priemerneho vyrobku dostupneho na Slovensku ma vsak taktiez znechucuje, no nie je to vina „nenazranych vyrobcov“, ale lakomych zakaznikov (pozor, nie chudobnych – ked som chudobny, lepsie i zdravsie je kupit 20 rozkov a 100 gramov kvalitnej sunky, ako 10 rozkov a kilo humusu. este lepsie je kupit si namiesto rozkov ryzu). 20% sunka sa predava z jedineho dovodu – niekto si ju kupuje. Na obale kazdeho vyrobku mas uvedene zakladne informacie o produkte, medzi ktore patri aj hmotnost (mozno by bolo dobre bonbonieru si pred kupou potazkat?) a zlozenie (cize kupim len sunku ktora ma min. 80% masa). Citat snad viete, preco tuto uzitocnu schopnost pri nakupovani nevyuzivate a neukazete tak vyrobcom, ze chcete kvalitu?

      1. RE: RE: vzduch
        Trochu poopravím – nekvalitný štandard na Slovensku [b]nie je lacný[/b]. Má štandardnú cenu a skutočne lacné potraviny majú rovnako diskutabilnú kvalitu. Ibaže kvalitné potraviny, ak vôbec sú, sú tak drahé, že priemerne zarábajúci človek si vyberie maximálne dva-tri druhy potravín, pri ktorých nie je ochotný robiť kompromis.

        1. RE: RE: RE: vzduch
          Samozrejme, ze to neplati na vsetko, no ak da clovek za kilo parkov ci sunky 50 korun, asi necaka, ze tam vela masa bude.
          Absencia ci vysoka cena kvalitnych potravin je sposobena prave nizkym dopytom po nich – aj ked to moze zniet ako zacarovany kruh. Opat vyuzijem ako piklad spominanu sunku – ked som na Slovensku ci v Cesku, kupujem si prilezitostne (predsa len, som chudobna studentka)jeden druh rakuskej sunky, ktora je sice draha, no neviem o ziadnom ekvivalente vyrabanom na Slovensku. Zato v rakuskom supermarkete je podobnych suniek kopa a za vyrazne nizsiu cenu. Takze to urcite nebude tym, ze hnusny vyrobca chce Slovakom robit zle,tak im dobre veci nepredava, pripadne na ne uvali 50% prirazku.

          1. RE: RE: RE: RE: vzduch
            Neuvalí prirážku, tá šunka má rovnakú alebo podobnú cenu – lenže tu zase narážame na kúpnu silu. O výške slovenských platov je škoda sa vôbec baviť.

Pridaj komentár